Categories
CHRIZANTEMOS

Indinė chrizantema graižažiedžių šeimos augalas

Indinė chrizantema (Chrysanthemum indicum L.) graižažiedžių (Asteraceae) šeimos augalas, kilęs iš Vakarų Azijos. Žydi įvairių spalvų žiedais. Parinkus veisles ir pritaikius agrotechniką, žydinčių chrizantemų galima turėti nuo liepos iki gruodžio mėn. pabaigos. Labiausiai paplitusios yra smulkiažiedės, dekoratyvinės ir stambiažiedės chrizantemos. Smulkiažiedės chrizantemos išauga 25-120 cm aukščio. Aukštos tinka puokštėms, žemos auginamos puodeliuose. Jų aukštis priklauso ne tik nuo veislės, kiek nuo dauginimo laiko. Kuo anksčiau dauginamos, tuo išauga aukštesnės, ir atvirkščiai. Žiedynai siekia 5-9 cm skersmens.

Gražesnės veislės: Cameo — balta, Denise — geltona, Welbek — oranžinė, Eugene — rožinė. Dekoratyvinės chrizantemos užauga iki 50-60 cm aukščio. Žiedynai 10-15 cm skersmens. Tinka puokštėms ir auginti puodeliuose. Naujos veislės: Barbara — žiedlapių viršus raudonas, apačia geltona; Blanche, Poiterine, Supreme — baltos. Stambiažiedės chrizantemos 50-150 cm aukščio. Žiedynai 12-25 cm skersmens. Ankstyvos veislės: Ermine — balta, Larne Doone — rožinė, apačia geltona, Sultan — žiedlapių viršus raudonas, Parade — tamsiai raudona, Fred Shoesmith — balta, Ferdinand — rožinė.

Chrizantemos dauginamos auginiais; 1000 ūglių gauti reikia 100-200 motininių augalų, kurie parenkami pagal veisles. Jie sodinami į 15 cm gylio dėžes arba šiltnamyje ant stelažų ar į gruntą. Patalpa turi būti šviesi, vėsi (4-8° C). Ankstyvam dauginimui skirti motininiai augalai perkeliami į šviesią, 10-12°C temperatūros vėdinamą patalpą sausio mėn. pradžioje. Dauginimo laikas priklauso nuo veislių: ankstyvosios veislės dauginamos sausio—kovo mėn., vidutinio ankstyvumo — vasario—kovo mėn., vėlyvosios — balandžio mėn. Auginiai pjaunami 5-8 cm ilgio. Apatiniai lapai pašalinami. Sodinami 3-4 cm atstumu kompostinės žemės ir durpių mišinį, ant kurio užpilamas 2 cm plauto smėlio sluoksnis; paviršius sulyginamas ir sudrėkinamas vandeniu.

Pasodinti auginiai nuolat purkščiami; 12-16° C temperatūroje įsišaknija per 3 savaites. įsišakniję sodinami į 9 cm skersmens puodelius ar ant stelažų arba į pikavimo dėžutes 10 cm atstumu. Žemės mišinys ruošiamas iš 1 dalies kompostinės, 1 dalies inspektinės, 1 dalies velėninės žemės, 1 dalies kraikinių durpių ir smėlio. Žemės mišinio reakcija — pH 6-5,7. į 1 m3 mišinio dedama 3 kg ragų drožlių, 1 kg kalio salietros, 2 kg superfosfato (mineralinės trąšos ištirpinamos ir jomis prieš sudarant mišinį sulaistomos durpės). Šis žemės mišinys tinka ir vėliau persodinamoms chrizantemoms. Persodintos laikomos 10-12° C temperatūroje; saulėtomis dienomis šiltnamiai vėdinami.

Prigijusiems augalams trumpinamos viršūnės. Nupjautas viršūnėles galima panaudoti dauginimui. Po pavasarinių šalnų chrizantemos sodinamos į gerai patręštą dirvą. Dirva iš rudens tręšiama mėšlu (1 ha 40 t), kalio druska (200 kg), superfosfatu (150 kg), o pavasarį prieš kultivavimą — amonio sulfatu (150 kg). Esant azoto trūkumui, gelsta lapai, ant jų susidaro raudonos dėmės, o nuo jo pertekliaus apatiniai lapai juoduoja, pūva. Jei dirva sunki, sodinamos į lysves. Stambiažiedės sodinamos 30 cm, smulkiažiedės — 40 cm atstumu. Lengvoje dirvoje priklausomai nuo veislės sodinamos eilėmis 30-50 cm atstumu, tarp eilių paliekamas 70 cm tarpas, kad būtų galima purenti arkliu.

Pasodintos mulčiuojamos perpuvusiu mėšlu ir durpėmis. Kas dvi savaitės iki pumpurų pasirodymo tręšiamos azoto trąšomis. Rudenį persodinamos šiltnamio gruntą arba 13-15 cm skersmens puodelius, kurie laikomi šiltnamiuose. Stambiažiedes geriau sodinti šiltnamio gruntą. Per vasarą chrizantemas galima auginti ne tik dirvoje, bet ir puodeliuose. Iš pradžių įsišakniję auginiai sodinami 1 9 cm, vėliau — 12 cm, o dar vėliau — į 14-16 cm skersmens puodelius. Vasarą jie laikomi įkasti į dirvą. Dažnai reikia laistyti ir tręšti. Taip auginant, nereikia specialiai ruošti dirvos, rudenį persodinti. Kiekvienos grupės chrizantemos skirtingai formuojamos. Pavyzdžiui, stambiažiedės auginamos su vienu stiebu.

Ankstyvoms veislėms viršūnės sutrumpinamos tik vieną kartą. Tačiau kad tos pačios veislės chrizantemos žydėtų skirtingu laiku (tai svarbu realizuojant), vienoms viršūnės sutrumpinamos tik įsišaknijus auginiams, o kitoms — vėliau, po dviejų savaičių. Jei dauginimui auginiai buvo imti tiesiog nuo motininių augalų atžalų, tai viršūnės jiems sutrumpinamos, išsikalus pavasariniam žiediniam pumpurui, gegužės-birželio mėn. Jei auginiai buvo pjaunami iš antrą kartą ataugusių motininių augalų atžalų, jiems viršūnių trumpinti negalima, nes nesukrauna pavasarinių žiedinių pumpurų.

Dekoratyvinės chrizantemos auginamos su 6-8 stiebais. Pirmą kartą sutrumpinus viršūnę gegužės mėn., išauga su 3— 4 stiebeliais. Po mėnesio naujieji stiebeliai sutrumpinami antrą kartą. Smulkiažiedėms chrizantemoms viršūnės sutrumpinamos keletą kartų. Paskutinį kartą trumpinamos ne vėliau kaip rugpjūčio mėn. viduryje, kad spėtų susiformuoti žiediniai pumpurai. Mūsuose įprasta, kad chrizantemos žydi rudenį. Tačiau atitinkamai sudarius trumpos dienos sąlygas, žydinčių chrizantemų galima turėti ištisus metus.