Categories
DAUGIAMETĖS GĖLĖS

Daugiametis augalas – Alyva

Pražydinti geriausiai tinka ne jaunesni kaip 3 metų alyvų krūmai, įskiepyti ar lakiuoti paprastąją alyvą (Syringa vulgaris). Gerai pražysta veislės: ‘Madame Florent Stepman’ ir ‘Marie Lagraye’ — baltais žiedais bei ‘Andenken an Ludwig Spath’ — violetiniais žiedais.

Pražydinti skirtų krūmų nereikia pertręšti azoto trąšomis, ypač paskutiniaisiais prieš pražydinimą metais. Rudeni, prieš šalčius, spalio pabaigoje, krūmai iš medelyno iškasami, atvežami prie šiltnamio ir ant šaknų užpilama durpių arba pjuvenų, kad neapdžiūtų ir nesušaltų.

Alyvų pražydinimo būdų yra įvairių, tačiau, reikia atsiminti, kad pražydinant vėliau, mažiau rizikuojama, o labai anksti — reikia specialių šaldymo kamerų ir šildymo vonių.

Pražydinimas gruodžio mėnesi.

Šiuo laiku pražydinti geriausiai tinka alyvos baltais, tuščiaviduriais žiedais, nes spalvotos, dėl šviesos trūkumo, dažniausiai būna blyškios. Pilnavidurės alyvos pražysta 3-4 d. vėliau, negu tuščiavidurės. Apskritai pilnavidures alyvas geriau pražydinti arčiau pavasario. Jeigu ant pražydinamų alyvų nėra veislę žyminčių etikečių, kokios spalvos žiedais žydės alyvos galima spręsti pagal pumpurų spalvą: baltai žydinčių jie būna žali, kitos spalvos — rausvi.

Tuo atveju, kai iškastus alyvų krūmus tenka vežti ilgesnį kelią, reikia saugoti, kad neapdžiūtų ir nenušaltų šaknys bei pumpurai. Geriausia vežti refrižeratoriais. Visą laiką reikia labai saugoti, kad nenulūžtų viršūniniai pumpurai — būsimos alyvų kekės.

Ankstyvajam pražydinimui tinkamiausi alyvų žiedpumpuriai išauga karštą vasarą. Jie būna stori ir platūs, o lapų pumpurai ploni ir smaili.

Norint alyvų krūmus pražydinti Naujiesiems metams, reikia, kad jie 3-4 savaites išbūtų 2-3°C šaltyje. Žemesnė temperatūra nekenkia. Po to išpjaustomos silpnos šakutės ir gruodžio 2-4 d. alyvų krūmai įnešami į šiltnamį. Sodinami į giliai supurentą ir prieš parą gerai palaistytą žemę. Į 120 cm pločio lysvės 1 m2 telpa 3 krūmų eilės, vidutiniškai 9-16 vnt., priklausomai nuo krūmų dydžio. Ant šaknų užberiama 25-35 cm žemių sluoksnis ir gerai apmindoma. Nuo kiekvienos šakelės reikia nuskinti visus lapų pumpurus, paliekant tiktai po 1-2 jų poras pačiose viršūnėse prie žiedpumpurių. Pasodinti krūmai gerai palaistomi 20-25°C šilumos vandeniu.

Kad šiltnamyje temperatūra geriau laikytųsi, jo plyšiai užkamšomi pakulomis, o kraštai ir galai iš vidaus išklojami polietileno plėvele. Jeigu šiltnamio temperatūra būna aukštesnė negu nurodyta, šakelės ištįsta, išlinksta, nuskintos blogiau laikosi vandenyje, o esant žemesnei temperatūrai, alyvos vėliau pražysta. Kol nusispalvina žiedpumpuriai, jas reikia purkšti 35-40°C šilumos vandeniu, geriausia minkštu, distiliuotu arba du kartus virintu. Pirmąją savaitę purškiama kas 3 val. Jeigu temperatūra žemesnė, purškiama rečiau. Antrąją ir trečiąją savaitę reikia purkšti kas 4 val. Kad nereikėtų naktimis budėti, galima įjungti buitinius elektrinius drėkintuvus „Komfort”, išdėsčius juos šachmatine tvarka po vieną į 30-40 m2. Jų gali būti ir daugiau. Žiedpumpuriams pradėjus nusispalvinti, purškiami tiktai stiebai. Saugoti, kad vanduo nepatektų ant žiedpumpurių. Per visą pražydinimo laiką reikia gausiai laistyti žemę 20-25°C šilumos vandeniu. Šiltnamio drėgmei palaikyti nuolat purškiami takai ir šildymo vamzdžiai.

Pražydintas alyvas galima skinti kekėje išsiskleidus pusei žiedų, tačiau geriau skinti kai būna išsiskleidę du trečdaliai kekės. Šakutės pjaunamos sekatoriumi arba aštriu peiliu tokio ilgio, kad ant krūmo dar liktų 34 poros lapų pumpurų. Tiek pražydintų šiltnamyje, tiek ir pavasari žydinčių lauke alyvų šakelės pjaunamos taip, kad pjūvio vieta būtų lygiai nutolusi nuo viršuje ir apačioje pjūvio esančių lapų pumpurų. Nupjauti šakučių galai ant portatyvinės dujų plytelės šiek tiek pakaitinami arba plaktuku sudaužomi. Kiekviena kekė atskirai įvyniojama į ploną popierių. Taip paruoštos alyvų šakelės pamerkiamos į vandenį ir per naktį laikomos 5°C temperatūros šaldytuve, o sekančią dieną realizuojamos. Vandens inde turi būti tiek, kad jį panirtų visa šakelė, bet žiedynai nesušlaptų. Nuskintos alyvos geriau laikosi, kai 10 l vandens įdedama 10 g boro rūgšties ir 300 g cukraus.

Kad nuskintos alyvos ilgiau išsilaikytų, reikia nakčiai atnaujinti šakučių pjūvius, sudaužyti jų galus ir išnešti vėsesnę patalpą. Tokiu būdu galima atgaivinti ir apvytusius žiedus.


Šaltinis: wikipedia