Categories
Gėlių ligos

Kalceoliarijų ir palmių puolančios pagrindinės ligos

Kalceoliarijos

Fitoftorozė. Stiebo pagrindas paruduoja ir pūva, augalai greitai žūva. Ligos sukėlėjas — Phytophthora omnivora de By.

Kovos priemonės tokios pat kaip kovojant su gloksinijų fitoftoroze. Chlorozė (neparazitinė liga)

Skrotligė. Sergantieji augalai karliški, viršūniniai lapai sutankėję, sudaro skrotelę. Lapai pūslėti, netaisyklingos formos, išmarginti šviesiomis dėmėmis. žiedynuose sutrumpėję. Žiedai beveik nepražysta, arba jeigu pražysta, tai būna labai maži, neišsivystę.

Ligos sukėlėjas — virusas Lycopersicum virus 3 (Briffiebank) Smith. Kovojant su šia liga, sergančius augalus būtina pašalinti. Kovoti su amarais — ligos pernešėjais.

Palmės

Kūlės. Liga pasitaiko ant dviejų palmių genčių— Phoenix ir Chamaerops. Ji pasirodo ant lapų iš pradžių juodų iškilių 1-3 mm skersmens karpučių pavidalu. Vėliau minėtose karputėse susiformuoja smulkios geltonos grybo Graphiola phoenicis (Mong.) Poit sporos, kurios subrendusios išdulka. Tai gana pavojinga, sunkiai pagydoma palmių liga. Ypač smarkiai nuo jos nukenčia jaunos palmės. Sergančių lapai gelsta, džiūsta ir nukrinta. Ligos sukėlėjas smarkiai skiriasi nuo kitų grybų, puolančių javus ir kitus kultūrinius bei laukinius augalus, todėl daugelis autorių iki šiol nepriskiria jo prie grybų ir jo sukeliamą ligą vadina ne kūlėmis, o grafioloze, lapų nuospaudomis (Blatfschwielenkrankheit) ir pan.

Veiksmingų kovos priemonių šiam sukėlėjui kol kas nėra. Pastebėjus aukščiau aprašytais požymiais lapus, reikia juos nupjauti ir sudeginti. Nupjovus ir pašalinus sergančius lapus, reikia pakartotinai purkšti vario preparatais arba cinebu. Sergančias palmes laikyti šviesioje vėsioje gerai vėdinamoje patalpoje, o vasarą — lauke. Liga dar labiau plinta, jei palmių lapai purškiami vandeniu.

Ekzosporiozė. Ant lapų atsiranda iš pradžių mažos netaisyklingos formos gelsvos dėmelės, kurios, laikui bėgant, ruduoja, didėja, susiliedamos vienos su kitomis, ir apima didelę dalį lapo paviršiaus. Labai dažnai dėmės atsiriboja nuo sveikų audinių šviesiai gelsvu persišviečiančiu ratu.

Ligos sukėlėjas — grybas Exosporium palmivorum Sacc.

Kovos priemonės tokios pat, kaip ir kūlėms.

Gleosporiozė. Liga pasireiškia ant lapų didesnėmis ir mažesnėmis rudomis, griežtai atsiribojusiomis, kiek įdubusiomis dėmelėmis. Panašios dėmės gali susidaryti ir ant lapkočių, dažniausiai prie lapo pagrindo. Tokiu atveju lapai greitai nudžiūsta.

Ligos sukėlėjas — grybas Gloeosporium palmarum Oud.

Kovos priemonės tokios pat, kaip ir palmių kūlėms.

Neparazitinio pobūdžio šaknų puvinys, nuo kurio prasideda lapą viršūnių arba viso lapo džiūvimas. Liga prasideda dažniausiai tada, kai palmės žiemą gausiai laistomos arba vasarą pertręšiamos. Liga nebeplis, palmes persodinus į tinkamai paruoštą, turinčią daug smėlio dirvą, taip pat į siaurą aukštą indą bei nupjausčius džiūstančius lapus, pūvančias šaknis ir apibarsčius piūvių vietas kaptano milteliais arba sutrinta medžio anglimi.

Palmių lapų viršūnių džiūvimą gali sukelti ir staigus aplinkos pasikeitimas — pernešimas iš šilto ir drėgno šiltnamio į sausą kambarį.