Gėlių rudys – priemonės ir patarimai
Rūdys. Liga pažeidžia augalų lapus, stiebus ir žiedus. Pažeistuose organuose po epidermiu susidaro oranžinės, rudos arba juodos spalvos spuogeliai (priklausomai nuo grybo sporų rūšies).
Sporoms subrendus, epidermis plyšta, ir iš spuogų išsiverčia sporų masė. Ligos pažeisti lapai anksti nukrinta, o žiedai bei stiebai nenormaliai išsikraipo.
Ligos sukėlėjai – įvairūs Uredinales eilės grybai (Uromyces, Puccinia, Phrag-midium). Šių grybų vystymosi cikle gali susidaryti net 5 sporų rūšys. Vasarą sutinkamos geltonos arba rudos vasarinės sporos — uredosporos. Jomis grybas dauginasi ir plinta vasarą. Rudenį susidaro tamsiai rudos, beveik juodos teleutosporos. Jomis grybas peržiemoja. Pavasarį susiformuoja bazidės su bazidiosporomis, kurios sudygsta, patekusios ant atitinkamo augalo maitintojo. Apkrėstoje vietoje susidaro spermogoniai su spermaciais arba ecidės su ecidiosporomis, kuriomis apsikrečia jau tikrieji augalai maitintojai, o ant jų susiformuoja uredosporos. Ne visi rūdiniai grybai turi šį visą vystymosi ciklą — kai kurie jų suformuoja tik vieną sporų rūšį, kiti — dvi arba tris. Taip pat ne visi jie turi ir po du augalus maitintojus—tarpinį ir tikrąjį.
Rūdys esti ant rožių, narcizų, gvazdikų, chrizantemų, cinerarijų, azalijų ir daugelio kitų gėlių rūšių.
Kovai su gėlių rūdimis rekomenduojama
Kovai su gėlių rūdimis rekomenduojama rinkti ir sudeginti nukritusius rūdėtus lapus ir kitus smarkiai užpultus augalo organus. Sergančius augalus naudinga papildomai tręšti kalio trąšomis. Vengti azoto trąšų pertekliaus. Svarbi kovos priemonė — piktžolių naikinimas. (Kai kurios piktžolės yra rūdžių tarpiniai augalai maitintojai, pvz., karpažolė yra gvazdikų rūdžių tarpininkė). Būtina vėdinti šiltnamius, kad nesusidarytų didelė drėgmė (rūdiniai grybai mėgsta drėgmę). Dauginimui reikia imti tik sveikų augalų sėklas ir auginius.
Purškimas
Sergančius augalus reikia purkšti cinebo 0,3-0,7 proc. suspensija arba dulkinti siera arba sieros ir išsigesinusių kalkių mišiniu santykiu 1 : 1. Kovojant su rožių rūdimis, naudinga taip pat anksti pavasarį, prieš pumpurų sprogimą purkšti 2% vario sulfato tirpalu arba 1% DNOK, apipurškiant ne tik augalus, bet ir žemę, kurioje gali būti žiemojančių ligos pradų.