Categories
Gėlių ligos

Gėlių rudys – priemonės ir patarimai

Rūdys. Liga pažeidžia augalų lapus, stiebus ir žiedus. Pažeistuose organuose po epidermiu susidaro oranžinės, rudos arba juodos spalvos spuogeliai (priklau­somai nuo grybo sporų rūšies).

Sporoms subrendus, epidermis plyšta, ir iš spuogų išsiverčia sporų masė. Ligos pažeisti lapai anksti nukrinta, o žiedai bei stiebai nenormaliai išsikraipo.

Ligos sukėlėjai – įvairūs Uredinales eilės grybai (Uromyces, Puccinia, Phrag-midium). Šių grybų vystymosi cikle gali susidaryti net 5 sporų rūšys. Vasarą su­tinkamos geltonos arba rudos vasarinės sporos — uredosporos. Jomis grybas dau­ginasi ir plinta vasarą. Rudenį susidaro tamsiai rudos, beveik juodos teleutosporos. Jomis grybas peržiemoja. Pavasarį susiformuoja bazidės su bazidiosporomis, ku­rios sudygsta, patekusios ant atitinkamo augalo maitintojo. Apkrėstoje vietoje susidaro spermogoniai su spermaciais arba ecidės su ecidiosporomis, kuriomis apsi­krečia jau tikrieji augalai maitintojai, o ant jų susiformuoja uredosporos. Ne visi rūdiniai grybai turi šį visą vystymosi ciklą — kai kurie jų suformuoja tik vieną sporų rūšį, kiti — dvi arba tris. Taip pat ne visi jie turi ir po du augalus maitin­tojus—tarpinį ir tikrąjį.

Rūdys esti ant rožių, narcizų, gvazdikų, chrizantemų, cinerarijų, azalijų ir dau­gelio kitų gėlių rūšių.

Kovai su gėlių rūdimis rekomenduojama

Kovai su gėlių rūdimis rekomenduojama rinkti ir sudeginti nukritusius rūdėtus lapus ir kitus smarkiai užpultus augalo organus. Sergančius augalus naudinga pa­pildomai tręšti kalio trąšomis. Vengti azoto trąšų pertekliaus. Svarbi kovos priemo­nė — piktžolių naikinimas. (Kai kurios piktžolės yra rūdžių tarpiniai augalai mai­tintojai, pvz., karpažolė yra gvazdikų rūdžių tarpininkė). Būtina vėdinti šiltnamius, kad nesusidarytų didelė drėgmė (rūdiniai grybai mėgsta drėgmę). Dauginimui reikia imti tik sveikų augalų sėklas ir auginius.

Purškimas

Sergančius augalus reikia purkšti cinebo 0,3-0,7 proc. suspensija arba dulkinti siera arba sieros ir išsigesinusių kalkių mišiniu santykiu 1 : 1. Kovojant su rožių rūdimis, naudinga taip pat anksti pavasarį, prieš pumpurų sprogimą purkšti 2% vario sulfato tirpalu arba 1% DNOK, apipurškiant ne tik augalus, bet ir žemę, kurioje gali būti žiemojančių ligos pradų.