Categories
DAUGIAMETĖS GĖLĖS GERBEROS

GERBERŲ DAUGINIMAS

Dauginimas sėklomis.

Geriausiai sudygsta sėklos, pasėtos po 2-3 savaičių nuo surinkimo. Sėjama dėžutes arba į stelažą. į vieną dėžutę pasėjama 1-1,5 g sėklos (1 g yra 300-400 sėklų).

Pasėjus ant viršaus užberiama 0,2-0,4 cm storio rūpaus smėlio sluoksnis arba užsijojama tų pačių durpių, kurias naudojome sėjai, lentele šiek tiek prispaudžiama, palaistoma, dėžutės uždengiamos polietileno plėvele ir pritemdoma. Substratas visą laiką turi būti drėgnas. Esant temperatūrai 20-22°C, gerberos sudygsta per 6-8 d. Tamsoje ir esant didelei oro drėgmei, sudygsta greičiau.

Jaunos gerberos labai jautrios ligoms. Dažniau serga, kai laistomos šaltu vandeniu iš rezervuaro ir esant per daug drėgnam orui. Po 2-3 savaičių, išaugus nedidelei lapų rozetei, gerberos pikuojamos į dėžutes ar stelažus 5×5 cm atstumu. Jas pikuojant, ilga pagrindinė šaknis nugnybiama, tada geriau vystosi šoninės šaknys. Pikuojama tokį pat substratą, kaip sėjai. Augalėliai sodinami negiliai, tiktai iki lapelių. Išpikavus gausiai palaistoma. Vėliau laistoma retai ir atsargiai, kad gerberos nuo per didelės drėgmės nepradėtų sirgti grybinėmis ligomis. Kol išpikuoti augalai prigyja, dažnai apipurškiama, saulėtomis dienomis pritemdoma, šiltnamis nevėdinamas. Jo temperatūra turi būti 20-22°C. Gerberoms gerai įsišaknijus ir pradėjus augti, jau nebetemdoma, temperatūra sumažinama iki 16-18°C, pradedama vėdinti.

Dauginimas kero dalinimu.

Tiktai vegetatyviai dauginant gerberas, galima išlaikyti jų veisles ir klonus, tačiau šiam darbui reikia didesnių darbo sąnaudų ir ilgesnio laiko. Kero dalinimu galima dauginti tiktai gerai besikrūmijančias ir išauginančias daug ūglių gerberas.

Atrenkami 2-3 metų, sveiki, gerai augantys ir žydintys augalai. Tinkamomis dauginti laikomos tos gerberos, kurių žiedynai yra švarių spalvų, o liežuviški žiedai išsidėstę spinduliškai. Augalai, kurių liežuviški žiedai užsiraitę arba nusvirę — dauginimui netinka. Rentabiliomis laikomos gerberos, kurios per vegetaciją išaugina apie 20 žiedynų.

Gerberų kerus geriausia dalinti balandžio—gegužės mėn. Yra keletas dalinimo Paprastai motininis augalas iš žemės iškasamas, šaknys vandeniu nuplaunamos ir aštriu peiliu šakniastiebis supjaustomas dalis taip, kad kiekviena jų turėtų bent vieną ūglį su gerai išsivysčiusiomis šaknimis. Jos patrumpinamos iki 15 cm ir pjūvių vietos apibarstomos sutrinta medžio anglimi. Gerai išaugusį vieną kerą galima padalinti 5-6 dalis. Padalinti augalai sodinami šiltnamio lysves arba į konteinerius. Pasodinus gausiai palaistoma.

Gerberas galima dalinti ir jų neiškasus. Nuo augalo reikia atsargiai atkasti žemę ir šakniastiebį aštriu peiliu nuo viršaus iki apačios supjaustyti dalis, neperpjaunant lapų, pjūvių vietas apibarstyti medžio anglies milteliais ir vėl užberti žemėmis. Taip dalinant, augalo vystymasis beveik nesustoja ir labai greitai išauga naujos šaknys. Tada gerberos iš žemės iškasamos ir galutinai padalinamos.

Dauginimas auginiais.

Šiuo būdu sėkmingai gerberas daugina latviai. Geriausiai tinka 2-3 metų augalai. Keras iškasamas, nulaužiami lapai, nupjaunamas augimo kūgelis ir po vandens srove nuo šaknų nuplaunamos žemės. Jei šaknys ilgos, jas reikia sutrumpinti, paliekant 15 cm. Taip paruošti augalai išdezinfekuojami ir sodinami į dėžutę taip, kad šakniastiebio viršūnė būtų apie 4-5 cm virš substrato. Esant 22-24°C temperatūrai ir 70-80% oro drėgmei, pradeda augti ūgliai. Jiems esant 5 cm ilgio ir turint ne mažiau kaip 2 lapus, galima įšaknyti. Prieš 3-5 d. iki ūglių pjovimo temperatūra sumažinama iki 18-20°C ir šiltnamis gerai vėdinamas.

Ūgliai pjaunami su 0,5-1 cm storio šakniastiebio dalimi ir sodinami 8 cm skersmens vazonėlius. Esant substratui 25°C šilumos, o oro drėgmei 80-90% , auginiai įsišaknija per mėnesį. Tada juos galima sodinti į vazonus ir 3-4 savaites (iki sodinimo nuolatinę vietą) laikyti po plėvele. Po kurio laiko ant motininio kero vėl išauga nauji ūgliai. Juos galima nuo to paties kero imti 3-4 kartus, tačiau kaskart jie būna mažesni ir silpnesni. Vidutiniškai iš vieno gerberų kero, priklausomai nuo veislės, galima gauti 20-100 ūglių.


Šaltinis: wikipedia