Categories
KARDELIAI

KARDELIŲ DAUGINIMAS

Kardeliams dauginti naudojamis trys būdai – mažiau naudojamis sėklomis ir gumbapumpuriais ir dažniausiai naudijamas – gumbasvogūniais. Gumbasvogūniai skirtomi į didelius (3,2cm skersmens ir didesni), vidutinius (nuo 3,1 iki 2,5cm)ir mažuosius (iki 1,5 cm). Mažesni nei 1,5 cm gumbai jau laikomi nebe gumbasvogūniais, o gumbapumpuriais.

Gumbasvogūniai pagal amžių skirtomi į kartas: pavasarį pasėti ir rudenį išaugę gumbasvogūniai yra pirmos kartos, iš jų išaugę kitąmet – antros kartos ir taip toliau. Nuo 1 iki 3 kartos gumbasvogūniai dauginimui tinka labiausiai, jų žiedai ypač gražūs. Senesni nei 4 metų gumbasvogūniai dauginimui jau nebetinka.

Gumbasvogūnių ir gumbapumpurių dauginimas

Norint greičiau padauginti gumbasvogūnius, jie dažniausiai dalinami į keletą (tris ir daugiau) dalių. Taip dauginami 1-2 frakcijos gumbasvogūniai ir taip jie dauginami žymiai greičiau. Gumbasvogūniai dalinami pavasarį, vieną – tris dienas prieš sodinant. Visos dalys turi turėti šaknų užuomazgas ir pumpurus, kadangi iš visų dalių išauga augalai, tačiau ne visi jų žydi arba pradeda žydėti vėliau nei įprasta. Pjaustoma aštriu peiliu, kuris po kiekvieno pjaustymo dezinfekuojamas. Taip pat labai svarbu pjūvius susmulkinta medžio anglimi, kuri sumaišoma su TMTD milteliais arba siera. Dar viena gudrybė norint greičiau gumbasvogūnius padauginti – sodinti juos dugnu aukštyn.

Norint užauginti didesnius gumbasvogūnius, reikia laužyti žiedynus ir taip neleisti jiems žydėti. Sodinant viršutinį daigą reikia išlaužti, vėliau užauga miegantieji pumpurai ir galiausiai gauname 2 frakcijos augalus.

Gumbasvogūniais dauginami kardeliai per ilgesnį laiką pradeda išsigimti, todėl būtina jų išsiauginti iš gumbapumpurių.

Po 2,5-4 mėnesių galima sėti gumbapumpurius. Jie skirstomi į tokias kategorijas: mažesni – iki 0,9 cm skersmens ir didesni – nuo 0,9 iki 1,5 cm skersmens. Pastarieji dygsta geriau. Jei gumbapumpuriai laikomi saugykloje tinkamos sąlygomis, tuomet jie išlieka daigūs labai ilgai, galimai net keletą metų. Tinkamos sąlygos – neaukšta temperatūra (apie 2-3 laipsnius) ir pakankamas neaukšta temperatūra (apie 2-3 laipsnius) ir pakankamas drėgnumas (80-85%).


Šaltinis: wikipedia