Categories
DAUGIAMETĖS GĖLĖS GVAZDIKAI

SUBSTRATAI IR ŽEMIŲ MIŠINIAI GVAZDIKAMS

Substratas.

Gvazdikus galima auginti durpėse, žemių mišiniuose, žemėje, kurioje prieš tai augo agurkai, skaldoje ir mineralinėje vatoje.

Durpių paruošimas.

Gvazdikams auginti tinka aukštutinio tipo durpės. Jos ruošiamos iš anksto specialioje aikštelėje arba šiltnamyje. Aukštutinio tipo durpės paprastai būna per daug rūgščios, todėl jas pirmiausia reikia pakalkinti kreida arba dolomitmilčiais iki pH 6,2-6,5. Prieš kalkinant, reikia nustatyti durpių rūgštingumą ir žinoti pH kiekį vartojamų kalkinių medžiagų. Po savaitės patikrinamas durpių rūgštingumas, ir, jeigu jis tinkamas, išberiamos trąšos. Ruošiant gvazdikams substratą, rekomenduojami keli trąšų rūšių ir jų kiekių variantai.

Žemė po daržovių auginimo arba žemių mišiniai.

Gvazdikai labai gerai auga substrate, kuriame prieš tai augo agurkai. Nuėmus agurkų derlių, 5 cm storio dirvos paviršius pašalinamas ir substratas freza supurenamas. Dirvos struktūrai pagerinti į 1 m2 išberiama 10 kg durpių arba pjuvenų bei 60-80 g amonio salietros ir supurenama. Po to žemę reikia 1 val. dezinfekuoti karštais garais. Jeigu cheminės analizės duomenimis dirvoje esančių druskų koncentracija yra 0,3% arba didesnė, o chloro yra 29 mg/100 ml bei sulfato 250 mg/100 ml, ją reikia perplauti. Priklausomai nuo dirvos fizinių savybių ir druskų kiekio, vandens išliejama 150-300 1/m2. Toks vandens kiekis gadina dirvos struktūrą, todėl galima ir neplauti vandeniu, o tiktai pridėti pakalkintų aukštapelkių durpių ir gerai sumaišyti su buvusiu substratu. Šiltnamio takus ir erdvę būtina išdezinfekuoti fungicidų ir insekticidų tirpalais.

Atsižvelgiant agrocheminių analizių duomenis, dirva pakalkinama ir įterpiamos mineralinės trąšos. Taip pat rekomenduojama išberti lėtai veikiančių organinių trąšų mišinį — kaulų miltų ir ragų drožlių (po 100 g/m2) arba kaulų miltų, ragų drožlių, kraujo miltų, žuvies miltų ir išdžiovinto paukščių mėšlo (po 50 g/m2).

Gvazdikams auginti tinka ir vidutinio sunkumo žemės mišinys, sudarytas iš velėninės žemės, durpių, perpuvusio mėšlo ir spygliuočių žievių komposto (1:2:1:1). Žemės mišinio komponentai gali būti ir kitokį, tačiau svarbu išlaikyti dirvos poringumą ir struktūrą. Visi kiti substrato paruošimo darbai ir tręšimas tokie patys, kaip ruošiant žemę gvazdikams auginti po daržovių.

Substratas.

Daugelis ūkių gvazdikus įšaknija perlite, tačiau mūsų šalyje gaminamas perlitas yra per daug smulkus, todėl, jame įšaknijant augalus reikia turėti įrengtą rūko sistemą. Dabartiniu metu jie sėkmingai įšaknijami polistirolo, perlito ir samaninių durpių mišinyje (1:2:3), kurio pH 6,5-7. Šį mišinį reikia paruošti iš anksto. Ant stelažo pripilama 2 cm storio sluoksnis polistirolo, ant jo iki 6 cm storio sluoksnis minėto mišinio ir ant viršaus dar užberiama 2 cm storio sluoksnis perlito. taip paruoštą stelažą sodinami gvazdikų auginiai.


Šaltinis: wikipedia