Categories
DAUGIAMETĖS GĖLĖS

Džefersonija – daugiametis šakniastiebinis, žolinis augalas

Džefersonija raugerškinių šeimos daugiametis šakniastiebinis, žolinis augalas. Žiedai pavadino šią gentį ir rūšį Peterburgo botanikos sodo botanikas ir keliautojas (tyręs Mandžiūriją) K. Maksimovičius (1827-1891).

Pavieniai, su trimis, anksti nubyrančiais (panašiais į vainiklapius) taurėlapiais. Vainiklapiai 6-8. Vaisius dėžutė. Gentyje 2 rūšys, paplitusios JAV rytinėje dalyje ir Tolimuosiuose Rytuose. Mūsų respublikoje labai reta (auginama botanikos soduose ir kai kuriose sodybose).

Kininė džefersonija.

Paplitusi Tolimuosiuose Rytuose (prie Amūro, Primorės krašte, šiaurinėje ir rytinėje Kinijoje). Auga mišriuose ir lapuočių miškuose, pavėsyje, humusingoje žemėje. Kultivuojama nuo 1913 m. Panaši į triskiautę žibuoklę. Augalas 20-30 cm aukščio, pagalvėlinis. Lapai pamatiniai, ilgakočiai, platūs, viršūnė primena kriauklę, ploni, melsvai žali, metalo blizgesio, rudenį pasidaro bronzinės, pilkai žalios spalvos.

Žiedai dideli, 2-3 cm pločio, ryškiai mėlyni, ant ilgo (20 cm) žiedkočio, kuris iškyla virš lapijos. Žydi balandžio viduryje-gegužės pradžioje, apie 30 dienų. Sėklas užmezga. Jos sunoksta birželio mėn. Žiemai pridengiama.

Ypač dekoratyvūs žydintys augalai.

Peržydėję vešliai tarpsta, suželia tankus kilimėliai. Pavasarį jauni lapai būna violetiškai raudoni, vėliau pažaliuoja ir raudonas išlieka tik lapo pakraštys, o rudenį pasidaro bronziniai.

Šios gėlės mėgsta pavėsingą vietą, lengvą, humusingą, šiek tiek molingą, ne per sunkią ir ne per sausą dirvą. Nepakenčia ilgai trunkančios kaitros ir ilgai telkšančio vandens. Jeigu augalai ilgus metus auginami toje pačioje vietoje, tai kartkartėmis ant šakniastiebių rudenį galima užžerti perpuvusios, derlingos žemės. Dauginama sėklomis ir dalijant kerą. Sėklos sėjamos tik ką sunokusios. Sėjinukai pražysta trečiaisiais metais. Daigai auginami inspekte (žiemai reikia juos pridengti). Keras dalijamas pavasarį.

Sodinama grupėmis tarp medžių, pavėsyje, alpinariumuose. Šiuos augalus patariama auginti darželiuose, kolektyviniuose soduose.

Šaltinis – https://en.wikipedia.org/wiki/Jeffersonia