Categories
DAUGIAMETĖS GĖLĖS Kambarinės gėlės

GLOKSINIJA – kambarinė daugiametė žydinti gėlė

Gloksinija (Sinningia speciosa Benth. et Hook. sin. Gloxinia speciosa Lodd.)

Gesnerinių (Gesneriaceae) šeimos, kilusi iš Brazilijos tropinių miškų, dau­giametė, šakniagumbinė gėlė. Lapai ovališki, apaugę tankiais plaukeliais. Žie­dai stambūs, varpeliški, raudoni, rožiniai, mėlyni. Žydi nuo balandžio iki rugpjūčio mėnesio.

Dauginimas sėklomis.

Šias gėles galima dauginti vegetatyviai, nes lapai ir viršūniniai ūgliai lengvai įsišaknija, tačiau išauga silpni augalai, o dalinant gumbus, būna mažas dauginimosi koeficientas. Gamybinėmis sąlygomis gloksinijas geriausia dauginti sėklomis.

Norint turėti žydinčių gloksinijų ilgesnį laiką, jas galima sėti kelis kartus kas 15-20 d. Kad jos žydėtų gegužės mėn., sėjama lapkričio mėn. Geriausia sėti sausio mėn., nes, pagerėjus šviesos sąlygoms, gloksinijos greičiau vystosi.

Gloksinijų sėklos labai smulkios (1 g yra apie 20 tūkst. sėklų) ir ne visos gerai dygsta, todėl iš 1 g galima išauginti tiktai 5-6 tūkst. realizuoti tinkamų augalų.

Gloksinijų daigai pikuojami pradėjus augti pirmajam tikrajam lapui. Jie būna labai nelygiaverčiai, todėl pikuojami tiktai stiprūs, gerai išsivystę, o silpni pašalinami. Daigai pikuojami 2-3 kartus, nes, dažnai pikuojant, gloksinijos greičiau auga. Išpikuoti per vėlai arba visiškai nepikuoti sėjinukai nustoja vystytis ir net gali žūti.

Pirmą kartą pikuojama 2×2 cm atstumu. Pikuojant reikia stengtis, kad daigai būtų su žemės gumulėliu ir kad nenulužtų šaknelės: Daigeliai prie substrato atsargiai prispaudžiami, nes per daug laisvai pasodinti blogai auga, išvirsta.

Praėjus 3-4 savaitėms po pirmojo pikavimo ir pradėjus augti trečiajam lapui, daigai pikuojami antrą kartą 5×5 cm atstumu. Silpni daigai išmetami.

Išpikuotas gloksinijas reikia laistyti per tankų sietelį tokiu dienos metu, kad iki vakaro vanduo nuo jų spėtų nudžiūti. Nuo tiesioginių saulės spindulių būtina pritemdyti. Daigus 1-2 kartus reikia papildomai patręšti 0,1% amonio salietros tirpalu.

Gloksinijas galima dauginti gumbų dalimis kaip gumbines begonijas.

Sodinimas į vazonus.

Antrą kartą išpikuotiems daigams pradėjus liestis, juos reikia sodinti 9 cm skersmens vazonus be drenažo. Sodinama taip, kad gumbelis būtų užžertas žeme apie 1 cm. Sekliai pasodinti gumbai išaugina po 3-5 ir daugiau sudarydami gražų kerą. Giliau pasodinus, išauga vienas ūglis, o gumbai pasidaro kriaušės formos. Sodinti reikia labai atsargiai, kad neaplūžinėtų lapai. Ant stelažų užpilama apie 8 cm storio sluoksnis durpių ir jas 4-5 cm gyliu sustatomi vazonai.

Laistymas.

Žemė vazonuose visą laiką turi būti drėgna, bet ne šlapia. Žiemą gloksinijas reikia lieti ir purkšti ne šaltesniu kaip 20°C vandeniu. Laistoma taip, kad vanduo nepatektų ant lapų. Vasarą jų negalima laistyti per vidurdienį, kad ant lapų neatsirastų nudegimų dėmės. Gloksinijos labai gerai auga, kai šiltnamyje būna didelė santykinė drėgmė.

Temperatūra.

Gloksinijų sėkloms dygti reikia 22-25°C šilumos. Šios gėlės normaliai auga ir vystosi dienomis esant 20-22°C, o naktimis 18°C šilumos. Tinkamomis augimui sąlygomis jų lapai būna išsidėstę horizontaliai. Esant per žemai temperatūrai ar per silpnai šviesai, jie pakyla I viršų, žiedai išauga ant trumpų žiedkočių.

Šviesa.

Gloksinijos — šviesamėgiai augalai. Joms normaliai vystytis reikia 5-7 tūkst. liuksų šviesos, sudarant dienos ilgj 10-14 val. Trūkstant šviesos, gloksinijos ištįsta, mažiau sukrauna žiedpumpurių. Tačiau joms kenkia ir tiesioginiai saulės spinduliai nuo kurių atsiranda pilkai rudos nudegimų dėmės.

Papildomas tręšimas.

Augalai iki žydėjimo laistomi vandeniu ir 0,1-0,2% kristalinio tirpalu arba trąšų tirpalu, kuriuo buvo sulaistytas substratas.

Sėklų išauginimas.

Gloksinijų sėklų nesunku išsiauginti. Šiam tikslui geriau tinka iš gumbų išaugintos gloksinijos. Sėklai atrenkami tipingi, gerai išsivystę augalai. žiedui visiškai išsiskleidus, jo dulkinės po 1-2 d. būna jau subrendusios. Vėliau jų gyvybingumas mažėja. Todėl apdulkinami tik ką išsiskleidę žiedai. žiedadulkės teptuku pernešamos nuo vieno augalo dulkinių ant kito piestelių. Žiedui apsidulkinus, vainikėlis nukrinta. Sėklinės dėžutės subręsta per 40— 60 d. Ant vieno augalo gali subręsti iki 10 sėklinių dėžučių. Sėklos išlieka daigios 1-2 metus.

Poilsis.

Peržydėjusios gloksinijos jau pradeda ruoštis poilsiui, todėl mažiau liejamos, o rugsėjo pabaigoje — spalio pradžioje jau visiškai nebereikia lieti: Lapams nuvytus, jie nupjaunami. Gumbai paliekami tuose pačiuose vazonuose, kuriuose jie augo. Vazonai sudedami 10°C šilumos patalpoje ir kartą per mėnesį paliejami. Reikia žiūrėti, kad gumbai neperdžiūtų, nesusiraukšlėtų ir nepradėtų pūti.

Kovo mėn. gumbai iš vazonų išimami ir, nuvalius senas šaknis, susodinami į dėžutes. Substratas toks pat, kaip auginant iš sėklų. Pasodinti gumbai laikomi 20°C temperatūroje. Jiems sužėlus ir užaugus šaknims, sodinami į 11-13 cm skersmens vazonus. Po trijų mėnesių gloksinijos pradeda žydėti.

Jų lapai labai trapūs, todėl prieš realizaciją reikia pakuoti po pietų.

Dalijimasis

Gumbų dalijimu gloksinija dauginama vasario mėnesį, pradėjus sprogti akutėms. Gumbai dalijami taip, kad kiekviena atidalyta dalis turėtų bent po vieną akutę. Žaizdos apibarstomos medžių anglies milteliais, apdžiovinamos ir kiekviena gumbo dalis sodinama į atskirą vazonėlį. Lapais dauginama kovo mėnesį. Gloksinijos lapai nuskinami su koteliais, statmenai sukišami vazonėlyje arba dėžutėje į drėgną, smėlingą durpinę žemę, pridengiami stiklais ir laikomi šiltoje (20-25°) vietoje. Drėkinant smėlį arba žemę, reikia stengtis, kad van­dens nepatektų ant lapų, nes gloksinijos lapai nuo to supūva. Po 3-4 savai­čių lapų šone pradeda augti daigeliai.

Iš sėklų išaugintos gloksinijos žydi po 5-6, o vegetatyviniu būdu—po 4-5 mėnesių.

Žiema

Žiemą gloksinijų lapai ir stiebai sunyksta. Tuo laiku jos statomos su vazonėliais vėsioje (8-10°), sausoje vietoje ir retkarčiais negausiai palaistomos, kad nesudžiūtų gumbai. Galima gumbus (išėmus iš vazonėlių) per žiemą laikyti ir smėlyje arba sausose durpėse.

Vasario mėnesį gumbai sodinami į lapinės, durpinės žemės ir smėlio mišinį (santykiu 4:1:1), 11-12 centimetrų skersmens vazonėlius.

Geros, blogos auginimo vietos

Gloksinijos gerai auga, esant 15-18° temperatūrai ir nedideliame pavėsyje. Nepakenčia skersvėjo ir tiesioginių saulės spindulių.

Pasitaikančios ligos: SKLEROTINIS PUVINYS  KEKERINIS PUVINYS


 Šaltinis: wikipedia