Passiflora coerulea melsvoji prieziura, dauginimas, ligos auginimas

PASIFLORA – kambarinė lapinė gėlė

2023-03-11

Melsvoji pasiflora (Passiflora caerulea) - daugiametė žydinti vijoklinė gėlė, kilusi iš Pietų Amerikos. Ją lengva auginti, o kai kurie sodininkai sako, kad pernelyg lengva. Ji ištverminga ir greitai auga. Pasiflora yra geras pasirinkimas jūsų kraštovaizdžiui, jei esate pasirengę reguliariai genėti. Žiedai yra nuostabūs.


Melsvajai pasiflorai (Passiflora caerulea) geriausiai sekasi augti patalpoje, kur šviesu, šiek tiek tiesioginių saulės spindulių, vėsioje arba vidutinėje temperatūroje, drėgnoje aplinkoje ir drėgnoje, derlingoje, gerai drenuotoje dirvoje. Auginimo sezono metu ją reikėtų tręšti kas mėnesį.
Pasiflorą reikia reguliariai genėti, kad augalas būtų tvarkingas ir vešliai augtų. Persodinti reikia tik tada, kai augalas labai prigludęs prie vazono, nes prigludęs prie vazono jis žydi gausiau.

Passiflora coerulea melsvoji prieziura, dauginimas, ligos auginimas

Pasiflorą reikia reguliariai genėti, kad augalas būtų tvarkingas ir vešliai augtų. Persodinti reikia tik tada, kai augalas labai prigludęs prie vazono, nes prigludęs prie vazono jis žydi gausiau.

Šviesa

Pasiflora geriausiai auga, kai ją apšviečia ryški šviesa ir šiek tiek tiesioginių saulės spindulių, nes tai skatina žydėjimą. Jei šviesos nepakanka, mėlynoji pasiflora gali nežydėti. Kad augalas augtų tolygiai, reguliariai apsukite vazoną, kad augalas gautų šviesos iš visų pusių. Melsvoji pasiflora taip pat gali augti po auginimo lempa, kai natūralios šviesos nepakanka.

Laistymas

Laistant mėlynąją pasiflorą svarbu nuolat palaikyti drėgną dirvą ir neleisti jai visiškai išdžiūti. Šaltuoju metų laiku augalų nereikia laistyti taip dažnai, nes tuo metu augalai auga minimaliai. Tačiau negalima leisti, kad dirva visiškai išdžiūtų. Svarbu pasirūpinti, kad vazone būtų drenažo skylutė, kad žemė nebūtų per daug permirkus, nes tai gali sukelti šaknų puvinio ligą ir galiausiai augalas žūti.

Temperatūra

Vidutinė temperatūra, kurioje auga mėlynoji pasiflora, turėtų būti šilta, ne žemesnė kaip 13 laipsnių Celsijaus. Vėsios naktys ir šiltos dienos, kai temperatūra siekia 15 laipsnių Celsijaus, reikalingos žiedų pumpurų išsiskleidimui. Kad išvengtumėte lapų kritimo ir sumažėjusio augimo, saugokite mėlynąją pasiflorą nuo staigių temperatūros pokyčių, laikydami atokiau nuo šalto ir karšto skersvėjo.

Drėgmė

Pasiflorai optimaliai augti reikia didelės drėgmės. Rekomenduojama reguliariai (2-3 kartus per savaitę) apipurkšti augalus vandeniu, vengiant purkšti ant žiedų. Vazone įdėti keramzito drenažui.

Tręšimas

Auginimo sezono metu kas 4 savaites tręškite subalansuotomis, vandenyje tirpstančiomis trąšomis. Netręškite šaltuoju metų laiku, nes tuo metu augimas būna minimalus. Norėdami paskatinti mėlynosios pasifloros žydėjimą, pumpurų formavimosi metu kas savaitę tręškite vandenyje tirpiomis trąšomis, kuriose gausu fosforo.

Persodinimas

Pasiflorą vegetacijos metu reikėtų persodinti tik tuo atveju, jei ji yra labai prigludusi prie vazono, nes tokios būklės augalas žydi gausiau. Nerekomenduojama persodinti žydinčio augalo, nes dėl to augalas gali patirti šoką, o tai savo ruožtu gali sutrumpinti žydėjimo laikotarpį. Svarbu persodinti augalus į vienu dydžiu didesnį vazoną su drenažo anga, kad žemė nebūtų per daug permirkus. Tai gali sukelti šaknų puvinio ligą, dėl kurios augalas ilgainiui gali žūti.

Dirva

Ideali dirva mėlynajai pasiflorai turėtų būti turtinga organinių medžiagų, joje turėtų būti pakankamas drenažas, kad augalas neužmirktų, o kartu būtų tiekiamos reikalingos maistinės medžiagos. Dirva turi būti pralaidi orui jos pH turėtų būti 6,1-7,5, o jei ji per tanki, į ją reikėtų įberti smėlio arba perlito. Savo paruoštam mišiniui paimkite: 3 dalis lapinės žemės, 2 dalis velėninės žemės, 2 dalis humuso ir 1 dalį smėlio. Visada naudokite vazoną su skyle.

Genėjimas

Pasiflorą genėti nesudėtinga. Tiesiog pašalinkite nužydėjusius žiedus, kad augalas išliktų švarus ir tvarkingas, taip pat atbaidytumėte kenkėjus ir ligas. Norėdami paskatinti kompaktišką augimą ir neleisti augalui išsikeroti, nukirpkite augančias viršūnėles. Po žydėjimo nupjaukite stiebus, kad atjaunintumėte augimą.

Dauginimas

Pasiflorą (Passiflora caerulea) galima dauginti vegetacijos sezono pradžioje iš stiebo viršūnės auginių arba iš sėklų. Norėdami dauginti melsvąją pasiflorą iš stiebo viršūnės auginių, paimkite stiebo viršūnės auginį nuo sveiko augalo, kad jis turėtų bent 2-3 lapų mazgus. Įdėkite auginį į drėgną, gerai drenuotą dirvą ir pastatykite šiltoje, gerai apšviestoje vietoje, apsaugotoje nuo tiesioginių saulės spindulių. Svarbu, kad dirva būtų drėgna, kol nauji melsvosios pasifloros augalai įsitvirtins. Kai jie įsitvirtins, galima pradėti įprastą priežiūrą.
Norėdami dauginti pasiflorą iš sėklų, sėklas pasėkite maždaug 1-2 cm gylyje į drėgną laisvai drenuojamą dirvą. Norėdami sukurti šiltnamio efektą, uždenkite sodinuką plastikine plėvele ir pastatykite šiltoje, gerai apšviestoje vietoje. Svarbu, kad dirva būtų drėgna, kol melsvosios pasifloros augalai gerai įsitvirtins. Kad naujieji pasifloros augalai lengviau prisitaikytų prie įprastų auginimo sąlygų, lėtai nuimkite plastikinį dangtį.

Kenkėjai ir ligos

Melsvosios pasifloros kenkėjai, įskaitant voratinklines erkes, amarus ir žvynuotuosius vabzdžius, gali kelti problemų. Pažeisto augalo izoliavimas gali padėti išvengti kenkėjų išplitimo ant kitų kambarinių augalų, be to, svarbu kenkėjus nustatyti ir tinkamai gydyti.
Pasiflora yra jautri miltligei, kuri atpažįstama iš pilko pelėsio ant lapų. Ši liga labiau paplitusi šiltoje ir drėgnoje aplinkoje, todėl svarbu vengti augalą purkšti ir pagerinti oro cirkuliaciją, kad liga nesivystytų.
Nuo šalčio lapai gali susisukti ir suminkštėti, nuo žemos temperatūros ar drėgmės trūkumo pagelsti ir nukristi, nuo sauso oro ar nepakankamo laistymo gali paruduoti lapų galiukai arba lapai gali visiškai nudžiūti. Per lėtas augimas dažniausiai susijęs su mitybos trūkumu. Nauji ūgliai formuojasi mažais lapeliais, o žydėjimas nėra šviesos trūkumas. Jei žydėjimo nėra esant pakankamam apšvietimui, tai gali būti dėl per didelio augalo tręšimo. Esant drėgmės pertekliui, stiebai gali supūti.

Dažniausiai užduodami klausimai apie pasiflorą

Kodėl geltonuoja bei nukrenta pasifloros lapai?

Auginant pasiflora, patalpoje, gali nukristi lapai, pagelsti, sudžiūti, nukristi žiedpumpuriai, atsirasti kenkėjų ir ligų. Viena iš galimų melsvųjų pasiflorų lapų geltimo ir kritimo priežasčių - per mažas apšvietimas. Mėlynąją pasiflorą reikėtų perkelti į tokią vietą, kur ji gautų ryškios šviesos, jei įmanoma, šiek tiek tiesioginių saulės spindulių. Jei natūralios šviesos nepakanka, reikėtų įrengti auginimo šviestuvą. Viena iš galimų priežasčių, dėl kurių melsvosios pasifloros lapai pagelsta ir nukrenta, yra vandens trūkumas. Pasirūpinkite, kad dirva būtų drėgna ir niekada neleiskite jai visiškai išdžiūti.

Kodėl nukrenta pasifloros pumpurai?

Viena iš galimų melsvųjų pasiflorų pumpurų kritimo priežasčių – perlaistytas augalas. Melsvąją pasiflorą vegetacijos metu kruopščiai laistykite ir palaikykite pastovų dirvos drėgmės lygį. Šaltuoju metų laiku laistymą sumažinkite, bet niekada neleiskite dirvožemiui visiškai išdžiūti. Kita iš galimų pasifloros žiedpumpurių kritimo priežasčių yra nepakankama mityba. Norint sušvelninti šią problemą, augalus vegetacijos metu kas 4 savaites reikėtų tręšti subalansuotomis, vandenyje tirpstančiomis trąšomis. Norėdami paskatinti žydėjimą, pumpurų formavimosi metu kas savaitę patręškite daug fosforo turinčiomis, vandenyje tirpstančiomis trąšomis.

Kodėl vysta melsvosios pasifloros lapai?

Pasiflorų lapų pageltimas ir nuvytimas atsiranda dėl povandeninio vandens. Kad to išvengtumėte, pasirūpinkite, kad vegetacijos metu dirvožemis būtų drėgnas, o šaltuoju metų laiku laistymą sumažinkite, tačiau niekada neleiskite dirvožemiui visiškai išdžiūti.

Ar nuodingas augalas – Melsvoji pasiflora?

Melsvoji pasiflora (Passiflora caerulea) yra toksiškas augalas, kurį prarijus žmonės ir gyvūnai gali vemti, viduriuoti ir jausti pilvo skausmus. Nuo šio augalo reikėtų saugoti vaikus ir naminius gyvūnus.

Ar sunku prižiūrėti melsvąją pasiflorą?

Pasiflorą palyginti lengva prižiūrėti, todėl tai būtų geras augalas pradedantiesiems.

Koks yra idealus trąšų kiekis pasiflorai?

Pasiflorai augti reikia nemažai energijos, todėl pavasarį ir vasarą ją rekomenduojama tręšti kartą per mėnesį.

Kokios yra idealios dirvos sąlygos pasiflorai?

Augalas mėgsta, kai viršutinis dirvos sluoksnis yra sausas. Todėl geriausia naudoti tokį dirvožemio mišinį, kuris greitai nusausina drėgmės perteklių, bet dar kelias dienas išlaiko šiek tiek drėgmės.

Koks yra idealus temperatūros diapazonas melsvajai pasiflorai?

Pasiflora mėgsta vietą, kurioje nuolatinė temperatūra yra 15-20 °C.