Categories
AUGALAI

Laipiojančius erškėčius galima dauginti skiepijimo būdu

Fosforas reikalingas tam, kad erškėčių ūgliai gerai sumedėtų ir tinkamai pasiruoštų žiemojimui. Be to, fosforas teigiamai veikia žydėjimą. Esant dirvoje pakankamai fosforo, erškėčiai žydi gausiau. Fosforinėmis trąšomis tręšiama birželio-rugsėjo mėn. Daug kalio erškėčiai naudoja žydėjimo ir pasiruošimo žiemojimui metu. Todėl būtina pasirūpinti, kad šiuo metu dirvoje būtų pakankamai kalio atsargų. Nereikia pamiršti, kad kalio trąšos iš dirvos labai greitai išplaunamos. Gaudami pakankamai kalio, erškėčiai žydi ilgiau, ir žiedų spalva būna intensyvesnė. Kalio trąšomis tręšiama antroje vasaros pusėje.

Pavasarį nudengti ir, jeigu reikia, nugenėti erškėčiai tręšiami amonio salietra, amonio sulfatu arba kalio salietra (20-30 g/m²). Trąšos išbarstomos aplink kerą ne arčiau kaip 10-15 cm nuo šaknies kaklelio ir užžeriamos žemėmis. Antrą kartą (po 10-14 dienų) galima tręšti praskiestomis (1: 10) srutomis.

Vienu kibiru tręšiami 2-4 kerai, priklausomai nuo jų amžiaus bei dydžio. Patartina i 20 kibirų talpos srutų statinę įpilti kibirą medžio pelenų. Palaisčius dirva apie kerus supurenama. Antroje vasaros pusėje erškėčiai tręšiami mineralinėmis trąšomis: fosforinėmis ir kalio. Iš fosforinių trąšų erškėčiams tinkamiausios yra superfosfatas ir fosforitmilčiai, o iš kalio-30 arba 40% kalio druska.

Laipiojančius erškėčius patartina tręšti organinėmis bei mineralinėmis trąšomis.

Laipiojančius erškėčius galima dauginti skiepijimo būdu, atlankomis ir gyvašakėmis. Iš skiepijimo būdų pats paprasčiausias yra akiavimas. Šiuo būdu erškėčiai dauginami vasaros metu, liepos-rugsėjo mėn. Tačiau pastaruoju metu erškėčiai dažniausiai dauginami žaliomis gyvašakėmis. Taip dauginant, galima per labai trumpą laiką užauginti daug erškėčių, be to, jie gerai auga, žiemoja ir gausiai žydi.

Dauginimo gyvašakėmis laikas priklauso nuo ūglių sumedėjimo laipsnio, t. y. nuo meteorologinių sąlygų. Tinkamiausias laikas birželio mėn. pabaiga ar liepos mėn. pradžia. Gyvašakės pjaustomos aštriu peiliu 8-10 cm ilgio su 1-2, rečiau 3, tarpubambliais: apatinis pjūvis daromas prie pat pumpuro, o viršutinis 0,5 cm aukščiau pumpuro. Prie apatinio pumpuro esantį lapą galima nupjauti, o likusius – truputį apipjaustyti.

Prieš sodinimą pravartu paruoštas gyvašakes paveikti šaknų susidarymą skatinančiomis medžiagomis, pavyzdžiui, heteroauksinu (B-indolilacto rūgštimi). Nuo to žymiai greičiau ir daugiau gyvašakių įsišaknija, o pačios šaknys būna stipresnės. Viename litre vandens iš tirpinama 1,5-2 heteroauksino tabletės (150-200 mg).