Categories
Gėlių ligos

Gėlių virusinės ligos pasireiškia įvairiais simptomais

Šlapiąjį puvinį sukelia Erwinia genties bakterijos: E. aroidea (Town.) Holl., E. carotovora (Jones) Holl. ir kt. Nuo šios ligos pirmiausia pradeda pūti tos augalo dalys, kurios yra žemėje: stiebo apatinė dalis, šaknys, gumbai. Vėliau pradeda pūti ir stiebai, lapkočiai bei lapai. Labai dažnai ligos paveikti stiebai sukniumba. Jei drėgnas oras, augalo organai pūva labai greitai — gumbai, esantys dirvoje, gali supūti per 3-4 dienas. Kai dirva sausa, augalas gali žūti per mėnesį. Sausai laikomi svogūnai arba gumbasvogūniai gali išsilaikyti ilgai, tačiau, pasodinus į dirvą, iš ją išauga nesveiki augalai.

Šlapiuoju puviniu serga kalijos, kaktusai, ciklamenai, jacintai, vilkdalgiai, chrizantemos ir kitos gėlės.

Kovojant su šia liga, reikia iškasti su žeme sergančius augalus ir sunaikinti. Dirvą, kurioje augo šlapiuoju puviniu sirgę augalai, reikia pakeisti arba dezinfekuoti. Augalus reikia mažai laistyti ir, svarbiausia, nedrėkinti lapijos. Išimtus iš dirvos puvinio pažeistus gumbus reikia gerai nuplauti, pažeistas vietas išpjauti ir palikti 1-2 dienoms sausai pagulėti, kad žaizdos surandėtą. Prieš sodinimą patartina pamerkti juos 1-2 valandoms į 0,3-0,5 proc kaptano skiedinį arba palaikyti vieną valandą 50° temperatūros vandenyje ir tada sodinti į sterilizuotą arba pakeistą dirvą. Naudinga duoti papildomai fosforo ir kalio trąšų.

Virusinės gėlių ligos. Šios ligos respublikos šiltnamiuose gana plačiai paplitusios. Tai infekcinės ligos, lengvai persiduodančios nuo sergančių augalų sveikiems. Dažniausiai jas perneša nuo vieno augalo ant kito įvairūs kenkėjai: amarai, cikados, blakutės, tripsai, nematodos. Jas gali išplatinti ir žmogus augalą priežiūros metu. Be to, kai kurios virusinės ligos plinta ir su sėkla.

Gėlių virusinės ligos pasireiškia įvairiais simptomais lapų mozaika, susigarbanojimu, gyslų parudavimu, chloroze, ūglių sutankėjimu, žiedlapių pažaliavimu, įvairių organų deformacija, karliškumu, taip pat įvairiomis dėmėmis.

Kovojant su virusinėmis gėlių ligomis, reikia išrauti ir sunaikinti sergančius augalus, nuolat kovoti su kenkėjais — virusinių ligą platintojais, gėles auginti atskirai nuo daržovių (kai kurios virusinės daržovių ligos persiduoda gėlėms), naikinti piktžoles, nes kai kurios (pienės, gyslotis, kiaulpienė) serga tomis pačiomis virusinėmis ligomis, kaip ir gėlės.

Atliekant bet kokį ūglių genėjimą, pirmiausia reikia nugenėti sveikus, o vėliau įtartinus ir sergančius. Genėjimo įrankius ir rankas reikia dezinfekuoti. Dauginimui auginius, gumbasvogūnius, svogūnus, sėklas reikia imti tik iš sveiką augalų.

Smarkiau pasireiškus virusinėms ligoms, reikia dezinfekuoti dirvą ir sandėlius.