Categories
Kambarinės gėlės

Auksinis ūsas/Kvapioji kalizija

Auksinis ūsas, kvapioji kalizija priežiūra, dauginimas

Auksinis ūsas/Kvapioji kalizija

2023-04-03

Auksinis ūsas (lot. Callisia fragrans) dar kitaip vadinamas "Kvapioji kalizija" - yra idealus subtropinis augalas pradedantiesiems. Jis primena Bromelija ir yra linkęs peržengti vazono kraštus, todėl yra vizualiai nuostabus augalas.


Paprastai šie augalai būna žalios arba įvairiaspalviai, o esant tinkamam apšvietimui gali turėti violetinių atspalvių. Pavyzdžiui, yra buvę augalų, kurie yra labiau violetiniai nei žali! Auksinis ūsas - puikus pasirinkimas įvairaus lygio sodininkams. Kambarinių augalų mėgėjai įvertins tai, kad šį augalą lengva auginti.

Ar auksinis ūsas laikomas invazine rūšimi?
Taip, daugumoje šalių kur šilta t.y. visus metus buna pliusinė temperatūra lauke, jie plečiasi nesustodami.

Ar auksinis ūsas naudojamas medicinoje?
Tradicinėje liaudies medicinoje, ypač Rytų Europoje, jis naudojamas kaip vaistinis augalas. Teigiama, kad jis turi antivirusinių ir antimikrobinių savybių, buvo naudojamas odos ligoms, sąnarių ligoms ir nudegimams gydyti. Tačiau kai kuriems žmonėms jis gali sukelti odos sudirginimą, todėl reikėtų būti atsargiems. Prieš naudojant šį augalą medicininiais tikslais, geriausia pasitarti su kvalifikuotu gydytoju arba medicinos specialistu.

Toliau aprašome kaip auginti, prižiūrėti, tręšti, dauginti, persodinti ir kiti naudingi patarimai.
Auksinis ūsas, kvapioji kalizija priežiūra, dauginimas

Auksinio ūso auginimas kambaryje, kokia temperatūra, kaip elgtis žiemą

Subtropinės augalų rūšys mėgsta šiltesnį klimatą, ir šis augalas nėra kitoks. Jis puikiai auga šiltuose kambariuose, 21 laipsnių ir aukštesnėje temperatūroje. Žiemą temperatūra trumpam turėtų sumažėti iki 15 laipsnių, kad augalas galėtų natūraliau pailsėti žiemą.

Kiek šviesos reikia auksiniui ūsui?

Šiam augalui reikia ryškios šviesos, kad jis vešėtų ir išvystų violetinius lapus. Pasirūpinkite, kad kasdien augalui būtų skiriama bent 3-4 valandos tiesioginių saulės spindulių, taip pat daug ryškios netiesioginės šviesos. Idealiu atveju augalas turėtų gauti 8-10 valandų šviesos per dieną, o vasaros mėnesiais - dar daugiau.

Auksinio ūso laistymas

Nors auksinis ūsas gali pakęsti sausrą, jauniems augalams reikia daugiau vandens. Laistydami nepamirškite gerai sudrėkinti visos vazone esančios žemės, tačiau įsitikinkite, kad augalas neatsiduria stovinčiame vandenyje. Kai drėgmės perteklius nusausės, prieš vėl laistydami leiskite dirvožemiui išdžiūti iki galo.

Drėgmė

Šis augalas nėra išrankus dėl drėgmės, todėl gerai augs ten, kur auga ir kiti drėgmę mėgstantys augalai. Tačiau nereikia užtikrinti papildomos drėgmės ore. Pakanka mažos arba vidutinės drėgmės!

Ideali dirva auksiniui ūsui

Ideali dirva auksiniui ūsui - minkštas, smėlingas priemolis, kurį sudrėkus lengva formuoti į kamuoliukus, bet kuris taip pat lengvai suskyla. Dirvožemyje taip pat turėtų būti šiek tiek organinių medžiagų, kad jis būtų turtingesnis. Augalai toleruoja gana platų pH diapazoną - nuo vos rūgštaus, vos 6, iki šarminio, 7,8. Kad augimas būtų geriausias, siekite tikro neutralaus 6,8-7.

Tręšimas ir trąšos

Lengviausia patalpoje auginamus augalus tręšti skystomis trąšomis. Geras pasirinkimas - subalansuotos mažo stiprumo trąšos, pavyzdžiui, 3-3-3 (azotas, fosforas ir kalis). Kitas variantas - specialiai žydintiems augalams skirtos trąšos. Svarbu vengti trąšų, kuriose yra daug azoto, nes tai skatins per didelį augimą ir mažą žydėjimą.

Geriausias būdas dauginti auksinį ūsą

Geriausias būdas dauginti šiuos augalus yra stiebo auginiai. Tiesą sakant, stiebai, kurie liečiasi su plika dirva, gali bandyti įsišaknyti patys. Galite pastebėti, kad išilgai stiebų formuojasi "oro šaknys". Pasodinus jas, jos virs pilnavertėmis šaknimis. Auksiniui ūsui šaknijimosi hormono nereikia. Bet kurį sveiką nupjautą stiebą galima įkišti į sudrėkintą dirvą. Geriausia, jei ant stiebų jau matomos oro šaknys, tačiau jos susiformuos iš bet kurios stiebo vietos, jei jų dar nesimato. Sodinkite juos giliau nei šaknų sistema.
Laukinėje gamtoje šie augalai išskleidžia savo stiebus, kurie atrodo tarsi čiuptuvai, iki 35 cm atstumu nuo pagrindinio augalo. Įvairiose stiebo vietose susiformuos naujos šaknys, o iš jų - nauji augalai. Jei norite, galite nupjauti stiebą ir pašalinti "kūdikius" arba palikti juos kabančius.

Kada ir kaip persodinti auksinį ūsą?

Paprastai auksinius ūsus patartina persodinti kartą per metus. Pagrindinis augalas paprastai būna ne didesnis nei 13-15 cm, tačiau jis gali greitai išplisti. Pakeisti vazono žemę yra svarbiau nei rūpintis vazono dydžiu. Jei norite padidinti vazono dydį, didinkite jį tik porą cm į plotį. Šie augalai puikiai tinka kabančiuose krepšeliuose arba kaskadomis ant dekoratyvinių stulpų šonų. Jei sodinate vienu iš šių būdų, vis tiek patartina kasmet atnaujinti dirvožemį. Kai pradeda kristi apatiniai augalo lapai, metas augalą pakeisti. Nors jie paprastai išsilaiko ilgai, galiausiai žūsta ir juos reikia pakeisti. Visada galite paimti augalo auginį ir padauginti naują!

Auksinio ūso genėjimas

Genėjimas būtinas norint išlaikyti augalo dydį. Jei stiebai tampa per ilgi, juos reikia nupjauti, kol jie nepasiekė lapų mazgo. Taip auginius galėsite panaudoti naujam augalui pradėti. Taip pat galite išretinti perteklinį augimą, kad paskatintumėte likusį augimą būti stipresnį. Pasodintas į žemę, jis gali greitai išplisti ir užpildyti plotą. Kad stiebai būtų kontroliuojami, genėkite juos. Jei jie yra įsišakniję, galite genėti viską iki įsišaknijimo vietos.

Auksinio ūso ligos ir kenkėjai

Šį augalą lengva auginti pradedantiesiems, nes jis atsparus daugumai ligų ir kenkėjų. Dauguma ligų nekelia problemų augalui. Tačiau dėl per didelio laistymo gali susidaryti sąlygos, dėl kurių prasidės šaknų puvinys. Kad to išvengtumėte, nepalikite augalo stovinčiame vandenyje, pavyzdžiui, augalų lėkštėje. Pasirūpinkite, kad augalo dirvožemis būtų gerai drenuojamas ir šiek tiek smėlėtas arba smėlingas.
Dėl per didelio laistymo lapai gali paruduoti. Paprastai tai susidaro ant lapų galiukų, todėl jų išvaizda gali būti nepatraukli. Nors galite nupjauti lapų galiukus, geriausia iš pat pradžių vengti tokios žalos!
Su kenkėjais greičiausiai nesusidurs, tačiau labai retais atvejais gali atsirasti skydamarinių, dažniausiai tai buna miltuotieji skydamariai. Jei jie pasirodo, su jais nesunku susidoroti. Norėdami pašalinti kenkėjus nuo augalų, pirmiausia įtrinkite vatos tamponą alkoholiu. Palieskite sudrėkintą vatos tamponą prie kenkėjo, ir jis turėtų iš karto nukristi nuo augalo. Kad kenkėjų nepasirodytų daugiau, naudokite insekticidinį muilą arba neemo aliejų.

Šaltinis: https://en.wikipedia.org/wiki/Callisia_fragrans