Categories
HORTENZIJA

Darželinė hortenzija uolaskėlinių šeimos gėlė

Hortenzija (Hydrangea L.)

Darželinė hortenzija (H. hortensis L.) uolaskėlinių (Saxilragaceae) šeimos gėlė, kilusi iš Kinijos ir Japonijos. Žiedai puošnūs. Ilgai žydi tiek kambaryje, tiek lauke pusiau užpavėsintoje vietoje. Tai vertinga, gausiai auginama gėlė. Darželinė ortenzija Dauginama 5 cm ilgio auginiais, kurie pjaunami sausio—gegužės mėn. nuo išaugusių atžalų, neturinčių žiedinių pumpurų. Auginiai sodinami pikavimo dėžutėse arba ant stelažų į paruoštą žemę: ant durpių užpiltas 2 cm smėlio sluoksnis. Sodinami 2 cm gylyje 4-5 cm atstumu. Saulėtomis dienomis užpavėsinami. 14–16° C temperatūroje įsišaknija per 18-22 dienas. įsišakniję sodinami 8-10 cm skersmens puodelius. Tinkamiausia perpuvusi durpinė žemė, kurios pH 4,5-5,5. Iš pradžių laikomi 18° C, vėliau 12-15° C temperatūroje. Po 4-6 savaičių persodinami į 12-13 cm skersmens puodelius.

Žemės mišinys sudaromas iš 1 dalies durpių, 1 dalies perpuvusios kompostinės žemės ir smėlio. Be to, auginiai gali būti auginami ir ant stelažų. Dauginant sausio—kovo mėn., galima išauginti daugiastiebes hortenzijas. Joms aukščiau antros lapų poros nupjaunama viršūnė. Dauginant vėliau, viršūnės netrumpinamos — auginamos vienstiebės. Vasarą puodeliai su hortenzijomis inspektuose įkasami į žemę (po 16-25 į 1 m2). Čia jos laistomos, purkščiamos, tręšiamos mineralinėmis trąšomis ir organinių trąšų skiediniu. Šviežias mėšlas netinka, nes nuo jo gelsta lapai. Kai iš inspektų realizuojami gėlių daigai, juos sodinamos 25 cm atstumu hortenzijos. Prieš sodinimą inspektų žemė patręšiama amonio sulfatu. Pasodinus inspektų langai uždengiami ir užpavėsinami. Kai daigai prigyja, langai nuimami.

Tręšiamos kas dešimt dienų mineralinių (3 g į 1 litrą vandens) ir organinių trąšų skiediniu. Kad subręstų žiediniai pumpurai, nuo liepos mėn. rečiau laistomos, nebetręšiamos. Rugpjūčio mėn. sodinamos į puodelius. Žemių mišinys sudaromas iš 1 dalies durpinės, 1 dalies komposto žemės, pridedant 1 m3 mišinio 2 kg kaulamilčių. Inspektuose įkasti žemę puodeliai laikomi iki šalčių. Esant šalnoms, inspektai uždengiami. Prieš šalčius puodeliai pernešami sausą, tamsią ir vėsią (2-3° C) patalpą — rūsį ar šaltą šiltnamį. Tokių patalpų ūkiuose dažnai stinga, todėl juos galima laikyti lauke duobėje.

Parinkus smėlio ar priesmėlio dirvoje apsaugotą nuo šiaurės vėjų vietą, buldozeriu iškasama 2 m pločio, 60 cm gylio ir reikiamo ilgio duobė. Ją puodeliai guldomi 2 eilėmis, tarp jų pilamas 10, o ant viršaus 20-25 cm smėlio sluoksnis. Kai temperatūra nukrinta iki —10° C, duobė uždengiama lapais. Iš duobių hortenzijas galima išimti, esant lauke ne žemesnei kaip —5° C temperatūrai. Pernešamos šiltnamį ir laikomos 12-14° temperatūroje. Purkščiamos kelis kartus per dieną. Toks laikymo būdas geras tuo, kad jos ramybės metu neserga, jų nepuola kenkėjai, drėgmė puodeliuose pastovi, todėl gerai išsilaiko stiebai ir pumpurai; be to, lieka laisvi šiltnamiai. Vėliau temperatūra palaipsniui keliama iki 18-20° C.

Laistomos saikingai, neleidžiama žemei perdžiūti. Tačiau nuo didelio drėgmės kiekio gali pradėti gelsti lapai. Tręšiamos kas savaitė mineralinių trąšų (NPK) skiediniu (30 g 10 litrų vandens). Kad žiedai būtų ryškios spalvos, o lapai žali, 2-3 kartus palaistomos geležies sulfato tirpalu (5 g į 10 litrų vandens). Kai sulapoja, praretinamos. Balandžio mėn. pradedamos užpavėsinti nuo tiesioginių saulės spindulių. Pražysta po 2,5-3 mėnesių. Peržydėjusias hortenzijas, nupjovus peržydėjusius žiedus ir ištįsusius ūglius, galima palikti sekantiems metams. Jos sodinamos į inspektus ir toliau auginamos taip, kaip ir daugintos auginiais.