Categories
ROŽĖS

ROŽIŲ AKIAVIMAS

Akiavimas yra vienas iš plačiausiai naudojamų rožių skiepijimo būdų. Akiuojant svarbiausia: pirma, kad poskiepio žievė lengvai atšoktų nuo medienos, antra, kad poskiepis nebūtų plonesnis kaip 4 mm storio ir trečia, kad įakiavus mažiausiai 10 dienų būtų ne žemesnė kaip 12 °C temperatūra.

Akiuoti galima sprogstančia ir miegančia akute. Sprogstančia akute akiuojama sausio—kovo mėn. šiltnamyje arba balandžio—gegužės mėn. lauke. Miegančia akute mūsų klimato sąlygomis akiuoti galima nuo liepos iki rugsėjo pradžios. Geriausias laikas — rugpjūčio mėn. Akiuojant miegančia akute, poskiepių ir skiepūglių nereikia specialiai ruošti, todėl gėlininkams mėgėjams šis būdas yra prieinamiausias ir labiausiai rekomenduotinas. Apie jį pirmiausia ir pakalbėsime. Apie 8-10 dienų prieš akiavimą, kad patogiau būtų dirbti, poskiepių išplaunamos visos atžalos, augančios iš apatinės dalies, ir apie trečdalį sutrumpinamos likusios šakos.

Kad geriau atšoktų žievė nuo medienos, poskiepius prieš 10-12 dienų reikia gausiai palaistyti. Prieš pat akiuojant nuo poskiepių atkasama žemė ir švariu skuduru nuvalomas šaknies kaklelis. Po to akiavimo peilio ašmenimis poskiepyje daromas raidės pjūvis, iš pradžių horizontaliai apie 1 cm, po to iš apačios i viršų vertikaliai apie 2 cm. Kai peilio ašmenys pasiekia horizontalų pjūvį, žievė truputį pakeliama, lengvai pasukant peilio geležtę i kairę ir į dešinę. Kad poskiepis mažiau leistų laukinių atžalų, pjūvis šaknies kaklelyje daromas kuo žemiau arba net ir pačioje šaknyje.

Paruošus poskiepį, tuojau pat reikia išpjauti akutę. Skydelis pradedamas pjauti 5-6 mm žemiau akutės ir pjaunamas vienu pjūviu taip, kad mažiau būtų paimta medienos. Iš praktikos žinoma, kad akutė geriau prigyja, o ypač suauga su poskiepiu, kai ji būna be medienos. Todėl, išpjovus akutės skydelį, likęs medienos sluoksnelis, palenkiant liežuvėlio galą, išlupama. Tai daryti reikia atsargiai, nepažeidžiant akutės pagrindo. Paruošta akutė kaire ranka laikoma už lapkočio, o dešine ranka peilio kauliuku atkeliama poskiepio žievė ir užkišamas akutės skydelis.

Po to akiuota vieta standžiai aprišama, vyniojant raištį iš apačios viršų. Tam geriausiai tinka polietileno plėvelės raiščiai. Geriausia, kai akiuoja trys darbininkai: vienas atkasa ir nuvalo poskiepio šaknies kaklelį, antrasis išpjauna akutę, poskiepyje padaro pjūvi ir įstato akutės skydelį, o trečiasis apriša žaizdą ir apkaupia okuliantą žemėmis. Žiūrėti, kad žaizdą nepatektų nešvarumų. Lyjant ir stipriam vėjui pučiant, akiuoti negalima.

Po 12-15 dienų patikrinama, kaip akutės prigijo. Prigijusių akučių lapkočiai, juos palietus, tuojau nukrinta, o skydelis būna žalios spalvos. Neprigijusių akučių lapkotis neatsiskiria nuo skydelio, jis būna pridžiūvęs.


Šaltinis: Vikipedija