Categories
DAUGIAMETĖS GĖLĖS NARCIZAS SVOGŪNINĖS GĖLĖS

Daugiametė gėlė – Narcizas

Narcizas (Narcissus L.) priežiūra, auginimas, sodinimas

Daugiametė gėlė – Narcizas

2023-03-23

Narcizas (Narcissus L.) Amarilinių (Amaryllidaceae) šeimos augalas. Gentyje apie 40 rūšių, kilusių iš Japonijos ir Portugalijos. Narcizas daugiametis, žolinis, svogūninis augalas, turintis pavienius arba susitelkusius į skėtiškas kekes žiedus. Lapų daug, jie linijiški, pamatiniai. Žiedynkotis belapis. Svogūnas daugiametis, sudarytas iš daugelio maitinamųjų ir dengiamųjų žvynų. Šiuo metu narcizai skirstomi į 11 sodinių grupių.

Narcizas (Narcissus L.) priežiūra, auginimas, sodinimas

Kada sodinti narcizus? (rudeni, pavasari)

Geriausias laikas narcizų svogūnėlius sodinti yra rugpjūtis arba rugsėjis, kai vasaros karštis pradeda blėsti, bet prieš ateinant pirmosioms šalnoms. Tokiu būdu svogūnėliai turės laiko įsišaknyti, kol neprasidės šalti orai.
(Ruduo) Jei norite, kad jūsų narcizai gražiai žydėtų, turite juos paruošti rudenį. Norint pasiekti geriausių rezultatų, svogūnines gėles reikia pasodinti iki spalio pabaigos.
(Pavasaris) Pavasarį, kai dirvos paviršiuje išsikala daigeliai, narcizai papildomai tręšiami amonio sulfatu, superfosfatu, kalio druska. Vegetacijos pradžioje šalinami visi ligoti augalai, dirva pastoviai purenama, ravimos piktžolės. Priežiūros darbai žymiai palengvėja, jeigu dirvos paviršius mulčiuojamas. Narcizai persodinami kas 4-5 metai, jeigu jie auginami žiedų puokštėms arba dekoratyviniams tikslams, ir kas 1— 2 metai, jeigu auginami svogūnų reprodukcijai. Kokybiškiausi žiedai būna antraisiais metais. Gerai prižiūrimi vienoje vietoje gali augti iki 10 metų. Narcizų svogūnai kasami prieš nudžiūvant lapams. Lapų liekanos parodo tikslią narcizų augimo vietą, todėl kasant mažiau jų pažeidžiama.

Narcizų priežiūra / auginimas

Narcizai gerai auga 1 dalies lapinės ir 1 dalies kompostinės žemės mišinyje. Svogūnus galima sodinti į puodelius arba dėžutes taip, kad jų viršūnėlės 1-2 cm išsikištų iš žemės paviršiaus. Pasodinti palaistomi ir pernešami tamsią, vėsią (7— C) patalpą. Kad įsišaknijimo metu būtų pastovi drėgmė, puodelius arba dėžutes reikia užžerti 5 cm išplauto smėlio sluoksniu. Vėlyvam pražydinimui skirtus narcizus galima užkasti lauke specialiai paruoštose tranšėjose. Puodeliai sustatomi tranšėjos dugną ir pridengiami smėliu ir pjuvenomis. Iš tranšėjų jie išimami prieš 20-30 dienų iki žydėjimo laiko. Patalpoje laikomus narcizus reikia išimti tada, kai smėlio paviršiuje prasikala daigeliai. Tuo metu jie būna apie 5 cm aukščio.
Pirmas dvi dienas narcizai laikomi apyšviesėje patalpoje, ir laipsniškai pratinami prie šviesos. Vėliau išnešami į šviesų šiltnamį. Tuo metu jie gerai auga ir vystosi 10-15° C temperatūroje. Aukštesnė kaip 20° C temperatūra nepageidautina, nes sparčiai auga lapai, o žiedkočiai vystosi silpnai. Tokia temperatūra yra žalinga tada, kai augalai į šviesią patalpą pernešami per anksti, nepakankamai įsišakniję. Pastačius narcizus žydėjimui, kai šaknų sistema dar nėra pakankamai išsivysčiusi, gali susidaryti aklieji pumpurai, ir narcizai nepražysta, nes sudžiūsta pumpurai.

Narcizų svogūnėlių paruošimas

Birželio pabaigoje narcizai būna dar su lapais, todėl kasant, juos reikia nupjauti. Iškasti narcizų svogūnai džiovinami aktyvia ventiliacija 20°C šilumos patalpoje. Nuo išdžiuvusių svogūnų būtina nuvalyti šaknis, o sergančius pašalinti. Pražydinimui atrenkami sveiki, kieti, ne mažesni kaip 4 cm skersmens svogūnai, kurie surūšiuojami, atsižvelgiant į svogūnų viršūnių kiekį. Svogūnams laikyti geriausiai tinka švarios, 7-10 cm aukščio, medinės arba plastmasinės dėžutės, su skylėtais dugnais ir su kojelėmis. Kad svogūnai geriau vėdintųsi, pilnų dėžučių nereikia pridėti. Sandėlyje, inkubatoriuje ir šaldytuve reikia pastatyti ventiliatorius.

Narcizų svogūnėlių sodinimas

Inkubatoriuje iki 35°C pašildytus, po to iki 17°C atšaldytus sandėlyje, o vėliau iki 9°C šaldytuve narcizų svogūnus jau galima sodinti. Žemė turi būti puri, gerai praleidžianti vandenį. Pripylus dėžutes, žemė prieš dvi paras iki sodinimo gerai palaistoma, kad, sodinant svogūnus, ji būtų vidutiniškai drėgna. į atskiras dėžutes sodinami svogūnai su viena viršūne ir su keliomis. Sodinama tokiu gyliu, kad palaisčius, svogūnų viršūnės būtų išsikišę.

Jei narcizų trumpi žiedkočiai

Per trumpai laikyti svogūnai žemesnėje temperatūroje.

„Akli” narcizų žiedpumpuriai

Blogai įsišaknijo svogūnai, per maži svogūnai, per anksti iškasti ir per anksti pradėti laikyti žemesnėje temperatūroje

Vysta narcizų žiedai

Per aukšta temperatūra, per sausa žemė dėžutėse, per sausas šiltnamio oras.

Narcizai išleidžia tik kelis mažus lapus

Netinkamai laikyti svogūnai, perdžiūvę jų dugneliai.

Narcizų svogūnėlių pražydinimas šiltnamyje

Pernešant dėžutes su įšaknytais narcizais šiltnamį, reikia jų ūglius ir šaknis saugoti nuo šalčio ir neaplaužyti. Sunešus šiltnamį, dėžutės sustatomos ant stelažų, kuriuose turi būti pripiltas sluoksnis žemių. Narcizų pritemdyti nereikia. Taip pat jų nereikia papildomai tręšti. Kai šiltnamio temperatūra 16°C, narcizai sužydi per 16-20 dienų.

Šaltinis: https://lt.wikipedia.org/wiki/Narcizas