Categories
DAUGIAMETĖS GĖLĖS

Flioksai mūsų želdynuose labai išplitę

Nupjovus viršutinę kero dalį, likusi duobutė užpilama iš tarplysvių žemėmis. Per vegetacijos periodą iš miegančiųjų pumpurų susidaro gausiai atžalų, kurias išskirsčius, išauginama 70-90 naujų augaliukų. Panašūs rezultatai gaunami, rudenį nupjovus viršutinę kero dalį. Sekančių metų pavasarį tankiai pridygsta ūglių. Tokiu būdu iš 3-4 metų fliokso kero per vienerius metus galima gauti apie 1.00 naujų augalų.

Žaliais auginiais dauginama nuo gegužės mėn. iki rugsėjo mėn. Nustatyta, kad auginiai geriausiai įsišaknija, dauginant birželio mėn. Gegužės—birželio mėn. auginiai ruošiami iš viso stiebo. Prasidėjus butonizacijai, liepos—rugpjūčio mėn., apatinė stiebo dalis sumedėja ir žaliems auginiams tinka tik viršutinė dalis. Stiebas pjaustomas aštriu peiliu taip, kad kiekvienoje dalyje būtų ne mažiau kaip du pumpurai. Apatinis pjūvis daromas prie pat pumpuro, o viršutinis 0,5-1 cm aukščiau, kad, išdžiūvus stiebelio viršūnei, nenukentėtų pumpuras. Lapai prie apatinių pumpurų nupjaunami, paliekant trumpą kotelį, o viršutiniai sutrumpinami pusiau. Dauginimui tinka ir šoniniai stiebo ūgliai, kurie susidaro antroje vasaros pusėje. Šoniniai ūgliai būna stipresni, jeigu pagrindinio stiebo viršūnė sutrumpinama — nuskinamas žiedynas.

Žaliuosius auginius, dauginant jais vasarą, galima sodinti tiesiog į lysves. Į dirvą įterpiama smėlio ir lapinės žemės mišinio, o ant viršaus užpilamas 2-3 cm sluoksnis išplauto upės smėlio. Kol auginiai įsišaknija, jei nėra natūralaus pavėsio, vidurdienį lysves reikia pridengti skydeliais. Rudenį jie sodinami į dėžutes arba į laisvus inspektus.

Literatūroje nurodoma, kad įvairių augalų (jų tarpe ir flioksų) šaknijimui geriau naudoti smėlio mišinį su durpėmis. Rekomenduojama dar pridėti susmulkintų kurie padeda išlaikyti pastovią substrato drėgmę. Rūgštingumui sumažinti i vieną kibirą durpių dedama 150 g kreidos. Paruošiamas 15— 17 cm šio mišinio sluoksnis. Tokiame smėlio, durpių ir susmulkintų kiminų mišinyje po polietilenine plėvele auginiai geriau įsišaknija, mažiau serga. Kiminus rekomenduojama naudoti ne tik kaip komponentą į dirvos mišinį, bet ir kaip pagrindinį substratą, ypač dauginant sėklomis. Tinka jie ir augalams mulčiuoti.

Šiltnamių sąlygomis auginiais galima dauginti ir žiemą ar anksti pavasarį. Vėlai rudenį flioksų kerai iškasami ir iki gruodžio mėn. pabaigos ar sausio pradžios laikomi rūsyje 2— 4° C temperatūroje. Po to sunešami šiltnamius ir sodinami ant stelažų. Kai jauni daigai pasiekia 15-20 cm aukščio, ūglius reikia nupjauti ir paruošti sodinimui. Šiltnamių sąlygose kalius susidaro maždaug per savaitę. Iki gegužės mėn. vidurio motininius kerus galima apipjaustyti 3-4 kartus. Nežiūrint to, pavasari pasodinti gruntą gerai išsprogsta.

Vertingesnės veislės kartais dauginamos pažastiniais lapų pumpurais. Vasaros metu, išsivysčius stiebams, aštriu peiliu išpjaunamas lapas su pažastiniu pumpuru. Pumpurai pjaunami iš vidurinės stiebo dalies, maždaug 1 cm ilgio, panašiai kaip akiavimui. Prie pumpuro lapas paliekamas sveikas arba šiek tiek sutrumpinamas. Geriausia sodinti į dauginimui paruoštą žemės mišinį dėžutėse 5-6 cm atstumu 1,5 cm gylyje. Laistoma vasardrungniu vandeniu. Dėžutes reikia pridengti stiklais. Tinkamiausia 25-28° C temperatūra. Po 2-3 savaičių įsišaknija. Žiemos metu dėžutės su įsišaknijusiais augalais Iaikomos šaltuose inspektuose. Jos pridengiamos eglišakėmis ar sausais lapais. Pavasari augaliukai sodinami daigynines lysves.

Flioksai mūsų želdynuose labai išplitę. Jie auginami sodybiniuose darželiuose, parkuose, skveruose, buIvaruose ir kt. Tinka sodinti didelėmis grupėmis gazono fone, prie medžių ar krūmų. Gerai derinasi mišriose grupėse su kitomis daugiametėmis gėlėmis. Žiedų puokštės vandenyje ilgai laikosi.