Categories
Kambarinės gėlės

DRACENA – kambarinė lapinė gėlė

Dracena (Dracaena L.) gėlė, priežiūra, auginimas, persodinimas, ligos, kenkėjai

DRACENA – kambarinė lapinė gėlė

2023-03-22

Dracena (Dracaena L.)


Dracena gerai auga šiltuose (18-20°C) ir šviesiuose kambariuose. Jautri skersvėjams. Žiemą laikoma 10-12°C patalpose.
Toliau aprašome pagrindinius dracena priežiūros darbus: laistymas, tręšimas, auginimas. Patarimai ir dažni klausimai (pvz.:kaip atnaujinti dracena), su kuriais susiduria augintojai.
Dracena (Dracaena L.) gėlė, priežiūra, auginimas, persodinimas, ligos, kenkėjai

Kaip sodinti/persodinti dracena? Kokią žemę naudoti ir kas kiek laiko persodinti?

Jaunas dracenas galima persodinti kasmet, o subrendusias – kas dvejus metus, pavasaris tam tinkamiausias metas. Patartina rinktis keliais centimetrais didesnio skersmens ar net didesnį vazoną – šie augalai auga gana greitai. Dracenas reikia sodinti į velėnos ir lapinės žemės mišinį, kuris labiausiai tinka tokio tipo augalams. Parduotuvėse nupirktus augalus reikia nedelsiant persodinti į paruoštų žemių mišinį, todėl kovo mėnuo – tinkamiausias metas įsigyti šios rūšies augalus.
Dracena sodinama į velėninės, lapinės žemės mišinį. Vietoj velėninės galima naudoti kompostinę žemę. Jauni augalai persodinami kasmet, senesni kas dveji metai.

Kiek ir kaip reikia laistyti draceną?

Laistoma gausiai ir dažnai purškiama. Žiemą laistoma 1-2 kartus per savaitę. Nuo drėgmės pertekliaus pūva šaknys.

Į kokį vazoną sodinti draceną

Patartina rinktis keliais centimetrais didesnio skersmens ar net didesnį vazoną – šie augalai auga gana greitai.

Dracenos tręšimas

Tręšiama karvių mėšlo srutomis du kartus per mėnesį arba mineralinių trąšų mišiniu (2 g amonio salietros, 2 g superfosfato, 1 g kalio druskos litrui vandens). Žiemą netręšiama. Persodinus taip pat nereikia tręšti bent dvi savaites.

Dracenos dauginimas

Dauginama viršūniniais auginiais ir sėklomis, kurios daiginamos samanose arba durpėse 25-30°C temperatūroje. Auginiais geriausia dauginti kovo—balandžio mėnesiais. Viršūnė pjaunama 30 cm ilgio ir merkiama į vandenį. Šaknys prasikala po 3-4 mėnesių. Nupjovus viršūnę, dracena išleidžia šoninius ūglius ir toliau gražiai auga. Pasenusią draceną galima atnaujinti nupjaunant viršūnę.
Stiebą irgi galima naudoti dauginimui. Jis supjaustomas 8-10 cm gabalais, žaizdos apibarstomos trinta medžio anglimi ir paliekama kelioms valandoms apdžiūti. Po to sodinama į drėgną smėlį. Kai įsišaknija ir iš miegančių akučių pradeda augti ūglis, sodinama į vazonus.

Kodėl gelsta dracena lapai?

Jei augalo apatiniai lapai gelsta lėtai, tikėtina, kad augalas tiesiog pasenęs. Taip pat jei lapai gelsta ir atsiranda rudų dėmių, tikėtini antracnozės, grybelinės ligos, simptomai. Šią ligą galima įveikti nupjaunant visus pažeistus lapus ir nupurškus 0,1 procento Rovral 50 EC tirpalu.

Ką daryti jei ant dracena lapų atsirado rudos dėmės?

Tikėtina, kad rudos dėmės ant lapų atsirado dėl vandens trūkumo. Įsitikinkite, kad dracenos šaknies gumbulas/gumbulai visada yra drėgnas/drėgni, ir svarbu, kad vazone nebūtų vandens pertekliaus.

Kas svarbu dracenai žiemos metu?

Dracenos mirtį gali sukelti per didelis laistymas arba per žema temperatūra. Svarbu atsiminti, kad šis augalas yra iš šiltų kraštų, todėl būtina pasirūpinti, kad augalas gautų pakankamai šilumos.

Šaltinis: https://lt.wikipedia.org/wiki/Dracena