Categories
DAUGIAMETĖS GĖLĖS

Astilbė (lot. astilbe) daugiametė gėlė

Astilbe lot. astilbe priežiūra, auginimas, laistymas tręšimas

Astilbė (lot. astilbe) daugiametė gėlė

2023-03-25

Astilbė ( lot. Astilbe ). Uolaskėlinių ( Saxifragaceae ) šeimos, 60-100 cm aukščio gėlė, kilusi iš Kinijos, Japonijos. Stiebas stačias, šakotas. Lapai plunks­niški, tamsiai žaliu arba rausvu blizgančiu paviršiumi. Žiedai balti, rožiniai, raudoni, purpuriniai, violetiniai, smulkūs, susitelkę į purų 20-30 cm ilgio šluotelės pavidalo žiedyną.


Gentyje yra apie 30 rūšių, tačiau ne visos jos dekoratyvios. Astilbė – graži gėlė, kurią galima sodinti sode vieną arba su kitomis gėlėmis (melsvos varpeliai, arunkos, nuospaudos, katilai, rogersijos ir tiaros).
Astilbe lot. astilbe priežiūra, auginimas, laistymas tręšimas

Astilbės priežiūra (laistymas, tręšimas, genėjimas)

Karštomis ir saulėtomis vasaromis astilbes reikia laistyti, kad neišdžiūtų žemė. Jos mėgsta derlingą žemę, todėl bent kartą per metus, geriausia tai daryti du kartus – ankstyvą pavasarį ir vidurvasarį, astilbes reikėtų patręšti gėlių arba universaliomis trąšomis (geriausios - subalansuotos būtent astilbei). Nupjaukite jau pražydusius astilbės žiedynus, tuomet augalas neeikvotų jėgų sėklų brandinimui. Genėti reikia tik augalui pražydus arba ankstyvą pavasarį, bet ne vėlyvą rudenį.

Kada ir kiek žydi astilbė?

Astilbė žydi liepos – rugpjūčio mėnesiais. Žydėjimas trunka 23–35 dienas

Kur geriausiai auga astilbė?

Astilbė geriausiai auga šviesiame (lengvame) pavėsyje ir gerai nusausintame dirvožemyje. Žiemą jo negalima uždengti. Toje pačioje vietoje gali išbūti/augti 4-6 metus.

Astilbės sodinimas

Vasarą sodinami mažai dalinami augalai. Jie gerai auga, jei yra pakankamai drėgmės. Šie augalai geriausiai auga pavėsingose arba pusiau pavėsingose vietose, drėgnoje arba labai drėgnoje dirvoje. Pavėsyje jie žydės retai, pusiau pavėsyje – gausiau, bet ne tiek, kiek saulėtose vietose. Astilbės nėra išrankios dirvoms, tačiau geriausiai tinka rūgštesnės arba neutralesnės. Dirvožemio poringumas yra lemiamas veiksnys, lemiantis gerą astilbės augimą, todėl geriau mulčiuoti durpėmis. Daugiamečių gėlynuose astilbės gali augti ilgai – 20 ir daugiau metų, tačiau norint, kad jos būtų ilgai vešlios, reikia jas patręšti mineralinėmis trąšomis arba rudenį augalus mulčiuoti supuvusiu kompostu.

Kaip dauginti astilbę?

Dauginama kero dalijimu ir sėklomis. Keto dalijimu dauginama pavasarį arba rudenį. Sėklomis astilbė dauginama retai ir daž­niausiai tik norint gauti naujas veisles. Sėklos sėjamos pavasarį arba rudenį į lėkštes ar vazonėlius. Daiginama ir daigai laikomi pusiau pavėsyje, nuolat drėkinant žemę. Pirmaisiais metais paso­dintus į lysves daigus žiemai reikia pridengti lapais arba durpėmis.

Kur dažniausiai tinka astilbė?

Astilbės tinka lysvelėms apsodinti, grupėms sudaryti, skinti ir pražydinimui žiemą.

Astilbės ligos ir kenkėjai

Astilbės yra atsparios grybelių, bakterijų ir virusų sukeliamoms ligoms, tačiau joms gali pakenkti paprastasis šliužas – parazitinis vabzdys (Paprastoji seiliūgė), kurio suaugėliai ir lervos čiulpia augalų sultis.

Kokios dažniausios astilbės rūšys sutinkamos gėlynuose?

A. japonica Gray. 60-80 cm aukščio, baltais ir rožiniais žiedais. A. davidi hort. – 180 cm aukščio, tamsiai rožiniais žiedais. A. x arendsii Arends – 60 cm aukščio, baltais, rožiniais, raudonais ir purpuriniais žiedais. Pastarosios rūšies yra puikių veislių.

Šaltinis: https://en.wikipedia.org/wiki/Astilbe