Categories
Gėlių ligos

Šalavijų kenkėjai

Šiltnaminis baltasparnis (Trialeurodes vaporariorum Westw.).

Kenkia šalavijams ir daugeliui šiltnaminių bei kambarinių augalų. Tai smulkūs, iki 1,5 mm ilgio, vabzdžiai, turintieji 2 poras baltų sparnų. Šalia suaugėlių apatinėje lapų pusėje visada galima rasti nejudrių, padengtų vaško išskyromis, šių kenkėjų nimfų. Lervos gelsvos, besparnės, padengtos vaškiniu apnašu, mažai judrios. Jos čiulpia lapų sultis ir užteršia augalus savo lipniomis išmatomis. Pažeidimo vietose ant lapų atsiranda smulkių geltonų dėmių, kurios vėliau susilieja, ir lapai džiūsta.

Kovos priemonės. Purkšti augalus 0,3 % chlorofosu.

Žolinės blakės (Lygus pratensis L., Lygus pabulinus L.).

Kenkia jurginams, ratiliams, chrizantemoms, ortenzijoms, šalavijams ir kitiems augalams. Tai smulkios, apie 6 mm ilgio, žalsvos su rusvu atspalviu, judrios ir baikščios blakės. Suaugusios blakės ir jų lervos paprastai čiulpia lapų ir ūglių sultis, be to, platina virusines augalų ligas. Pažeisti lapai supleišėja, pasidaro skylėti. Butonai dažniausiai neišsiskleidžia, o jeigu išsiskleidžia, tai žiedai būna deformuoti.

Kovos priemonės. Augalus purkšti 0,3 chlorofosu, 0,2 karbofosu arba trichlormetafosu-3.

Pelėdgalviai (Polia oleracea L., Barathra brassicae L., Phy-tometra gamma L., Agrotis segetum Schiff. ir kt.).

Kenkia ciklamenams, gvazdikams, kardeliams, lubinams, ratiliams, šalavijams, vilkdalgiams ir kt. Pelėdgalvių vikšrai dažniausiai naktimis graužia augalų lapus, žiedų vainiklapius ir stiebus.

Kovos priemonės. Vikšrus rinkti rankomis ir naikinti. Purkšti augalus 0,3% chlorofosu.

Paprastoji voratinklinė erkutė (Tetranychus urticae Koch).

Kenkia daugeliui dekoratyvinių augalų. Labai dažnai pasitaiko šiltnamiuose ir kambariuose. Suaugusios erkutės siekia apie 0,5 mm ilgio, turi 4 poras kojų, įvairios spalvos — nuo gelsvai žalsvos iki rausvos. Lervos turi 3 poras kojų. Suaugusios erkutės ir lervos gyvena apatinėje lapų pusėje, apraizgo juos plonyčiu voratinkliu ir čiulpia sultis. Pažeisti lapai pabąla, vėliau pagelsta ir pradeda kristi. Smarkiai apniktas augalas neretai žūva.

Kovos priemonės. Purkšti augalus 0,2% karbofoso ir 0,3% efirsulfonato mišiniu, laistyti 0,1% rogoru.