Categories
CIKLAMENAI Kambarinės gėlės

CIKLAMENŲ PRIEŽIŪROS DARBAI

Dauginimas sėklomis. Šiltnamiuose žydinčių ciklamenų galima turėti nuo rugpjūčio iki kovo mėn. Tačiau pasėjus gegužės—rugpjūčio mėn., jie šiltnamyje užima daug vietos ir sužydi tada, kai dar būna daug kitų gėlių. Geriausia sėti rugsėjo pabaigoje arba net lapkričio mėn. Ciklamenų žydėjimo pradžia ne tiek priklauso nuo sėjos laiko, kiek nuo paskutinio persodinimo i vazonus. Paprastai jie pradeda žydėti po 4 mėn. nuo paskutinio persodinimo. Iš 1000 geros kokybės sėklų galima realizacijai išauginti apie 650 ciklamenų.

Kai ciklamenų daigams išauga 1-2 tikrieji lapeliai, juos reikia išpikuoti. Didesnieji daigai sodinami atskirai nuo mažesniųjų, o neišsivystę išbrokuojami. Pikuojama į tokį pat substratą kaip. sėjai. Pirmą kartą dėžutę išpikuojama po 50 daigų 4×4 cm atstumu. Pikuoti reikia atsargiai, nes ciklamenų šaknys labai trapios. Išpikavus palaistoma. Ciklamenų šaknims reikia daug oro, todėl būtina sekti ar nesupuolė substratas. Daigus reikia laistyti atsargiai ir saikingai, dažnai purenti, apipurkšti vandeniu.

Antrą kartą ciklamenai pikuojami pradėjus liestis lapams. Pikuojama į stelažą 10×10 cm atstumu. Laiku neišpikavus, daigai ištįsta. Pikavimui į 1 m3 durpių pridedama tokių pat trąšų kaip sėjai ir po 2-3 kg kaulų ir ragų miltų. Pikuoti reikia taip, kad gumbeliai būtų visiškai užžerti žeme. Išpikavus gerai palaistoma ir dažnai apipurškiama vandeniu.

Sodinimas į vazonus. Praėjus 6-8 savaitėms po antrojo išpikavimo ciklamenų būna gerai išsivystę šaknys ir lapai, todėl juos jau galima sodinti į vazonus. Geriausia kai jie būna 12-14 cm skersmens. Vazonų dugne reikia padaryti drenažą iš plytų ar molinio vazono šukių ir smėlio. Vazonus pripilto substrato nereikia suspausti.

Sodinama taip, kad gumbas būtų lygiai su žemės paviršiumi. Vėliau, substratui suslūgus ir gumbui paaugus, apie ketvirtadalis jo būna virš substrato. Per giliai pasodintų ciklamenų blogai vystosi žiedpumpuriai, dažnai supūva. Per daug sekliai pasodinus, jie blogai auga, gumbai pradeda medėti, greitai pražysta pirmasis žiedas, tačiau žiedpumpurių išauga mažai.

Į vazonus pasodinti ciklamenai palaistomi ir sustatomi ant stelažų po 12-14 vnt./m2. Kol prigis, 2-4 kartus per dieną, priklausomai nuo oro, apipurškiama vandeniu, pritemdoma nuo tiesioginių saulės spindulių.

Laistymas. Ciklamenai laistomi saikingai, drėkinami šiltnamio takai. Ypač atsargiai juos reikia laistyti rudenį ir žiemą, nes tuo metu nuo per didelės drėgmės pradeda pūti žiedpumpuriai, augalai gali susirgti pilkuoju puviniu.

Ciklamenams negalima leisti perdžiūti, nes tada jie pradeda anksčiau žydėti, tačiau žiedai būna ant trumpų žiedkočių vienodame su lapais aukštyje arba net žemiau jų (po lapais) Ciklamenų augimo metu reikia labai gerai vėdinti šiltnamį.

Temperatūra. Ciklamenus pasėjus, dėžutės sustatomos 20-22°C šilumos šiltnamyje. Sėkloms pradėjus dygti, kad daigai neištįstų, temperatūra sumažinama iki 16°C. Išpikuotus ciklamenus 2-3 savaites reikia laikyti 15-16°C temperatūroje. Kai augalai prigyja, ji sumažinama iki 12°C.

Iki sausio mėn. numatomi realizuoti ciklamenai laikomi 12°C temperatūroje, o jeigu jie bus realizuojami sausio-vasario mėn., tada laikomi 6-8°C. Žiemą ciklamenai geriau vystosi žemesnėje temperatūroje. Kai aukštesnė temperatūra ir silpna šviesa, jie ištįsta, suminkštėja žiedpumpuriai.

Šviesa. Ciklamenai — šviesamėgiai augalai, tačiau nepakenčia tiesioginių saulės spindulių, todėl vasarą juos reikia pritemdyti.

Auginimas lauke. Į vazonus pasodintus ciklamenus vasarą geriau laikyti po polietileno plėvelės danga. Šiuo atveju padaromas tiktai stogas ir nubaltinamas kreida. Šonai paliekami atviri. Taip per vasarą auginti ciklamenai būna užsigrūdinę, standžiais lapais ir turi daug žiedpumpurių. Juos reikia kasdien apipurkšti vandeniu, saikingai laistyti, papildomai tręšti. į žieminius šiltnamius jie sunešami rudenį ir sustatomi taip, kad nesusisiektų jų lapai, paprastai po 9-10 vnt./m2.

Papildomas tręšimas. Ciklamenus papildomai tręšti reikia atsižvelgiant į agrocheminės laboratorijos analizes.

Skynimas. Ciklamenų žiedkočiai ne nupjaunami, o išsukami iš gumbo. Nuskynus reikia nusmailėjusį žiedkočio galą Įstrižai nupjauti o žiedkotį įskelti 2-3 cm. Taip paruošti žiedai vandenyje išsilaiko savaitę ir ilgiau.

Sėklų išauginimas. Sėklai atrenkami gerai išaugę, tipingi veislei, žydintys augalai. Jie laisvai sustatomi ant apverstų vazonų, kad užsimezgę sėklinės dėžutės nesiektų substrato. Vienos veislės ciklamenus nuo kitos veislės reikia sustatyti 50 cm atstumais arba atskirti kitais augalais.

Žiedai pradedami apdulkinti gruodžio pabaigoje-sausio pradžioje, vos tik jiems išsiskleidus. Nuo vienų augalų žiedų dulkinių žiedadulkės nupurtomos į apvalų šaukštelį ir į jas atsargiai panardinamos kito augalo žiedų piestelių purkos. Žiedadulkės galima surinkti ir ant stiklinės plokštelės arba ant kairės rankos nykščio nago.

Žiedai apdulkinami kartą per savaitę, nes, apdulkinant rečiau, ciklamenai mažiau užmezga sėklų. Geriau žiedus apdulkinti saulėtomis dienomis. Apsidulkinusio žiedo vainikėlis nukrinta, žiedkotis išlinksta ir sėklinė dėžutė pradeda leistis žemyn. Sėklinėms dėžutėms prilaikyti ant vazonų uždedami vielos lankai.

Esant tinkamai agrotechnikai, visi apdulkinti ciklamenų žiedai užmezga sėklas, todėl netipingus, deformuotus, su trumpais žiedkočiais žiedus reikia pašalinti. Ant vieno augalo gali užsimegzti 10-12 ir daugiau sėklinių dėžučių, kurių kiekvienoje būna po 3-5 g sėklų.

Sėklinius ciklamenus reikia laikyti vėsiame, 18°C šilumos šiltnamyje, reguliariai laistyti ir tręšti. Nuo žiedų apdulkinimo iki sėklų subrendimo praeina 3,5-5 mėn. (žemesnėje temperatūroje sėklos ilgiau bręsta).

Sėkloms subrendus, sėklinė dėžutė suskyla. Kadangi ne visi žiedai apdulkinami vienu metu, tai ir sėklos subręsta skirtingai. Todėl sėklines dėžutes reikia nuskinti pasirinktinai. Skinama dėžutėms šiek tiek įtrūkus ir nusmailėjus jų viršūnėms. Skinti reikia ne pačią dėžutę, o su visu vaisiakočiu, jį išsukant iš gumbo. Nuskynus sudedama į medinę dėžutę taip, kad vaisiakočiai kabotų ant jos kraštų. Dėžutės sustatomos gerai vėdinamoje kambario temperatūros patalpoje. Reikia saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių. Vaisiakočiui ir sėklinei dėžutei sudžiūvus, sėklos išgliaudamos.


Šaltinis: wikipedia