Categories
CHRIZANTEMOS Kambarinės gėlės

CHRIZANTEMOS (SKAISTAŽIEDĖS) – kambarinės gėlės

Skaistažiedė, chrizantema (Chrysanthemum indicum L)

Graižažiedžių (Compositae) šeimos, kilusi iš Vakarų Azijos. Yra nepaprastai daug veislių, kurios skiriasi žiedynų forma, dydžiu ir spalvomis. Skaistaliedės skiriamos į dvi pagrindines grupes: stambiažiedes ir smulkiažiedes.

Stambiažiedės skaistažiedės

Jos 50-100 cm aukščio, žydi nuo rugsėjo iki gruodžio mėnesio, įvairių formų bei spalvų žiedais. Dauginamos auginiais, kurie imami vasario—kovo mėnesiais nuo motininių augalų. Tinkamiausi auginiai—tai vazone iš žemės išaugusių atžalų viršūnėlės su 3-4 visiškai išsivys­čusiais lapais. Paruošti auginiai sodinami į išplautą stambų upės smėlį arba smėlingą durpinę žemę dauginimo dėžėje. Auginiai laikomi, esant 12-15° tem­peratūrai, kartkartėmis jie apipurškiami vandeniu. įsišaknija per 3-4 savaites. Gerai įsišakniję auginiai sodinami į 8 cm skersmens vazonėlius mėšlinės ir ve­lėninės žemės mišinį. Vazonėliai laikomi ant šviesios palangės. Skaistažiedėms užaugus iki 15-20 cm aukščio, joms trumpinamos viršūnėlės, paliekant 3-4 la­pus, kad daugiau šakotųsi.

Gegužės mėnesį jaunos skaistaliedės persodinamos į 11-13 cm skers­rmens vazonėlius. Imamas toks žemių mišinys: mėšlinė bei velėninė žemė ir smėlis (santykiu 1:2:0,5). Vazonėliai statomi lauke į paruoštą lysvę, įleidžiant juos į žemę 40-50 cm atstumu. Lysvė apie augalus mulčiuojama perpu­vusiu mėšlu arba durpėmis. Karštomis ir saulėtomis dienomis skaistažiedes rei­kia gausiai laistyti ir purkšti. Tręšiamos 1-2 kartus per savaitę amonio saliefros tirpalu (1 g salietros —1 litrui vandens). Nuo liepos vidurio skaistažiedės trę­šiamos ne tik amonio salietra, bet ir kitomis mineralinėmis trąšomis — super­fosfatu ir kalio druska (10 litrų vandens —15 g amonio satietros, 12 g kalio druskos ir 25 g superfosfato).
Be to, stambiažiedėms skaistažiedėms nuolatos reikia šalinti lapų pažastyse išaugusius ūglius (panašiai, kaip pomidorams) ir prie pagrindinio žiedinio pum­puro esančius šoninius žiedinius pumpurus, nes priešingu atveju, augalai žy­dės smulkiais žiedais.

Smulkiažiedės skaistažiedės

Jos 50-70 cm aukščio, žydi nuo rugpiūčio iki gruodžio mėnesio įvairiomis spalvomis. Tinkamai išaugintas krūme­lis turi 80-120 žiedų. Dauginamos auginiais, kurie paruošiami kovo—balandžio mėnesiais. Toliau auginiai prižiūrimi taip pat, kaip stambiažiedžių skaistažiedžių, tik skirtumas toks, kad smulkiažiedės skaistažiedės lauke į lysves sodinamos be vazonų.

Gausiažiedžiams krūmeliams suformuoti karpomos šios grupės skaistažiedžių viršūnėlės: baltai žydinčių — iki rugsėjo mėnesio, o raudonai ir kitomis spalvo­mis žydinčių—iki liepos—rugpiūčio mėnesio.

Rugsėjo pradžioje smulkiažiedės ir stambiažiedės skaistažiedės sodinamos į 15-16 cm skersmens vazonėlius, kurie 2-3 savaites paliekami apkasti žemė­mis toje pačioje lysvėje. Rugsėjo pabaigoje skaistažiedės nešamos į šviesą, gerai vėdinamą kambarį ir laikomos, esant 8-10° temperatūrai.

Pasitaikančios ligos: SKLEROTINIS PUVINYS  KEKERINIS PUVINYS TIKROJI MILTLIGĖ


Šaltinis: wikipedia. Nuotrauka paimta iš: chrysanthemum png