Graižažiedžių (Asteraceae) šeimos šakniastiebinis augalas, kilęs iš Šiaurės Amerikos. Gėlininkystėje dažniausiai auginamos dvi rūšys.

Ežiuolė – Graižažiedžių šeimos šakniastiebinis augalas

2023-05-30

Graižažiedžių (Asteraceae) šeimos šakniastiebinis augalas, kilęs iš Šiaurės Amerikos. Gėlininkystėje dažniausiai auginamos dvi rūšys.

Rausvažiedė ežiuolė (E. purpurea (L.) Moench, sin. Rudbeckta purpurea L.). Tai gražus, mūsų gėlynuose retokai auginamas, 80-120 cm aukščio augalas. Apatiniai lapai kiaušiniški, stiebiniai lacentiški, dantytais pakraščiais. Stiebas šakotas, viršūnėje baigiasi mirpuriškai raudonu dideliu graižu. Žiedui prasiskleidus, liežuviški žiedai būna horizontalioje padėtyje, vėliau pailgėja ir nulinksta žemyn. Žydėjimo metu rausvai rudi vamzdiški žiedai savo forma primena spygliuotą ežiuką. Žydi liepos—rugpjūčio mėn.

Siauralapė ežiuolė (E. angustifolia DC.). Artima rausvažiedei ežiuolei. Tipiški požymiai: siauri lancetiški lapai ir labai ilgi, 7-8 cm ilgio, žemyn nulinkę rausvi. liežuviški žiedai.

Ežiuolė mėgsta atvirą vietą ir dalinę paunksnę. Saulėtoje vietoje žiedų spalva pašviesėja, išblunka. Tinka derlinga priemolio, neutralios reakcijos ar šiek tiek šarminė dirva. Neblogai auga ir drėgnesnėse, bet ne šlapiose dirvose, ypač gerai patręštose perpuvusiu mėšlu.

Dauginama sėklomis ir vegetatyviškai. Sėklų daigumas mažas. Geriausia sėti pavasarį, kovo—balandžio mėn., į inspektus ar dėžutes. Išaugus 3-4 lapeliams, daigai persodinami į nuolatinę vietą. Sėjinukai pradeda žydėti antraisiais-trečiaisiais metais. Kerelius geriausia dalyti ankstyvą rudenį. Ežiuolė žiemoja nepridengta.

Sodinama mažomis grupėmis gazone arba drauge su kitomis daugiametėmis gėlėmis mišriose lysvaitėse, taip pat prie medžių bei krūmų. Ilgakočiai žiedai tinka puokštėms.

Dėl ryškiai oranžinės spalvos tai vienas geriausių daugiamečių augalų, auginamų saulėtoje vietoje. Ežiuolės (Echinacea) genties pavadinimas kilęs iš graikiško žodžio "ežys", o jos žiedų spurgai atrodo kaip smulkių spyglių tinklas, panašiai kaip šio gyvūno. Žiedai panašūs į badmintono paukščiukus. Šio daugiamečio augalo lapai tamsiai žali, jie yra gniužulo formos. Kai žiedai susiformuoja pirmą kartą, jie taip pat būna žali. Ugniažolė greitai auga, sudygsta maždaug per tris savaites. Tačiau tai dvimetis augalas, paprastai žydintis tik antraisiais augimo metais. Geriausia ją sodinti pavasarį arba rudenį.

Ši oranžinių spygliuočių veislė labai panaši į laukinių gėlių rūšį ir naudojama pievose. Kadangi ji atspari sausrai, dažnai naudojama alpinariumuose. Augalas vertinamas kaip ilgai žydintis daugiametis ir puikiai dera su kitais saulę mėgstančiais daugiamečiais augalais. Jo ugninė spalva pritrauks drugelių. Jis atsparus elniams, tačiau gali pritraukti šliužus, sraiges ir pjūklelius. Neemo aliejus arba kitas ekologiškas insekticidinis muilas turėtų apsaugoti vabzdžius nuo vabzdžių.

Graižažiedžių (Asteraceae) šeimos šakniastiebinis augalas, kilęs iš Šiaurės Amerikos. Gėlininkystėje dažniausiai auginamos dvi rūšys.

Kokioje šviesoje geriausiai auga ežiuolės?

Visų rūšių Ežiuolės gerai auga pilnoje arba dalinėje saulėje, be problemų pakenčia karštį. Šiems augalams reikia bent penkių valandų saulės šviesos per dieną.

Kokiame dirvožemyje gali augti ežiuolės?

Ežiuolės mėgsta gerai drenuojamą derlingą dirvožemį. Tačiau tai nėra išrankus augalas ir gali augti skurdžiame dirvožemyje.

Kokios trąšos tinka ežiuolėms?

Sodindami galite tręšti trąšomis arba humuso turtingu kompostu, tačiau trąšų naudokite nedaug. Galbūt sulauksite vešlios lapijos, bet mažiau žiedų.

Kaip dauginti ežiuolę?

Jei atrodo, kad jūsų augalas praranda gyvybingumą arba perauga į konteinerį ar vietą, pavasarį augalus padalykite. Šiuos augalus galima dauginti iš sėklų, dalijant esamus augalus arba šaknų auginiais.

Kaip tinkamiausiai sodinti ežiuoles?

Ežiuolės tinka sodinti į lauko vazonus ir konteinerius. Ji gali užaugti apie 90 cm aukščio ir 90 cm pločio. Kalbant apie konteinerio tipą, tai puikus trikampio centrinis elementas. Pasodinkite jį netoli vazono centro, apsuptą mažesnių augalų - "užpildų", kurie užpildo tarpus, ir "išsiliejančių", kurie išsilieja virš vazono. Auginant augalus lauko konteineriuose ir krepšeliuose, juos dažnai reikia laistyti dažniau nei kieme ar sode.

Ar ežiuolė atspari sausrai?

Šis augalas yra atsparus sausrai. Kas savaitę jam reikia tik maždaug kelių centimetro vandens.

Ar atsparios šalčiui ežiuolės?

Dauguma spygliuočių, įskaitant Ežiuolės, yra atsparios šalčiui Tai reiškia, kad jas galima auginti daugelyje JAV vietovių. Jie mėgsta karštą, sausą vasaros karštį ir gali pakęsti šiek tiek drėgmės, tačiau nemėgsta drėgnos, permirkusios dirvos.

Ar būtina genėti ežiuolę?

Sodininkai gali apkarpyti žiedus estetiniais sumetimais; tai neskatina pakartotinio žydėjimo (žiedai pražysta savaime).

Kaip auginti Ežiuolės iš sėklų?

Šie augalai lengvai dauginasi iš sėklų. Jiems labiau patinka šalta stratifikacija (arba sėklų laikymas du-tris mėnesius šiek tiek žemiau nulio, pavyzdžiui, šaldytuvo ar šaldiklio durelėse). Šildymas suaktyvina sėklų augimo ciklą. Sėklas sodinkite pavasarį, praėjus paskutinėms šalnoms. Sėklas sodinkite 30-90 cm atstumu viena nuo kitos. Dygimas prasideda maždaug po 4 savaičių. Po 12 savaičių turėtų pasirodyti kelios lapų grupės. Deja, spygliuočiai paprastai nežydi pirmąjį vegetacijos sezoną.

Ar reikia saugoti prieš žiemą ežiuoles?

Pirmąją žiemą sode augalą gali tekti šiek tiek apsaugoti, tačiau po to jie yra tvirti ir ištvermingi.