Categories
ĮDĖJOS NAMAMS

Kaip tvarkingai supakuoti gėlės

Labai dažnai gražiai išaugintos gėlės, tačiau blogai supakuotos, pervežant praranda prekinę išvaizdą. Taigi būtina žinoti elementariausius su-pakavimo būdus.

Pakavimo patalpa turi būti vėsi, geriausia 10-15°C šilumos ir 70-90 % drėgmės, be skersvėjų. Nuskintų gėlių buvimas aukštesnėje temperatūroje mažina jų išsilaikymo trukmę.

Atitinkamai paruoštos gėlės paprastai dedamos kartonines dėžes, kurių matmenys ilgastiebėms gėlėms — 1000x400x200 mm, 830x350x200 mm ir 700x 350×220 mm, o trumpastiebėms — 600x400x200 mm dydžio. Taigi dėžių aukštis turi būti du kartus mažesnis už plotį, kad viršuje sudėtos gėlės nespaustų apatinių. Dėžių dugnas išklojamas dviem sluoksniais vyniojamo popieriaus. Popierius ar kita su žiedais susiliečianti medžiaga neturi būti naudota. Gėles pervežant žiemą, dėžės apšiltinamos polistirolo plokštėmis, kuriomis iškalamas dėžių vidus. Galima šiltinti ir gofruotu kartonu. Gėles hermetiškai supakuoti į polietileno plėvelę ar celofaną nerekomenduojama, nes jos po to greitai nuvysta.

Vazoninių gėlių supakavimas.

Stambiažiedžių vazoninių gėlių (glioksinijų, kalijų, chrizantemų ir kitų) kiekvieną žiedą reikia suvynioti atskirai. Minkštas popierius (geriausiai tinka vartojamas vaistams vynioti), priklausomai nuo žiedo, sukarpomas atitinkamo dydžio kvadrato formos gabalais, kurių kiekvienas iki pusės įkerpamas. Žiedo žiedkotis įspraudžiamas į popieriaus iškirptę iki galo, popieriaus kraštai užlenkiami aukštyn ir, apgaubus žiedą, viršuje užsukama arba užrišama taip, kad žiedas būtų visiškai suvyniotas. Taip suvyniojus visus žiedus, atskirai suvyniojamas ir visas vazonas storesni minkštą popierių. Lapinių gėlių vazonai popieriumi apvyniojami kiekvienas atskirai.

Suvyniotos vazoninės gėlės eilėmis sudedamos dėžes, o tarpai tarp jų užpildomi suglamžyto popieriaus gniužulais, kad nesusikratytų.

Skintų supakavimas.

Tiek lauke, tiek ir šiltnamiuose augančias gėles patartina skinti anksti ryte, nes tuo metu ląstelės turi didžiausią turgorą, žiedai būna stangresni ir gražiausiai atrodo.

Ratiliai, astilbės, gvaizdūnės, jurginai, chrizantemos, gerberos, ciklamenai skinami visiškai išsiskleidę, nes jų žiedpumpuriai vandenyje neišsiskleidžia.

Pusiau pražydę skinamos rožės, vilkdalgiai, bijūnai, lelijos, narcizai, gvazdikai. Kardeliai skinami tada, kai žiedyne būna išsiskleidę 2-3 žiedai. Meileniai skinami nusispalvinus žiedpumpuriams ir kai jie atsiskiria vienas nuo kito. Vos tik nusispalvinus žiedpumpuriams skinamos ir tulpės.

Geriausia, kai nuskintos gėlės prieš transportuojant ne mažiau kaip 2 val. palaikomos vandens vonioje šaltoje patalpoje. Po to vanduo išleidžiamas, kad augalai apdžiūtų ir supakavus nepermirktų kartoninių dėžių dugnai. Rožės, bijūnai, chrizantemos ir kitos stambiažiedės gėlės surišamos pundelius po 10, smulkesnės po 20-25 ir dedamos atitinkamo dydžio dėžes.

Siunčiamas parodą gėles reikia paruošti ir supakuoti dar kruopščiau.

Nuo rožių pašalinami spygliai, kad pakuojant ir vežant nesusibadytų lapai. Meilenių žiedynstiebių galai visada aprišami siūlu arba špagatu, be to, jų ne¬galima laikyti šaldytuve, nes nuo žemos temperatūros gali neišsiskleisti žiedai. Kai kurie gėlininkai nuskabo lelijų dulkines, tačiau nuo to nukenčia žiedų išvaizda, todėl geriau jas apvynioti plonu popieriumi.

Pakuojant skintas gėles, pirmiausia apvyniojamas kiekvienas žiedas atskirai taip, kaip stambiažiedes vazonines gėles. Ypač kruopščiai reikia vynioti gėles baltais žiedais, nes aplaužyti jų žiedlapiai pajuoduoja. Apvyniojus žiedą, dar atskirai suvyniojamas ir kiekvienas augalas. Labai patogu skintas gėles po vieną įtraukti į polietileno tinklelį, vartojamą daržovėms fasuoti. Taip suvyniotos gėlės po vieną guldomos į paruoštas dėžes. Jose turi būti iš visų pusių įklota tiek lapų popieriaus (geriausia lignino), kiek bus dedama gėlių eilių. Ypač svarbu daugiau popieriaus lakštų prikloti dėžių galuose, kad nesitrintų žiedai.

Eilėje gėlės guldomos viena prie kitos žiedais vieną pusę. Sudėjus visą eilę, imama keletas lakštų popieriaus, kuriuo buvo išklota dėžė, ir gražiai užlenkiama. Tada dedama kita eilė žiedais kitą pusę ir pridėjus vėl užklojama popieriumi. Jeigu dedant gėles eilėmis žiedstiebiai įlinksta, reikia dėti popieriaus tiek, kad jie nebūtų išlinkę. Taip kartojama, kol pridedama pilna dėžė. Jeigu liko tuščias tarpas, jis užpildomas suglamžytu popieriumi. Taip supakuotos gėlės nesusikrato ir lengvai transportuojamos.

Atgabentos vietą gėlės tuojau išimamos iš dėžių ir išpakuojamos. Vazoninės gėlės palaistomos. Skintas gėles, prieš merkiant į vandenį, reikia atitinkamai paruošti.

Nuo visų gėlių, išskyrus svogūnines, pašalinami keli apatiniai lapai, kad, pamerkus vandenį, nepradėtų pūti ir atnaujinami pjūviai. Žiedkočius pjauti geriau įmerkus vandenį. Sumedėjusių augalų — alyvų, jazminų ir kitų šakelių galus reikia padaužyti plaktuku. Rožių, chrizantemų, ciklamenų, narcizų žiedkočius įskelti. Puansetijos, aguonos ir kiti augalai iš nupjauto stiebo išleidžia lipnias sultis, kurios užkemša vandens indus, todėl, atnaujinus pjūvius, šakelių ar žiedkočių galus reikia apdeginti arba kelioms sekundėms įmerkti į verdantį vandenį. Būtinai kiekvieną gėlių rūšį merkti atskirai.

Dažnai atgabentos vietą gėlės būna apvytusios. Kad žiedkočiai išsitiesintų, būtina jas merkti indus su specialiai įtaisytais tinklais, ypač reikia taip merkti gerberas. Laikantis gėlių skynimo, pakavimo ir transportavimo taisyklių, gražesnės gėlės bus parodose ir parduotuvėse.

Šaltinis: vikipedija