Categories
AUGALAI

Hidroponika — augalų auginimas be dirvožemio

Hidroponika — augalų auginimas be dirvožemio, tai yra mineralinių druskų tirpaluose arba vandeniui imliose medžiagose. Augalų auginimas mineraliniuose druskų tirpaluose dėl sudėtingo auginimo praktikoje mažai taikomas. Augalų auginimo vandeniui imliuose substratuose būdas yra lengvai prieinamas ir plačiai taikyti pradėtas dar prieš 30 metų. Tačiau ir dabar augalų fiziologai tiria ir tobulina maitinamųjų tirpalų sudėtis, diferencijuoja skirtingoms augalų rūšims.

Teigiamos hidroponiniu būdu augalų auginimo savybės yra šios. Dirvožemio pakaitai — substratai — gali būti naudojami daugelį metų. Praktika parodė, kad augalai, auginami šiuo būdu, auga greičiau, yra žymiai derlingesni. Be to, racionaliau išnaudojamas šiltnamių plotas ir nereikalingos sėjomainos. Sumažėja darbo išlaidos laistymui, tręšimui, kalkinimui, kovai su augalų kenkėjais ir ligomis, nes visi šie darbai atliekami mechanizuotai.

Vienas darbininkas gali aptarnauti 2000 m2 šiltnamio plotą. Priežastis, apribojanti platesnį hidroponikos taikymą gamyboje, yra ta, kad reikia papildomų lėšų hidroponiniams šiltnamiams įrengti ir labai kvalifikuotų specialistų šiems įrengimams valdyti bei visam hidroponiniam ūkiui tvarkyti. Tokiame ūkyje reikia turėti agrocheminę laboratoriją.

Augalams auginti vietoj žemės naudojami jos pakaitalai — substratai, kurie periodiškai drėkinami tirpalais, aprūpinančiais augalus maisto medžiagomis. Substratas turi gerai praleisti maitinamąjį tirpalą ir jį išlaikyti, taip pat turėti pakankamai oro. Jis turi būti mechaniškai patvarus ir ilgaamžis, nereaguoti su tirpalu, nekenksmingas; jo reakcija silpnai rūgšti, pH 5,5-6,5. Šiam tikslui naudojami: žvyras, rupus smėlis, šlakas, keramzitas, vermikulitas, perlitas, putų šamotas, kimininė durpė ir kitos medžiagos.

Tokie substratai, kaip keramzitas, šlakas, perlitas, ne visada taikytini. Jie yra stiprūs absorbentai ir keičia tirpinio sudėti. Naudojant juos daugiametėms kultūroms, juose kaupiasi druskos ir jie greit tampa netinkami. Jeigu augalai auginami neilgą laiką, pavyzdžiui, daigai, šaknidinami auginiai, tai, juos iškasus, substratą galima išplauti rūgštimis. Norint auginti augalus ilgesnį laiką, reikia parinkti inertišką substratą.

Naudojant žvyrą arba tokias medžiagas, kuriose yra kalkių, prieš sodinimą jas reikia perplauti 1% superfosfato tirpalu. Substratas užliejamas šiuo tirpalu ir laikomas parą. Po to tirpalas išleidžiamas, substratas perplaunamas vandeniu. Geriausiai tinka išplautas upės žvyras, kurio dalelių skersmuo 2-8 mm. Smėlis naudojamas išplautas, stambus (dalelės 0,6-2,5 mm skersmens), neturintis jokių priemaišų.