Juka (lot. Yucca) kambarinė gėlė

Juka (lot. Yucca) augalas yra agavų šeimos narys ir yra kilęs iš Šiaurės Amerikos. Tai visžalis augalas su linijiniais lapais, nukreiptais į galiukus. Juka yra atsparus kambarinis augalas, kurį lengva prižiūrėti.
Juka mėgsta šviesos ryškumą. Vasarą augalą geriausia išnešti į lauką į gryną orą. Tačiau žiemą juka turėtų būti dedama arčiau lango, nes šviesos trūkumas gali pakenkti gėlei. Dėl to jukos gėlės lapų forma gali būti ne tokia dekoratyvi ir juka praras dekoratyvinę vertę.

Kaip paruošti juką žiemai?
Žiemą juką geriausia laikyti vėsioje patalpoje, kurios oro temperatūra +16° С - +18° С. Gėlė gerai netoleruoja šaltų skersvėjų, tačiau patalpa turi būti gerai vėdinama.
Jukos persodinimas
Juką persodinti į didesnį vazoną būtina kas dvejus metus pavasarį. Vazono apačioje turi būti geras drenažas, o persodinimui skirtas dirvožemio mišinys turi būti velėninės, lapinės, perpuvusios žemės ir smėlio mišinys
Kada tręšti juką?
Reguliarus jukos augalų tręšimas nuo balandžio iki rugpjūčio padės jiems greičiau augti.
Ar juka mėgsta drėgmę?
Jukos augalas klesti aplinkoje, kurioje yra vidutinė oro drėgmė, ir paprastai nereikalauja purškimo ar kitų dirbtinės drėgmės formų. Tačiau kartais jo lapus reikėtų nušluostyti drėgna kempine, kad jie atrodytų geriausiai. Žiemą, kai patalpų šildymas paprastai naudojamas dažniau, juką reikia purkšti vandeniu kartą per dieną.
Kiek ir kada laistyti juką?
Gėlę reikia gausiai laistyti nuo pavasario iki rudens, tačiau stenkitės, kad ant padėklo nesikauptų vanduo. Žiemą laistymas turėtų būti sumažintas iki vidutinio. Laikant vėsiai, gėlę reikia laistyti kuo rečiau. Tačiau žemei vazone neturėtų būti leidžiama išdžiūti. Taip pat juka netoleruoja stovinčio vandens, nes tai gali sukelti šaknų ir stiebų puvinį.
Jukos dauginimas
Juka dauginama pavasarį įsišaknijusiomis stiebo viršūnėmis, 10-12 cm ilgio stiebo dalimis, auginiais ir sėklomis. Gėlių sėklos turi būti šviežios ir parą laikomos šiltame vandenyje prieš sėją į lengvą lapinės ir durpinės žemės mišinį. Talpykla turi būti uždengta stikliniu dangteliu (stiklu), kurį reikia nuimti vėdinant gėlę kelis kartus per dieną. Sėklos turėtų sudygti per mėnesį. Dauginant juką auginiais, nuo pagrindinio stiebo aštriu peiliu reikia nupjauti dukterinę lapų rozetę, o pjūvio vietą apibarstyti siera. Lapų dukterinė rozetė įsišaknijusi smėlyje ir persodinama į vazoną. Į dirvą reikia įberti medžio anglies gabalėlių. Jukas dukterinėmis lapų rozetėmis geriau dauginti pavasarį ar vasarą, nes kitu metu jos gali neprisiskleisti. Be to, tai gali pakenkti suaugusiam augalui.
Jukos ligos ir kenkėjai
Šaknų ir stiebų puvinys arba lapai pradeda gelsti. Tai nutinka kai vanduo užsistovi vazone/inde. Kaip pagelbėti augalui? Nuplaukite augalą vandeniu ir, jei reikia, apipurškti insekticidais.

Puvinys ant Jukos gėlės
D.U.K susiję klausimai apie Juką (lot. Yucca)
Kodėl Jukos lapai ruduoja?
Lapai pradeda ruduoti dėl per mažos drėgmės patalpoje, kurioje augalas yra. Sprendimas - dažniau drėkinkite patalpą arba naudokite drėkintuvq.
Kodėl Jukos lapai geltonuoja?
Jei pradeda lapai geltonuoti - perlaistėte augalą. Taip pat perlaistymo požymis - susiraukšlėję / besiriečiantys lapai. Sprendimas - mažiau laistyti, ir kuo daugiau saulės. Viena iš galimų šio spalvos pasikeitimo priežasčių gali būti natūralus augalo senėjimo procesas, dėl kurio nereikėtų nerimauti. Apatiniai, senesni jukos lapai keičia spalvą ir galiausiai nukrinta.
Juka meta lapus ką daryti?
Kai Juka meta lapus tikėtina - skersvėjis arba staigūs temperatūros skirtumai. Taip pat paveikia: persodinimas ar pačio augalo vietos pakeitimas, galimas ir ligos požymis.
Šaltinis: https://en.wikipedia.org/wiki/Yucca