Categories
DAUGIAMETĖS GĖLĖS SVOGŪNINĖS GĖLĖS

Krokas – Vilkdalginių šeimos augalas, paplitęs Vidurinėje Azijoje

Krokas daugiametė gėlė lot. Crocus priežiūra, auginimas, dauginimas, ligos kenkėjai

Krokas – Vilkdalginių šeimos augalas, paplitęs Vidurinėje Azijoje

2023-04-04

Krokas (lot. Crocus) - neaukšti daugiamečiai žydintys irisinių (Iridaceae) šeimos augalai, kurie gali žydėti mažiausiai penkerius metus. Daugelyje regionų krokų žiedai žymi pavasario atėjimą. Šiuos anksti žydinčius augalus dažnai galima pamatyti išlendančius pro sniegą gerokai anksčiau, nei kraštovaizdyje pasirodo kitos gėlės sausio, vasario ar kovo mėnesiais, priklausomai nuo žiemos sunkumo.

Krokai - tai gėlės, kurios gali augti įvairiomis sąlygomis: miškuose, pakrančių soduose ir priemiesčių vejose. Nors elniai paprastai vengia juos valgyti, graužikai, pavyzdžiui, voverės ir pelės, krokus laiko skaniu užkandžiu. Taurės formos žiedai būna įvairių spalvų, įskaitant violetinę, levandų ir geltoną. Yra daugiau kaip 80 krokų rūšių, tačiau dauguma prekyboje parduodamų kroksų yra hibridiniai augalai, kruopščiai sukryžminti iš atrinktų rūšių. Krokai paprastai vadinami svogūnėliais, tačiau iš tikrųjų jie yra gumbai (kaip ir gladiolės). Kankorėžiai yra įsišaknijimo struktūros, suformuotos iš modifikuoto stiebo audinio, o svogūnėliai - iš modifikuoto lapų audinio. Kai krokai įsitvirtina tam tikroje teritorijoje, jie gali plisti išskleisdami žiedynkočio ataugas.
Krokas daugiametė gėlė lot. Crocus priežiūra, auginimas, dauginimas, ligos kenkėjai

Krokų sodinimas, pavasaris, ruduo, žiema

Krokai dažniausiai sodinami dėl ankstyvų pavasario spalvų, tačiau yra ir tokių veislių, kurios žydi vėlyvą rudenį ir žiemos pradžioje. Pavasariniai krokai nėra tas pats, kas šafraniniai krokai - rudeninė veislė, iš kurios išauga šafranas - dažnas prieskonis ir dažiklis, naudojamas kulinarijoje. Pavasariniai krokai yra ypač anksti žydinti veislė, kurią reikėtų sodinti ankstyvą rudenį. Mėnuo, kada jie žydi, skiriasi; paprastai jie pražysta per dvi-penkias savaites nuo temperatūros pakilimo. Pavasariniai krokai yra toksiški naminiams gyvūnams.

Kada sodinti krokus?

Geriausias laikas sodinti krokus - ankstyvas ruduo. Jie paprastai pražysta praėjus dviem-penkioms savaitėms po to, kai žiemos pabaigoje arba ankstyvą pavasarį pakyla temperatūra. Geriausia juos sodinti saulėtoje vietoje, tačiau jie gali augti ir medžių pavėsyje. Norėdami pasodinti krokus, iškaskite 10 cm gylio duobutę ir 5-10 cm atstumu vieną nuo kito. Į duobutę įdėkite smailuoju galu į viršų. Jei nesate tikri, kuris galas yra smailus, nesijaudinkite - augalas augs į šviesą. Į dirvožemį įmaišę svogūnėlių maisto arba kaulų miltų, augalams suteiksite reikiamų maistinių medžiagų. Kad rezultatai būtų geriausi, gumbus sodinkite grupėmis, o ne eilėmis ar palei sieną.

Krokų žydėjimas

Krokai paprastai žydi pirmieji, jų žiedlapiai būna dvispalviai - balti arba kreminiai ir violetiniai su ryškiai geltonais centrais. Olandiški krokai yra didesni už kitų rūšių krokus, nors užauga tik iki 2-4 cm aukščio. Jie būna įvairių spalvų: rausvi, raudoni, oranžiniai, geltoni, violetiniai, mėlyni ir kt. Purpureus Grandiflorus krokas išsiskiria tamsiai violetine spalva. Trispalvių krokų žiedai turi alyvinius, baltus ir geltonus žiedlapių ruoželius. Karštu oru krokai greitai išnyksta. Norėdami pailginti jų žydėjimo laiką, sode sumaišykite skirtingus krokus. Be to, sodindami juos ten, kur kiti augalai užpildys ir paslėps jų lapiją, prailginsite žydėjimą ir suteiksite krokams galimybę sukaupti energijos kitam sezonui.

Krokai pavasarį

Pavasarinių krokų lapai atlieka svarbų vaidmenį aprūpinant žiedpumpurius maistinėmis medžiagomis. Todėl geriausia palaukti, kol lapai visiškai pageltonuos, ir tik tada juos nupjauti. Paprastai tai įvyksta per šešias savaites po augalų žydėjimo. Jei krokai pasodinti plote, kuriame auga žolė, nepjaukite žolės tol, kol krokų lapai nenubyrės, nes tai gali sutrukdyti augalui gauti reikiamų maistinių medžiagų.

Kiek reikia šviesos krokams?

Krokams svarbi šviesa, nes jie gerai auga tiesioginiuose saulės spinduliuose, tačiau vasarą gali pakęsti ir pavėsį.

Kur krokams labiau patinka augti?

Krokams labiau patinka augti dirvožemyje, kurio pH yra neutralus - nuo 6,0 iki 7,0. Paprastai jie nėra išrankūs dirvožemio tipui, tačiau svarbu, kad dirvožemis gerai drenuotų. Krokai nemėgsta augti permirkusioje dirvoje, nes dėl to gali pradėti pūti šaknys.

Krokų laistymas

Paprastai krokai yra mažai priežiūros reikalaujantys augalai, kuriuos mėgsta reguliariai laistyti pavasarį ir rudenį. Jei nėra sniego dangos, reikia laistyti visą žiemą, tačiau vasarą augalai užmiega ir mėgsta sausesnę dirvą.

Kokios temperatūros ir drėgnumo reikia krokams?

Skirtingų rūšių krokai yra skirtingo ištvermingumo, tačiau dauguma jų patikimai auga. Kad jie tinkamai žydėtų, jiems reikia šaltų žiemų (kai temperatūra ne žemesnė kaip 2-5 laipsniai ), todėl geriausiai jiems sekasi tose vietovėse, kur žiemos šaltos. Drėgmė paprastai nekelia problemų, nors dėl per didelės drėgmės gumbai gali supūti. Krokai dažnai sodinami kaip vienmečiai augalai, kur žiemos temperatūra nėra pakankamai žema, kad atšaldytų. Vienas iš būdų užtikrinti, kad būtų tinkamai atšaldyti, yra pirkti juos iš pardavėjų, kurie iš anksto atšaldo 2-5 laipsnių pagal Celsijų temperatūroje bent tris mėnesius. Taip pat galite patys atšaldyti stiebagumbius, iškasdami juos po to, kai lapai pagelsta, ir laikydami šaldytuve ne trumpiau kaip 12 savaičių.

Krokų trąšos

Krokams nereikia daug trąšų, o jų lapų nereikėtų karpyti, kol jie pagelsta. Jei dirvožemis prastas, rudenį reikėtų šiek tiek patręšti. Išbandykite 2 puodelius kaulų miltų ir 5 valgomuosius šaukštus 10-10-10 trąšų (azotas, fosforas ir kalis) kiekvienam kvadratiniam metrui. Nerekomenduojama tręšti krokų žydėjimo metu, nes tai gali sukelti krokų puvinį ir žiedų žūtį.

Krokų genėjimas

Krokų nereikia genėti, žalią lapiją reikia palikti nepaliestą, kad ji natūraliai nudžiūtų. Žaliuose lapuose kaupiasi maistas ir energija, kurie naudojami žiedams kitą žiemą arba pavasarį išauginti. Kai žiedai nuvysta, jie išnyksta ir jų nereikia nupurkšti.

Krokų sodinimas kada kaip?

Krokai paprastai auginami iš gumbų, tačiau juos galima auginti ir iš sėklų. Tačiau iš sėklų jie sudygsta per ilgesnį laiką, paprastai per kelerius metus. Krokų gumbus galima persodinti kas kelerius metus, tačiau jie gali mažiau žydėti, jei žiedai susitelkia. Norėdami prailginti krokų gumbų gyvenimą, kas trejus-ketverius metus rudenį juos iškaskite. Krokai gali mažiau žydėti, jei žiedai yra susitelkę ir augalai yra užkasti dirvoje. Rekomenduojama sėklas sėti patalpoje, naudojant sėklų komposto mišinį. Sėklos turėtų būti tik lengvai padengtos dirvožemio mišiniu ir joms turėtų būti sudaryta galimybė patekti į šviesą, kad sudygtų. Dvi-keturias savaites sėklas laikykite 18 laipsnių pagal Celsijų arba kambario temperatūroje. Paskui "įtikinkite", kad atėjo žiemos sezonas, perkeldami augalą į šaltesnę -5 - +2 temperatūrą keturioms-šešioms savaitėms. Norėdami paskatinti dygimą, perkelkite augalą į šiltesnę vietą, maždaug 5-10 temperatūroje. Patalpose sėklų dygimo greitis gali skirtis: kai kurios sėklos sudygsta vos per 30 dienų, o kitoms gali prireikti net šešių mėnesių. Lauke sėklos gali sudygti pavasarį arba, kai kuriais atvejais, po kelerių metų. Jei daigai auginami patalpoje, laikykite juos vazonėliuose ir auginkite patalpoje bent tris auginimo sezonus. Trečiaisiais metais jie turėtų būti pasirengę žydėti ir juos galima persodinti į lauką.

Krokų auginimas vazone

Pavasarinius krokus galima auginti ir vazonuose, tačiau jiems reikia drenažo skylučių, kad stiebai nesugestų. Dirva turėtų būti smėlinga, durpinga arba vidutiniškai derlinga, kad greičiau nutekėtų vanduo. Jei auginate daigus, persodinkite juos kiekvieną rudenį, kol dar telpa į vazoną, ir kaskart atnaujinkite dirvą nauju kompostu. Šie kereliai atsparūs šalčiui ir gali likti žemėje per žiemą, tačiau jei tikitės didelių šalčių, lapkričio mėnesį ant viršaus galite užberti kelis centimetrus mulčio arba užkloti šalčiu.

Krokų peržiemojimas

Jei rudenį iškasėte gumbus, žiemą juos laikykite vėsioje ir tamsioje patalpoje. Suvyniokite juos į durpių samanas ir įdėkite į popierinį maišelį, žiūrėdami, kad stiebagumbiai nesiliestų vienas su kitu. Laikykite juos vėsioje patalpoje, pavyzdžiui, nešildomame rūsyje, kur temperatūra yra apie 2-7 laipsnius, 12 savaičių. Pasodinkite gumbus į dirvą smailąja dalimi į viršų, kai tik galėsite juos pasukti vasario pabaigoje arba kovo pradžioje. Dalis jo gali kyšoti iš žemės.

Krokų ligos ir kenkėjai

Krokai yra jautrūs virusams, kurie gali sukelti iškraipymus, dryžuotumą ir neišsiskleidžiančius pumpurus. Nuo virusinių ligų vaistų nėra; joms užklupus, augalus reikėtų sunaikinti, kad virusas neplistų. Viena iš didžiausių pavasarinių krokų žiedų ir jų stiebagumbių problemų yra ta, kad juos gali suėsti voverės, elniai, triušiai. Kiti gyvūnai ieškodami vabzdžių, gali iškasti stiebagumbius iš žemės. Yra keletas dalykų, kuriuos galite padaryti, kad apsaugotumėte krokus nuo kenkėjų. Galite purkšti lapus skystomis atbaidančiomis priemonėmis arba aplink augalus išbarstyti granuliuotas atbaidančias priemones. Taip pat galite nusipirkti vielinių narvelių. Dar viena galimybė - tarp krokų pasodinti narcizų, nes daugelis kenkėjų jų neliečia. Vienas iš pagrindinių nusiskundimų dėl krokų yra tas, kad jie kartais nežydi. Tai gali lemti keletas veiksnių, pavyzdžiui, prasta dirvožemio kokybė, suspausta dirva arba per daug dirvą dengiančio mulčio, kuris trukdo augalui žydėti. Kiti veiksniai, galintys sukelti šią problemą, yra puvinys ar pelėsis, pažeidžiantis žiedpumpurius, arba gyvūnai, iškasantys ir suėdantys žiedpumpurius. Dirvos problemas galima išspręsti naudojant smėlingą dirvožemio mišinį, kasmet dirvą patręšiant kompostu ir žiemai persiritus į pavasarį atidengus mulčią. Nuo pelėsio ar puvinio kankorėžius apsaugosite laikydami stiebagumbius gerai drenuojamoje dirvoje, netręšdami dirvos aktyvaus žydėjimo metu ir aplink gėlyną apjuosdami vielos tinklu, kad apsaugotumėte nuo graužikų, o bitės vis tiek galėtų pasiekti žiedus.

Šaltinis: https://lt.wikipedia.org/wiki/Krokas