Categories
KALIJA Kambarinės gėlės

KALIJOS DAUGINIMAS IR SODINIMAS

Dauginimas kero dalimis.

Rugpjūčio mėn. arba rugsėjo pradžioje kalijų keras iškasamas su žemės gumulu. Jo dalinimo būdas priklauso nuo to, kiek kalijos numatomos auginti toje pačioje vietoje. Tuo atveju, kai jos planuojamos auginti ne daugiau kaip 4 metus, pašalinami visi vaikai, ant augalo paliekant tiktai centrinį netikrąjį stiebą arba dar vieną, gerai išsivysčiusi šoninį ūglį. Kalijas numatant auginti 6-7 metus, be centrinio netikrojo stiebo reikia palikti dar 2-3 šoninius ūglius arba tiek pat besiilsinčių vaikų, kuriuose formuosis papildomi generatyviniai ūgliai.

Kerą padalinus, prie lapo makšties nupjaunami 2-3 lapai ir sutrumpinamos šaknys iki 5-7 cm. Sodmenys surūšiuojami pagal šakniastiebio ilgį. Skirtingo išsivystymo laipsnio augalai sodinami atskirai. Sodmenys, turintys 1,5 cm skersmens ir storesnius šakniastiebius, labai sparčiai vystosi nustelbdami šalia augančius silpnesnius, todėl būtina sodinti pagal dydį. Paruoštus sodmenis, jeigu nėra galimybės tuojau pasodinti, galima laikyti prikastus ne ilgiau kaip 3-4 d.

Sodinimas.

Į nuolatinę vietą kalijos sodinamos rugpjūčio-rugsėjo mėn. ir ne vėliau kaip spalio mėn., nes vėliau pasodintos blogiau įsišaknija. Jas galima auginti šiltnamio grunte, ant stelažų ir dideliuose vazonuose, tačiau geriausiai jos auga šiltnamio lysvėse.

Praėjus metams po sodinimo, kalijų vaikai jau turi iki 3 cm skersmens išaugusį šakniastiebį ir 5-7 tikruosius asimiliuojančius lapus, o netikrojo stiebo viduje ne mažiau kaip 2 poras žiedynų užuomazgų. Šie augalai būna produktyvūs daugiau kaip 7 metus. Skirstant kerus prieš sodinimą į nuolatinę vietą, reikia atkreipti dėmesį tai, kad aukštaūgėms ir vidutinio aukščio kalijoms geriausia palikti 2-3 produktyvius stiebus, o žemaūgėms 3-5.

Jauni augalai iškasami taip, kad šaknys būtų ne trumpesnės kaip 5-7 cm. Ant kiekvieno augalo be pagrindinio stiebo dar paliekami 2-3 šoniniai stiebai. Jei augalas tokių stiebų neturi, tai vietoje jų paliekami viršutiniai, gerai išsivystę „miegantys” vaikai. Nuo visų ūglių nupjaunami 3-4 kraštinių lapų lakštai. Pjauti reikia daug aukščiau lapo makšties.

Į šiltnamio lysves kalijos sodinamos eilėmis šachmatine tvarka 35×30 cm po 12 vnt./m2. Dideliuose plotuose galima sodinti 3 eilių juostomis. Atstumai tarp eilių daromi 25 cm, tarp juostų 50 cm, o tarp augalų 30 cm. Sodinama taip, kad šaknys laisvai tilptų duobutėje ir kad netikrojo stiebo pagrindas būtų lygiai su žeme arba 1 cm giliau. Sodinant reikia žiūrėti, kad šaknys būtų nukreiptos vertikaliai žemyn ir kad tarp lapų makštų nepribyrėtų žemės, nes tada pradeda pūti lapai ir žiedų užuomazgos.

Skynimas.

Kalijų žiedai skinami atsilenkus papėdlapio viršūnei 80% jo ilgio. Nuskinti žiedai būna dekoratyvūs 8-15 d.

Skinant reikia atsiminti, kad generatyvinio lapo pažastyje susiformuoja du žiedai, todėl skinti reikia labai atidžiai, nes, pradėjus skleistis pirmajam žiedui, antrasis būna tiktai 2-4 cm ilgio ir jo praktiškai iš lapo makšties nesimato. Skinama atsargiai iš lapo makšties žiedkotį ištraukiant prieš tai jį palenkus į šoną. Jeigu žiedkotis neišsitraukia, jis prie pat lapo makšties nupjaunamas. Po 3-4 savaičių, pradėjus augti antrajam žiedui, pirmojo žiedo žiedkočio dalį reikia ištraukti.


Šaltinis: wikipedia