Categories
Puansetija

Puansetijos dauginimo patarimai

Motininių augalų auginimas.

Dauginimui atrenkami sveiki, gerai išsivystę augalai jiems žydint. Ūglius geriausia imti nuo pirmą kartą peržydėjusių augalų. Jiems nuo sausio mėn. iki kovo vidurio reikia leisti ilsėtis. Peržydėję motininiai augalai laikomi 15-18°C temperatūroje ir beveik nelaistomi, tačiau jų perdžiovinti taip pat negalima. Trūkstant vietos, šiuos augalus galima laikyti ir po stelažais. Kovo mėn., prieš pradedant sprogti miegantiesiems pumpurams, puansetijų šakos per pusę sutrumpinamos. Kovo pabaigoje motininiai augalai persodinami į vazonus arba dėžes ir palaipsniui pradedama kelti temperatūrą iki 20-22°C dieną ir 18-20°C naktį. Pradėjus augti ūgliams, laistoma gausiai, bet ne dažnai. Oras drėkinamas laistant šiltnamio takus, nes dažnai apipurškiamų vandeniu puansetijų išauga silpni stiebai. Nuo persodinimo praėjus 10 d., augalai papildomai tręšiami, atsižvelgiant į analizių duomenis. Po 2-3 savaičių paprastai ūgliai jau būna tinkami įšaknyti.

Nupjovus ūglius, motininiai augalai gausiai apipurškiami. Po kurio laiko vėl išauga ūgliai, kuriuos taip pat galima įšaknyti.

Dauginimas.

Puansetijas, įšaknytas iki rugpjūčio mėn., galima išauginti daugiastiebes, o rugpjūčio pabaigoje — vienastiebes. Vėliau įšaknytos būna labai žemos kokybės.

Motininių puansetijų ūgliai, išaugę iki 12-15 cm ir turintys 6-7 lapus, jau tinka įšaknyti. Jie pjaunami ne mažesni, kaip su 2 tarpubambliais. Pjaunama aštriu peiliu, nes pjaunant sekatoriumi jie labai susispaudžia. Iš pjūvių vietų išbėgusias pieniškas sultys reikia tamponu nusausinti ir ūglius sustatyti pjūviais į viršų. Du apatinius ūglių lapus reikia pašalinti.

Paruošti ūgliai po vieną susmaigstomi 1,5 cm gyliu į 6-8 cm skersmens vazonus, pripiltus durpių ir perlito mišinio (1:1), kuri prieš tai reikia sudrėkinti. Substrato pH 6-6,2. Giliau susmaigstyti ūgliai supūna. įšaknyti stelaže nepatariama, nes persodinant pažeidžiamos šaknys. Ant stelažo užpilama 3 cm storio durpių sluoksnis ir ant jo sustatomi vazonėliai po 100 vnt./m2. Ūgliai geriau įsišaknija, kai stelažas iš apačios šildomas. Oro drėgmė turi būti didelė, tačiau perlaistyti negalima, nes auginiai pradeda pūti. Paprastai susmaigstyti auginiai palaistomi vieną kartą, o vėliau, kol įsišaknys, 2-3 kartus per dieną tiktai apipurškiami vandeniu ir palaistomi takai. Pastebėjus pelėsių židinius, ant substrato paviršiaus reikia pabarstyti sutrintos medžio anglies.

Ant stelažo su sustatytais vazonėliais uždedama polietileno plėvelė. Saulėtą dieną šiltnamis pritemdomas. Substrato temperatūra turi būti 25°C, o oro 22— 25°C. Po savaitės besišaknijantys auginiai nuėmus plėvelę pravėdinami 1-2 val. Vėdinant reikia auginius saugoti nuo skersvėjo. Po 3 savaičių jie paprastai jau įsišaknija ir jų dengti nebereikia. Oro temperatūra palaipsniui sumažinama iki 20°C.

Puansetijų ūgliai geriau įsišaknija gegužės—rugpjūčio mėn., tačiau, jeigu yra galimybė sudaryti 13-15 val. dienos ilgumą, juos galima įšaknyti ištisus metus ir realizuoti norimu laiku. įsišakniję auginiai dar paauginami 1-2 savaites, o vėliau persodinami 9-10 cm skersmens vazonus.


Šaltinis: wikipedia