Categories
Kambarinės gėlės

Kambariuose tinka auginti pavėsingų tropinių miškų paparčius

Paparčiai (Filices) Kambariuose tinka auginti pavėsingų tropinių miškų paparčius. Tai labai puošnūs augalai gražia lapų forma ir spalva. Dauguma paparčių rūšių gerai auga šiltuose (20° C) kambariuose. Nemėgsta jie skersvėjų, šalto oro srovių, dūmų, stiprių, tiesioginių vidurdienio saulės spindulių. Labai svarbu juos tinkamai laistyti: vasarą, labai gausiai, žiemą saikingiau, tačiau žiūrėti, kad neperdžiūtų žemė. Nuvytę lapai neatsigauna.

Kalkingas vanduo laistymui netinka. Jei kambaryje labai sausas oras, paparčius reikia dažnai apipurkšti, ypač karštomis vasaros dienomis. Persodinami pavasarį, pradėjus jiems augti. Sodinant stengtis nepažeisti šaknų. Žemės mišinys sudaromas lygiomis dalimis iš lapinės, durpinės žemės ir smėlio. Vasaros metu galima papildomai tręšti organinėmis arba organinių ir mineralinių trąšų mišiniu. Vien mineralinėmis trąšomis nepatartina tręšti.

Dauginami kero dalijimu, pumpurais ir sporomis, kurios susidaro lapo apatinėje pusėje. Sporos sėjamos į nedidelius plokščius puodelius, ant kurių dugno įruošiamas drenažas. Žemės mišinys sudaromas iš 1 dalies durpinės, 1/2 dalies viržinės, 1/2 dalies lapinės žemės ir 1/2 dalies smėlio. Prieš sėją naudinga žemę iškaitinti. puodelius įpilamas 0,5 cm šio žemės mišinio sluoksnis. Iki puodelio viršaus turi likti 1-0,5 cm tarpas. Žemė gausiai palaistoma ir jos paviršiuje pasėjamos sporos.

Puodeliai pridengiami stiklais ir įstatomi į lėkštes. Vėliau laistoma tik iš apačios (vanduo pilamas į lėkštę). Palaikoma ne žemesnė kaip 20° C temperatūra. Susidarę ant dengiamojo stiklo vandens lašai nuolat nušluostomi. Sporos sudygsta po 1-2 mėnesių. Kad daigeliai sutvirtėtų, puodeliai pernešami į šviesesnę ir sausresnę vietą. Po savaitės daigeliai po 20-30 pikuojami į tokį pat, kaip ir sėjai paruoštą, žemės mišinį.

Išpikuoti palaistomi ir uždengiami stiklu. Laikomi nesaulėtoje vietoje, laistomi negausiai. Užaugus daigams iki 2-3 cm, pikuojami 2-3 cm atstumu antrą kartą tos pačios sudėties žemės mišinį, pridėjus susmulkintos medžio anglies ir sugrūstų šukių. Paaugę daigeliai pradeda stelbti vienas kitą. Tada jie po vieną išsodinami 1 7 cm skersmens puodelius.