Categories
DAUGIAMETĖS GĖLĖS

Arunkas – Erškėtinių šeimos augalas

Arunkas (Aruncus Adans.)

Erškėtinių (Rosaceae) šeimos augalas sumedėjusiais šakniastiebiais ir dukart ar triskart plunksniškais lapais. Savaime auga Šiaurės Amerikoje, Vidurio Europoje, Rytų Sibire, Kaukaze.

Paprastasis arunkas (A. dioicus (Walt.) Fern. sin. A. sylvester Kostel., A. vulgaris Raf.). Dekoratyvinėje sodininkystėje labai vertinamas. Tai gana didelis, 150-200 cm aukščio, augalas. Pavieniai žiedai nedideli, balti, susitelkę dideles, iki 50 cm ilgio, šluoteles. Lapai sudėtiniai, dideli. Žydi birželio mėn., kartais pradeda žydėti gegužės mėn. pabaigoje. Po peržydėjimo žiedynus reikia nupjauti; lapai pasilieka gražūs ir žali iki vėlyvo rudens. Yra keletas veislių, besiskiriančių kero aukščiu ir žiedyno forma. Paminėtina žemaūgė veislė Plumosa — 70-100 cm aukščio.

Geriau mėgsta dalinę paunksmę, gali augti ir visai užpavėsintoje vietoje. Mėgsta drėgmę, todėl galima auginti žemesnėse, tačiau nešlapiose vietose. Gerai auga sunkesnėje ar lengvoje, gerai įdirbtoje, derlingoje žemėje. Vešliau auga, jei tręšiama perpuvusiu mėšlu ar mulčiuojama kompostine žeme (pūdiniu). Persodinimo metu į paruoštas duobes tinka pripilti pūdinio. Tinkamai prižiūrint, vienoje vietoje gali augti ilgai, tačiau patys gražiausi yra suaugę, dideli, 5-6 metu kerai.

Dauginamas sėklomis ir kero dalijimu. Sėklos sėjamos pavasarį į dėžutes. Daigai pikuojami į daigynines lysves 10— 15 cm atstumu. Dvejų metų sėjinukai perkeliami į nuolatinę vietą. Praktikoje sėklomis retai veisiamas. Geriausia dauginti kerelių dalijimu. Galima atskelti dalį kero, neiškasus jo iš žemės. Atskirtas kerelis smulkinamas į keletą dalių ir sodinama į nuolatinę vietą 50-60 cm atstumu. Persodinimą pakelia lengvai.

Sodinamas pavieniui gazono fone. Taip pat tinka nedidelės jo grupės prie medžių bei krūmų. Gerai derinasi prie vandens baseinų. Gali būti auginamas mišriuose gėlynuose toliau nuo takų. Žiedynai tinka puokštėms, ypač gražiai atrodo nuskinti ne visiškai prasiskleidę žiedeliai.