Categories
Gėlių ligos

Preparatai kovai su virusinių ligų pernešėjais

Anabazino sulfatas yra tamsiai rudos spalvos, gerai tirpstantis vandenyje skystis, tinkamas kovai su amarais ir cikadomis. Jis purškiamas 0,15-0,3 proc koncentracijos, pridedant 0,4% muilo.

Karbofosas yra rudos spalvos, nemalonaus kvapo, gerai tirpstanti vandenyje, 30 proc koncentracijos emulsija. Purškimams kovai su amarais paruošiamas 0,1 o su erkėmis — 0,2-0,4% stiprumo skystis (10-20 arba 20-40 kg koncentruotos emulsijos 10 litru vandens).

Žmonėms karbofosas mažai pavojingas.

Keltanas yra 18,5% pilkšvi milteliai arba 20% koncentracijos emulsija. vienas iš geriausių insekticidų kovai su erkėmis — virusinių ligų pernešėjomis. Purškiama 0,1-0,2% koncentracijos keltano suspensija, purškimą kartojant kas 30-40 dienų. Keltanas žmonėms mažai nuodingas.

Chlorofosas yra baltų kristalų arba pastos pavidalo. Jis naudojamas kovai su amarais. Purškimams paruošiamas 0,15% chlorofoso skiedinys. Preparatas ne toks efektyvus, kaip anabazino sulfatas. Nuodingas žmonėms ir gyvuliams.

Bendros taisyklės, dirbant su cheminėmis medžiagomis

Daugelis cheminių medžiagų, naudojamų kovai su gėlių ligomis, yra nuodingos, todėl, dirbant su jomis, reikia griežtai laikytis specialių saugumo technikos taisyklių. Dirbantieji turi būti aprūpinti specialia apranga, avalyne, akiniais, guminėmis pirštinėmis. Darbo metu negalima rūkyti, valgyti, gerti. Po darbo reikia gerai nusiplauti veidą ir rankas su muilu, burną praskalauti vandeniu.

Purškiant ar dulkinant augalus, reikia stovėti pavėjui, kad vėjas neneštu chemikalų ant purškiančiojo.

Pasireiškus apsinuodijimo požymiams, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Karantininis kovos būdas

Įsivežant augalus ir sėklinę bei sodinamąją medžiagą iš vieno kontinento į kitą arba iš vienos valstybės į kitą, dažnai kartu įsivežamos ir įvairios ligos. Su įsivežamomis augalų ligomis kovoja Augalų karantino inspekcijos. Jų darbuotojai augina naujai įvežtus augalus izoliuotuose plotuose, o praėjus vegetacijai ir įsitikinus, kad augalai sveiki, jie išduodami atitinkamoms įstaigoms bei asmenims. Nustačius, kad įvežti augalai serga kokiomis nors ligomis, pravedamos atitinkamos kovos priemonės arba augalai sunaikinami.

Panašias priemones kaip karantino inspekcijos turėtu naudoti ir gėlininkystės ūkiai bei individualūs gėlininkai. Gautus iš kitu ūkių ar asmenų naujus augalus reikėtų sodinti atskirai nuo kitų augalu ir tik įsitikinus, kad jie sveiki, auginti kartu su kitais.