ficus

Fikusas – kambarinė lapinė gėlė

2023-03-16

Fikusas arba Fikas (Ficus L.)

Fikai priklauso šilkmedinių (Moraceae) šeimai. Tropikuose ir subtropikuose jų auga apie 600 rūšių. Tai visžaliai medžiai, krūmai ir lianos. Vieni auga žemėje, kiti kaip epifitai. Kambariuose dažniausiai auginamas stambialapis, bonsai, benjamino (svyruoklinis), lyralapis, šliaužiantysis ir rečiau bengalinis fikusas. Fikusas labiausiai išsiskiria savo išvaizda, nes užaugina storas šaknis, iškilusias virš žemės (taikoma tik tam tikroms rūšims). Toliau aprašysime pagrindinius principus prižiūrint fikusą - auginimas, dauginimas, laistymas, ligos, kenkėjai ir dažniausios problemos su kuriomis susiduria fikusų augintojai.
ficus

Fikuso priežiūra

- Fikusą auginkite orui laidžiame vazone. Pasirinkite vazoną su drenažu, kad išvengtumėte šaknų puvinio nuo perteklinio vandens. - Fikuso augalai dažniausiai renkasi gerai apšviestą vietą, kur gali mėgautis išsklaidyta šviesa. Tačiau kai kurios žalialapių fikusų rūšys gali klestėti tamsesnėse namų vietose. Margalapiai dažniausiai renkasi saulėtą vietą namuose. Todėl įsigijus fikusą svarbu nustatyti tikslią jo rūšį, kad būtų galima nuspręsti, kur jį bus geriausia auginti. - Žiemą fikusą laikykite patalpoje, kur temperatūra yra nuo 16 iki 20 laipsnių šilumos. - Laistykite augalą maždaug kartą per savaitę, prieš tai patikrindami dirvožemio drėgmę vazone. Jei žemė vis dar šiek tiek drėgna - laistyti nereik (geriausia po 1-2 dienų). - Staigūs temperatūros pokyčiai fikusui gali pakenkti, todėl perkeldami juos iš vienos patalpos į kitą, būtinai tai darykite palaipsniui.

Fikuso persodinimas kaip dažnai ir kada?

Persodinimas neturėtų būti atliekamas dažnai, fikusą geriausia persodinti kas dvejus metus. Tai geriausia padaryti pavasarį.

Fikuso dauginimas ar tai sudėtinga?

Fikusus galima dauginti stiebo ir viršūniniais auginiais, tai geriausia daryti kovo-balandžio mėnesiais. Auginius patartina keletą valandų palaikyti šiltame vandenyje, tada išdžiovinti, o tik tada sodinti į žemę. Auginiai gali būti įsišakniję dėžėse arba nedideliuose vazonėliuose (15-20 augalų kvadratiniame metre). Idealu, jei indai ar dėžės pa6ildomi iš apačios (tam labiausiai tinka 23-27 laipsnių temperatūra). Auginiai įsišaknija per 4-5 savaites (Viršūninių ar šoninių ūglių auginiai pjaunami su 3-4 lapais. Auginiai išleidžia šaknis ir inde su vandeniu. Šis laikomas šiltoje šviesioje vietoje, vanduo nuolat keičiamas.)

Fikuso laistymas ir tręšimas kada tai daryti?

Norėdami užtikrinti savo fikuso puikią būklę, laistykite jį saikingai (vasarą ne dažniau kaip porą kartų per savaitę) ir į vandenį įpilkite skystų trąšų (fikusams). Naujai pasodintus fikusus ar per žiemą tręšti nereikia. Kad augimas būtų optimalus, reikia tręšti vieną kartą anksti pavasarį ir vieną kartą vasaros pradžioje.

Fikuso ligos ir kenkėjai? Kaip nuo jų apsisaugoti

Fikusas yra jautrus įvairiems kenkėjams ir ligoms, tačiau tinkama priežiūra gali padėti išvengti šių problemų arba jas sušvelninti. Dažniausiai pasitaikantys kenkėjai yra voratinklinės erkės, miltligė ir amarai. Nuo jų galima kovoti neem'o aliejumi (Nimbamedžio aliejus) arba indų plovikliu ir vandens mišiniu. Jei augalas perlaistomas, jis gali susirgti grybelinėmis ligomis arba šaknų puviniu. Baltos ar juodos dėmės ant lapų gali rodyti grybelinę infekciją, kurią galima gydyti fungicidais.

Voratinklinės erkės ant fikuso bonsai

Voratinklinės erkės

Amarai ant fikuso bonsai

Amarai ant fikuso bonsai

Miltligė ant fikuso bonsai

Miltligė ant fikuso bonsai

Fikuso genėjimas kada ir kaip?

Genėjimas yra priežiūros dalis, padedanti sukurti norimą augalo formą ir dydį. Genėjimas gali padėti augalams intensyviau augti, atsikratyti negyvų lapų ir įgauti norimą formą. Kaip ir bet kurį kitą kambarinį augalą, fikusų augalus galima ir reikia genėti. Galite atsisakyti genėjimo vienerius metus ar ilgiau, kad liemuo sustiprėtų. Kai būsite pasiruošę genėti lapus, gera taisyklė yra tokia: užaugus šešiems-aštuoniems lapams, genėkite iki dviejų lapų. Geriausia fikusus genėti žiemos pabaigoje arba ankstyvą pavasarį, prieš prasidedant naujam augimui. Aštriomis žirklėmis arba genėjimo žirklėmis nukirpkite visas nudžiūvusias ar pažeistas šakas. Jei auginate fikusą kaip bonsą, tai yra idealus laikas formuoti norimą jo išvaizdą. Tačiau būkite atsargūs, kad genėjimas nebūtų per stiprus, nes sumažės lapų ir sulčių kiekis.

Kodėl ruduoja arba geltonuoja fikuso lapai?

Jei pastebėjote, kad lapai pradeda gelsti arba ruduoti, tai ženklas, kad jūsų fikusas gauna per daug saulės šviesos. Idealiausia yra ryški ir netiesioginė saulės šviesa, tačiau tinka ir kelios valandos tiesioginių saulės spindulių ryte, jei po pietų jis negauna stipresnių tiesioginių saulės spindulių. Tiesioginiai saulės spinduliai po pietų šiam augalui bus per ryškūs ir šilti.

Krenta fikuso lapai. Ką daryti?

Kai fikusas netenka lapų, paprastai tai yra ženklas, kad augalas netinkamai prižiūrimas. Taip gali būti dėl to, kad augalas negauna pakankamai arba per daug vandens arba yra veikiamas ekstremalių temperatūros pokyčių. Norint tai ištaisyti, augalą reikėtų perkelti toliau nuo šildymo ar oro kondicionavimo įrenginių, ventiliacijos angų ar skersvėjų. Taip pat reikėtų reguliuoti augalui skiriamo vandens kiekį, kad dirvožemis niekada nebūtų permirkęs, o tik šiek tiek drėgnas.

Šaltinis: https://en.wikipedia.org/wiki/Ficus