Categories
AUGALAI

Nasturtė – žolinis, šliaužiantis arba laipiojantis augalas

Nasturtė (Tropaeolum) - šios žolinės gėlės kilusios iš Pietų ir Centrinės Amerikos

Nasturtė – žolinis, šliaužiantis arba laipiojantis augalas

2023-05-08

Nasturtė (Tropaeolum) - augalai yra įvairūs - yra ir vienmečių, ir daugiamečių žydinčių rūšių.

Šios žolinės gėlės kilusios iš Pietų ir Centrinės Amerikos ir garsėja sodriomis, brangakmenių atspalvių spalvomis. Sodinamos pavasarį, praėjus šalnų pavojui, jos greitai ir lengvai auga, tačiau gali būti naudinga jas šiek tiek apleisti. Apskritai Nasturtės žiedai yra linkę į karštą spalvų spektro pusę. Apvalūs lapai primena miniatiūrinius lotoso lapus.

Yra Nasturtės veislių, tinkančių beveik visiems sodininkystės tikslams. Krūminiai augalai pakraščiams ir kraštams, aukšti augalai sienoms ir konteineriams, vijokliniai augalai, kurie suteikia dramatiško aukščio. Lapai ir žiedai yra valgomi ir pasižymi aštriu aštrumu, todėl šį augalą galite rasti soduose šalia brokolių, kopūstų ir žiedinių kopūstų, saugantį nuo kenkėjų.

Nasturtė lengva auginti iš sėklų arba iš pradmenų, o pasodintos jos greitai pražysta. Paprastai nebūtina šalinti nužydėjusių žiedų, tačiau visada rekomenduojama nuskinti subrendusius žiedus, kad juos būtų galima naudoti salotoms ir desertams.

Nasturtės yra universalus priesienio augalas, kuriuo galima apželdinti takus ir gėlynus arba sodinti į vazonus šalia kitų saulėtą orą mėgstančių augalų. Jos taip pat veiksmingai užpildo žiedų spragas soduose, kuriuose auga kiti ryškiaspalviai augalai.

Nasturtė (Tropaeolum) - šios žolinės gėlės kilusios iš Pietų ir Centrinės Amerikos

Kiek saulės reikia nasturtei?

Nasturtė gerai auga tiesioginėje arba dalinėje saulėje, o intensyviausiai žydi ten, kur kasdien 6-8 valandas šviečia saulė. Šiltesniame klimate taip pat gali būti naudingas nedidelis pavėsis, nes dėl aukštos temperatūros lapai gali paruduoti.

Kiek nasturtei svarbi dirva?

Dirvožemis yra svarbus Nasturtės sėkmės veiksnys. Jos gerai auga gerai drenuojamoje dirvoje, tačiau gali pakęsti ir nederlingesnes dirvas. Taip pat svarbu geras dirvožemio pH (6-8). Nasturtės augalai gerai auga sausoje aplinkoje, tačiau jiems reikia saikingo drėgmės kiekio.

Kada ir kiek laistyti nasturtę?

Paprastai sode ar šiltnamyje nasturtės laistomos kas savaitę, tačiau jas galima laistyti ir dažniau, jei sodinamos saulėtoje vietoje. Dažnai laistant, kitiems augalams gali prireikti daug vandens ir dirva greitai išdžius. Nasturtė išgyvens vidutinę sausrą, tačiau gali neauginti tiek daug žiedų, o lapai gali tapti verpstiški.

Ar svarbu nasturtei temperatūra ir drėgmė?

Temperatūra ir drėgmė yra du svarbūs Nasturtės gyvenimo ciklo veiksniai. Šie augalai mėgsta 21 laipsn dienos temperatūrą ir gali ištverti nedideles šalnas, tačiau neišgyvens šalčio. Jos taip pat pageidauja vidutinio drėgnumo, tačiau nėra pernelyg išrankios. Jei drėgmės lygis per mažas arba per didelis, nasturtėms gali būti sunku augti.

Kokios trąšos tinkamos nasturtėms?

Sintetinės trąšos sodininkams paprastai nerekomenduojamos. Ekologiškai ūkininkaujantiems sodininkams retai reikia keisti dirvą prieš sodinimą, nebent sąlygos yra labai prastos arba aplinkinėms daržovėms reikia pagerinti dirvožemį. Tik nepamirškite, kad geros dirvožemio savybės gali padėti nasturtėms užauginti daugiau lapų ir mažiau žiedų, todėl svarbu užtikrinti gerą pusiausvyrą.

Kokios pagrindinės nasturčių veislės?

Yra daugybė Nasturtės rūšių, kiekviena jų pasižymi unikaliomis savybėmis ir spalvomis. Kai kurių veislių žiedai yra sviesto geltonumo, kitų - margaspalviai lapai. Nasturtės yra įvairi augalų grupė, turinti daug skirtingų rūšių. Vienos populiariausių veislių yra tos, kurių žiedai spalvingi.

'Alaska' serija yra spalvinga paveldima veislė su įvairiaspalviais lapais, virš kurių lapų matomi skirtingų spalvų žiedai. Šis krūminis nykštukinis augalas gerai auga prastose dirvos sąlygose ir gali pasiekti kompaktišką 20-25 cm plotą.

"Jewel" serijos augalai intensyviai auga iki 40 cm aukščio ir skleidžia ryškiaspalvius geltonos, raudonos, oranžinės, raudonmedžio ir rožinės spalvos žiedus. Ši veislė gausiai žydi, tačiau žiedai gali pasimesti tarp lapų.

Peach Melba žiedai skoniu primena vandenžolių skonį ir yra dvispalviai, su geltonais žiedlapiais ties viduriu ir kaštoninėmis dėmėmis ties viduriu. Šis krūminis nykštukinis augalas puikiai tinka auginti konteineriuose, o jo subrendęs aukštis ir sklaida siekia 25-30 cm.

'Canary Creeper' yra vijoklinė veislė, kurią geriausia sodinti prie tvoros ar grotelių, kad ji galėtų laipioti. Ši unikali veislė pasižymi geltonais žiedais, kurie atrodo kitaip nei įprastesnių veislių, nes išsiskleidžia tarsi kanarėlės sparneliai.

Ar būtina genėti nasturtę?

Norint išlaikyti formą ir išauginti žiedus, būtina genėti vijoklines Nasturtė. Tai galima daryti vasarą, o rudenį - dar kartą. Pašalinkite ilgiausius 15-30 cm ilgio stiebus, o ruduojančius lapus ir žiedus išretinti, nukarpydami juos prie pagrindo. Krūmingų veislių paprastai nereikia genėti, tačiau pašalinus panaudotus žiedus ir sudžiūvusius lapus, augalo išvaizda išliks nepakitusi.

Kaip padauginti reikėtų nasturtę?

Nupjovus Nasturtė, galima dauginti auginiais. Taip pat galite norėti iš auginio išauginti naują augalą, jei nulūžo didelė jo dalis arba jei norite tą pačią veislę persodinti kitoje sodo dalyje.

Norint padauginti nasturtą iš auginių, reikia sudrėkinti auginį ir įdėti jį į įsišaknijimo terpę, pavyzdžiui, dirvožemį arba šaknų mišinį. Tada reikės palaukti, kol auginys įsišaknys, ir tik tada persodinti jį į naują vazoną. Pasirinkite vazoną su drenažo skylutėmis, vazoninę žemę ir įsišaknijimo hormono miltelius (jei reikia). Norėdami pripildyti vazoną žemėmis, pasirūpinkite tiek žemių, kad jos padengtų vazono dugną, ir įmaišykite nemažai komposto ar kitų organinių medžiagų.

Norėdami padauginti subrendusį Nasturtės augalą, nupjaukite 10 cm (arba ilgesnį) stiebo gabalą su bent trimis nepažeistais lapais, tada įmerkite nupjautą galą į įsišaknijimo hormonų miltelius. Įkiškite augalo stiebą į dirvos duobutę. Įsitikinkite, kad stiebas yra bent poros cm gylyje.

Švelniai užpildykite skylę pirštais ir atsargiai palaistykite vazoną kriauklėje. Leiskite vazonėliui nusausėti ir pastatykite jį tiesioginėje saulės šviesoje arba po auginimo lemputėmis. Maždaug po savaitės patikrinkite, ar nėra šaknų. Kai šaknys tvirtai įsitvirtins, persodinkite stiebą į saulėtą sodą ir palaikykite drėgną dirvą.

Sodininkai gali sėti Nasturtės sėklas kasmet arba pradėti jas auginti patalpoje likus 2-4 savaitėms iki vidutinės paskutinės pavasario šalnos. Sėdami lauke, sėklas sėkite tiesiai į dirvą, kurios temperatūra ne žemesnė kaip 13-18 C , ir sodinkite jas 1 cm gylyje, 25-30cm atstumu viena nuo kitos. Dirvą nuolat drėkinkite, kol sėklos sudygs, o tai turėtų užtrukti maždaug savaitę ar 10 dienų. Sėdami į vazonėlius, sėklas sėkite į durpinius arba popierinius vazonėlius - taip sumažinsite persodinimo šoko riziką.

Ko reikia persodinant nasturtes?

Sėjant sėklas tiesiai į vazonėlius, tai geriausias būdas auginti nasturtas vazonuose. Sėklas taip pat galite sėti į durpinius pradinius vazonėlius, o kai daigai išdygs, perkelti į didesnį indą. Tinka geros kokybės vazonų mišinys, bet jei norite, kad žydėtų daugiau, nesirinkite mišinio su trąšomis. Nasturtės geriausiai auga natūralaus akmens arba molio induose su geru drenažu. Prieš įdėdami žemę, į vazono dugną taip pat galite įberti sluoksnį akmenų ar akmenukų, kad padidintumėte drenažo talpą.

Kas puola nasturtes?

Nasturtės yra jautrios amarų antplūdžiui, todėl gali augti nesveika lapija. Norėdami su tuo kovoti, purkškite vandeniu iš sodo žarnos arba pasigaminkite netoksišką purškalą, naudodami praskiestą actą arba eterinius aliejus, pavyzdžiui, levandų ir pipirmėčių. Nuo kenkėjų taip pat gali padėti atbaidyti netoliese pasodintos katžolės.

Netinkamomis sąlygomis šis augalas taip pat gali užsikrėsti bakterine lapų dėmėtlige, kuri ant lapų pasireiškia mažomis, rudomis arba juodomis dėmelėmis. Šią problemą galite sumažinti arba išvengti, jei tarp augalų užtikrinsite pakankamą oro srautą ir laistysite lašeliniu laistymu, o ne purkštuvais, nes ši liga plinta purškiant vandenį.

Kopūstinis baltukas (Pieris brassicae L.).

Kenkia nasturtėms, rezetoms, taip pat kryžmažiedžiams augalams. Drugiai stambūs, ištiestais sparnais iki 60 mm. Sparnai balti su juodomis dėmelėmis. Vikšrai žalsvi, su juodais taškeliais, iki 40 mm ilgio. Graužia lapus.

Kovos priemonės. Purkšti augalus 0,3% chlorofosu, 0,2% karbofosu arba 0,5 entobakterino-3 suspensija.

Muselė minuotoja (Phytomyza atricornis Meig.).

Kenkia žilėms, chrizantemoms, nasturtėms, raktažolėms ir kt. Lervos baltos, bekojės. Pažeisti lapai išmarginti balsvomis, kaspinų pavidalo rangytomis dėmėmis. Žiūrint į šias dėmes prieš šviesą, viduje galima matyti kenkėjo lervų. Pažeisti lapai susiraito ir nudžiūsta.

Kovos priemonės. Purkšti augalus 0,3 % chlorofosu. Jeigu pažeisti tiktai pavieniai lapai, juos reikia nuskinti ir sunaikinti.

Kaip pražydinti nasturtę?

Norėdami paskatinti Nasturtė žydėti, saulėtoje vietoje užtikrinkite jai šilumą ir saulės šviesą. Jei augalas nepradėjo žydėti per 4-6 savaites nuo sudygimo, gali tekti palaukti šiltesnių orų arba pagerinti sąlygas.

Augalams, kurių lapai gausūs, bet nėra žiedų, gali būti, kad dirvožemyje gausu maisto medžiagų. Jei tręšiate šiuos augalus, daug fosforo turinčios augalų trąšos gali padėti paskatinti žydėjimą. Augalo genėjimas taip pat gali padėti, jei veislė pasižymi tuo, kad po lapais skleidžia žiedus.

Didžiausios kylančios bėdos

Nasturtės dėl savo fizinės struktūros gali turėti problemų su žiedų auginimu. Jei nasturtas auginate žemės paviršiuje, o ne ant šliaužiančių ar vijoklinių augalų, rinkitės veislę, kurios žiedai yra virš lapų, kad saulė pasiektų pumpurus.

Šaknų puvinys nasturtėms gali atsirasti, jei dirva yra šlapia ir pelkėta arba jei dirva blogai drenuojama. Šis augalas mėgsta smėlingą dirvožemį, todėl pasirinktoje vietoje pasirūpinkite tinkamu drenažu.