Categories
DAUGIAMETĖS GĖLĖS

Bajorė – Graižažiedžių šeimos augalai, paplitę Europoje, Azijoje

Bajorė (Centaurea L.)

Graižažiedžių (Asteraceae) šeimos augalai, paplitę Europoje, Azijoje, Šiaurės Afrikoje ir Šiaurės Amerikoje. Lietuvoje laisvai auga 9 rūšys, tačiau darželiuose auginamos iš kitų kraštų introdukuotos dekoratyvinės rūšys. Bajorių žiedynai sudaryti iš dvejopų žiedų. Kraštiniai žiedai belyčiai, stambesni už vidurinius, dažniausiai ryškesnių spalvų, viduriniai dvilyčiai, vamzdiški ar piltuviški.

Kalninė bajorė (C. montana L.). Savaime auga Europoje ir Mažojoje Azijoje. Stiebas nešakotas, 40-60 cm aukščio, su 1-2 graižais. Lapai sveiki, lancetiški, plaukuoti. Graižai iki cm pločio. Kraštinių žiedų vainiklapiai mėlyni, vidurinių mėlynai violetiniai. Žydi gegužės—birželio mėn. Žiedams peržydėjus, stiebai išgula, lapai paruduoja, tačiau greitai iš kero išauga nauji lapai, kurie išlieka žali iki šalčių. Rudeni pražysta antrą kartą, tik ne taip gausiai. Paminėtina kalninės bajorės baltažiedė forma (C. montana L. f. albida DC.).

Puošnioji bajorė (C. pulcherrima Willd., sin. Aetheopappus pulcherrimus (Willd.) Cass.). Tai viena iš gražiausių bajorių su dideliais, iki 6 cm pločio, šviesiai violetiniais graižais. Stiebus mažai šakotas, 60-80 cm aukščio. Lapai plunksniškai karpyti, jų viršutinė pusė pilkai žalia, apatinė — pilka. Žydi birželio—liepos mėn. ir pakartotinai, tačiau negausiai rugsėjo mėn.

Bajorė šviesamėgis augalas, tačiau gali augti ir dalinėje paunksmėje. Gerai tinka sukultūrinta, puvenų turinti, nešlapia priemolio ar priesmėlio žemė. Priežiūra tokia pat, kaip ir kitų daugiamečių gėlių.

Dauginama sėklomis ir kerelių dalijimu. Sėklas geriausia seti vėlai rudenį tiesiog į lysves ir užberti lengva, smėlinga, puveninga žeme. Žiemą galima sėti į dėžutes. Po 2-3 dienų, erai palaisčius, dėžutės išnešamos į lauką ir laikomos po sniegu iki pavasario. Išdygę daigai pikuojami į daigynines lysves, rudeni persodinami į nuolatinę vietą. Sėjant sėklas pavasarį į gruntą, reikia prižiūrėti, kad neperdžiūtų dirva, saugoti nuo piktžolių. Sėklos būna daigios iki 3 metų.

Kereliai dalijami 3-5 metų amžiaus. Geriausia persodinti ir dalyti anksti pavasarį. Sodinama 30-40 cm atstumu.

Daugiametės bajorės gali būti auginamos parkuose prie krūmų, sodinamos atskiromis grupėmis gazone ar kartu su kitomis daugiametėmis gėlėmis. Žiedai tinka puokštėms, vandenyje ilgai išsilaiko.