Categories
Kambarinės gėlės

Kaktusai savaime dažniausiai auga sausringose Amerikos zonose

Kaktusai priklauso kaktusinių (Cactaceae) šeimai. Savaime dažniausiai auga sausringose Amerikos zonose, kur kritulių labai mažai. Mėsingas kaktusų stiebas liūčių metu sukaupia dideles drėgmės atsargas, kurias vėliau taupiai garina. Lapai, kurie daugiausia išgarina drėgmės, smarkiai redukuoti, jų vietoj likę tik aštrūs dygliai. Dėl tokio prisitaikymo juos gaIima auginti labai sausuose ir šiltuose kambariuose, kuriuose dažnai blogai auga drėgmę mėgstantieji lapuočiai augalai.

Kaktusų stiebai labai įvairios formos: cilindriški, rutuliški, plokščių paplotėlnį, kolonos pavidalo ir kt. Savo tėvynėje kai kurie kaktusai užauga iki 15-20 m aukščio. Kambario sąlygose jie daugiausia neaukšti, gali augti nedideliuose puodeliuose. Tai taip pat teigiama jų savybė. Net ir nedideliame kambaryje galima sudaryti įdomią kaktusų kolekciją. Jie statomi ant lentynėlių arba grupėmis susodinami į įvairios formos plokščius keramikinius puodelius, dubenėlius.

Kaktusai geriausiai auga šviesiuose, saulėtuose kambariuose. Palankiausia žiemos temperatūra yra 12-14° C, nors neblogai auga ir aukštesnėje temperatūroje. Pavasarį ir pirmoje vasaros pusėje, kai užauga nauji ūgliai, jie laistomi gana gausiai. Karštomis dienomis patartina apipurkšti. Per vasarą. juos galima laikyti lauke, balkone, apsaugant nuo stiprių vidurdienio saulės spindulių. Žiemą laistomi negausiai, kas 7-10 dienų.

Šiltuose kambariuose augantieji laistomi dažniau, šaltuose — rečiau. Kaktusų persodinimo laikas yra nuo kovo mėn. iki gegužės mėn. pabaigos. Jauni persodinami kasmet, senesni kas 2-3 metai. Kai kurie sodininkai pataria prieš persodinimą 2-3 dienas nelaistyti, ypač jeigu auga netinkamoje žemėje arba ligos pažeistos šaknys. Persodinimo metu lengvai pašalinama sena žemė, taip pat, jei reikia, ir pažeistos šaknys.

Žemės mišinys ruošiamas iš 2 dalių lapinės, 1 dalies velėninės žemės ir 1 dalies smėlio. Pridedama apie 0,4-0,5 dalies medžio anglies. Sodinama negiliai į drėgną žemę; persodinus nelaistyti. Pirmą kartą laistoma po kelių dienų, kai pradeda džiūti žemė. Dauginami sėklomis, auginiais ir skiepijimu. Sėklos sėjamos kovo—balandžio mėn. plokščiose lėkštėse į smėlingą žemę; ant dugno įruošiamas geras drenažas.

Sėklos išbarstomos žemės paviršiuje ir lengvai prispaudžiamos. Smulkių sėklų žemėmis užžerti nereikia. Pasėlis apipurkščiamas šiltu vandeniu, uždengiamas stiklu ir laikomas šiltoje (25-30° C) vietoje. Žemesnėje kaip 20° C temperatūroje sėklos nedygsta. Kai kurių kaktusų rūšių (pvz., opuncitų) sėklos sudygsta labai greitai, po kelių ar keliolikos dienų. Išdygusius daigus reikia rūpestingai prižiūrėti.

Žemė turi būti drėgna, bet ne šlapia, dengiamąjį stiklą reikia nuolat šluostyti, kad susidarę vandens lašai nekristų ant daigų. Po 2-3 savaičių stiklas pakeliamas, o neužilgo ir visai nuimamas. Praėjus 4-6 savaitėms nuo sudygimo, daigai persodinami. Persodinti laikomi truputi užpavėsintoje vietoje. Sekančiais metais jauni kaktusai persodinami į mažus puodelius.

Kaktusai labai lengvai dauginami auginiais. Gegužės—rugpjūčio. mėn. nuo motininio augalo aštriu peiliu nupjaunami šoniniai arba viršūniniai ūgliai ir kelias dienas laikomi sausoje vietoje, kol apdžiūsta žaizdos. Pjūvio vietas patartina apibarstyti trinta medžio anglimi. Po 3-4 dienų auginiai susodinami plokščiuose induose į smėlio ir durpių bei medžio anglies mišinį. Laistoma labai saikingai. Isišaknijusius ir pradėjusius augti auginius persodinama į puodelius. Kai kurie kaktusai auginiais dauginasi sunkiai. Tada taikomas skiepijimas.

Šiuo būdu galima išsiauginti įvairių dekoratyvinių kaktusų formu. Be to, skiepijami tie kaktusai, kurie turi silpnas šaknis. Tiek poskiepiams, tiek ir įskiepiams tinka daugelis kaktusų rūšių. Galima skiepyti įskėlimo būdu, kai į iskeltą poskiepį įstatomas nusmailintas įskiepis, suglaudimo, kai įskiepio ir poskiepio pjūvio skersmuo sutampa. Pavyzdžiui, pirmuoju būdu galima plokštenį įskiepyti į peireskiją, o antruoju mamiliariją į stulpenį.

Skiepijimo vieta aprišama minkštu siūlu. Skiepijimą reikia atlikti labai greitai, kad neapdžiūtų žaizdos. Įskiepyti kaktusai apvožiami stiklainiais ir laikomi šiltoje vietoje. Tinkamiausias skiepijimui laikas — gegužės—birželio mėn.