Categories
Gėlių ligos

TIKROJI MILTLIGĖ

Tikroji miltligė. Šios ligos požymiai labai aiškūs: augalų lapai, stiebai, o kar­tais ir žiedai aptraukti nešvariai baltos spalvos grybienos ir konidijų aptraukalu. Iš pradžių jis išsidėstęs nedideliais ploteliais, o vėliau aptrauktų vietų plotas di­dėja, susilieja ir kartais apima visą lapo paviršių. Laikui bėgant, ant balto aptrau­kalo susiformuoja tamsių taškelių pavidalo vaisiakūniai — kleistokarpiai, o dažnai ir aptraukalas paruduoja.

Ligos sukėlėjai — įvairūs Erysiphaceae šeimos grybai. Jie puola begonijas, chrizantemas, cinerarijas, ortenzijas, rožes ir kitas gėles.

Kaip kovoti su miltlige

Kovai su tikrosiomis miltligėmis patariama sunaikinti smarkiai užpultus auga­lus arba jų dalis. Sergančius ir nukritusius žemėn lapus reikia surinkti ir sudeginti arba giliai perkasti žemę, kad jie pakliūtų į gilius dirvos sluoksnius. Svarbu, kad augalai nebūtų per tankiai susodinti, kad vieni su kitais nesusisiektų. Liga labiau plinta, jei gausiai tręšiama azoto trąšomis, todėl reikia vengti pertręšimo.

Šiltnamiai arba inspektai turi būti gerai vėdinami. Iš cheminių kovos priemoniu galima naudoti karataną 0,1-0,2%, ftalaną arba sieros preparatus. Naudojant sieros miltelius, 1 ha ploto reikia 15-18 kg purškiant koloidine siera, naudojant 1-1,5% stiprumo suspensija. Naudojant sierą, nepamiršti, kad ji gerai veikia tik nuo 18 iki 27 temperatūros.

Sieros preparatus galima pakeisti skalbiamąja soda (Na2CO3) ir žalio arba paprasto muilo skiediniu. 10 litrų vandens reikia 30-50 g muilo ir 50-75 g sodos. Šis skiedinys gerai veikia rožių miltligę. (Purškiant muilo skiediniais, būtina naudoti minkštą vandenį). Vietoj sodos galima naudoti vario sulfato ir muilo skiedinį. Vienam litrui vandens reikia 2 g vario sulfato ir 20 g muilo.

Kaip kovoti su rožių miltlige

Kovojant su rožių miltlige, vienam litrui vandens imama 4 g vario sulfato ir 40 g muilo. Ruošiant preparatą, reikia ištirpinti varį 1/4, o muilą —3/4 vandens. Ištirpintą varį pilti į muilą ir maišyti. Vanduo šiam reikalui naudojamas minkštas ir ne žemesnės kaip 10′ temperatūros. Kad vanduo suminkštėtų, 10 litrų vandens įdėti 20 g garstyčių. 1 ha reikia 500-800 litrų skysčio. Purkšti arba dulkinti reikia mažiausiai 3 kartus, kartojant kas 8-10 dienų.

Auginimas miltligei atsparių gėlių veislių yra viena iš svarbiausių kovos prie­monių su šia liga.


Šaltinis: wikipedia