Categories
AUGALAI

Apskritalapis sausmedis, Blakstienuotasis sausmedis

Sumedėjusios gyvašakės ruošiamos rudenį, lapams nukritus. Tam tikslui parenkami stiprūs, gerai išsivystę ir sumedėję vienmečiai ūgliai. Supiaustomi taip, kad kiekvieną gyvašakę sudarytų 3-5 bambliai. Tokias gyvašakes galima sodinti tiesiai į dirvą rudenį arba pavasarį, per žiemą išlaikius rūsyje drėgname smėlyje.

Vijoklinės sausmedžių rūšys panaudojamos pavėsinėms, arkoms, namų sienoms, balkonams, tvoroms, akmeninėms sienelėms, senų medžių kamienams ir kitiems įrenginiams apželdinti. Beveik visų augalo rūšių stiebas vyniojasi į dešinę pusę. Norint sausmedžiais apiforminti vieną ar kitą objektą, jiems įruošiamos tam tikros atramos iš vielos, stulpelių ar kitokių medžiagų, kad jie galėtų apie jas apsivynioti.

Apskritalapis sausmedis (L. Caprifolium L.). Savaime auga Vidurio ir Pietų Europoje, Kaukaze, Užkaukazėje. Kultūroje žinomas labai seniai. Kaip dekoratyvinis augalas buvo auginamas jau prieš mūsų erą. Stiebas užauga iki 4-5 m aukščio. Jauni ūgliai žali arba rausvai žali, pliki, kartais plaukuoti. Lapai priešiniai apskritai elipsiški, 4-8 cm ilgio ir 3-6 cm pločio, šviesiai žaliomis viršutinėmis ir melsvai žaliomis apatinėmis pusėmis. Viršūninių lapų 2-3 poros tarpusavyje suaugusios pamatais. Kiti lapai trumpakočiai arba bekočiai. Žiedai 3-4,5 cm ilgio, gelsvai balti, balti, rožiniai, lapai kvapūs, susitelkę į galvutės formos žiedyną. Žydi labai gausiai birželio mėn. antroje pusėje, 14-20 dienų. Vaisiai oranžiškai raudonos uogos (1-5 sėklos). Prinoksta rugpjūčio mėn. pradžioje.

Apskritalapis sausmedis mėgsta derlingą ir drėgną dirvą. Sausrų metu ir blogai prižiūrimi augalai dažnai numeta apatinius lapus. Dauginamas sėklomis, atlankomis, gyvašakėmis. Apskritalapis sausmedis labai atsparus šalčiams. Nors mūsų respublikoje pasitaiko gana dažnai, tačiau, kaip gražus ir ištvermingas augalas, turėtų būti pritaikomas vertikaliam apželdinimui žymiai plačiau.

Blakstienuotasis sausmedis (L. Ciliosa Poir.) savaime auga Šiaurės Amerikoje. Stiebas vijoklinis arba šliaužiantis. Lapai kiaušiniški arba elipsiški, 5-10 cm ilgio ir 3,5-5 cm pločio, ryškiai žalia viršutine ir 4 Dekoratyviniai vijokliniai augalai melsva apatine puse. Jauni lapai apatinėje pusėje kartais pūkuoti, o pakraščiuose plaukuoti. Viršūninė lapų pora suaugusi į pailgai elipsišką diską. Žiedai dvilūpiai, geltoni, 3-4 cm ilgio. Žiedo vamzdelis 3-4 kartus ilgesnis už atbrailą, pagrinde truputį išpūstas. Viršutinė lūpa negiliai 4-skiautė. Piestelė ir kuokeliai iš vamzdelio išsikiša. Žydi birželio mėn. Vaisiai – raudonos uogos, prinokstančios rugsėjo mėn.

Šalčiams žymiai atsparesnė forma var. Occidentalis Nichols. (L. occidentalis Hook.). Šio sausmedžio stiebas užauga daug aukštesnis. Didesni, ryškesni ir jo žiedai. Auginamas, dauginamas, prižiūrimas, kaip ir kiti sausmedžiai. Lietuvos TSR žaliuosiuose želdiniuose neaptinkamas. Botanikos sodo Kaune patyrimas, auginant šį sausmedį, parodė, kad jis sėkmingai gali būti panaudojamas įvairioms tvoroms, pavėsinėms, namų sienoms ir kitiems įrenginiams papuošti.