Katilėlis (Campanula) - iš Viduržemio jūros regiono kilęs dvimetis augalas, populiarus Europos ir Šiaurės Amerikos kraštovaizdžiuose.

Katilėlis iš Viduržemio jūros regiono kilęs dvimetis augalas

2023-04-20

Katilėlis (Campanula) - iš Viduržemio jūros regiono kilęs dvimetis augalas, populiarus Europos ir Šiaurės Amerikos kraštovaizdžiuose.

Tai stačios formos augalas su daugybe varpelio formos žiedų, kurių spalva svyruoja nuo baltos iki violetinės. Šie žiedai saldžiai kvepia ir greitai auga. Katilėlis žiemą turėtų būti sodinami kambaryje, o pavasarį perkeliami į lauką.

Katilėlis yra populiarus sodininkų pasirinkimas, nes juos lengva auginti ir prižiūrėti. Geriausiai Katilėlis augs pilnoje saulės šviesoje, drėgnoje dirvoje, o vėsus klimatas ir maistingųjų medžiagų turtingos trąšos užtikrins sveiką žydėjimą. Jie žydi dvejus metus, po to žūsta, todėl geriausia kasmet sodinti naujas sėklas. Paprastai Katilėliai auginami gėlynuose, kuriems geriausiai tinka antroji eilė lysvėje iš trijų eilių, išdėstytų pagal aukštį.

Nors užsikrėtimas ir ligos nėra dažni, Katilėlius gali pažeisti įvairūs vabzdžiai ir grybinės ligos. Jas galima gydyti, jei į jas atkreipiamas dėmesys anksti, o pirmąją žiemą augalus galima peržiemoti patalpoje, kad jie būtų paruošti vėlesnėms šalnoms.

Katilėlis (Campanula) - iš Viduržemio jūros regiono kilęs dvimetis augalas, populiarus Europos ir Šiaurės Amerikos kraštovaizdžiuose.

Kiek reikia tiesioginių saulės spindulių katilėliams?

Katilėlis geriausiai žydi, kai kasdien gauna 4-6 valandas tiesioginių saulės spindulių. Jie gali augti ir dalinėje saulės šviesoje, tačiau idealios sąlygos - pilna saulės šviesa.

Kokios dirvos reikia katilėliui?

Dirva yra esminis augalų augimo komponentas. Dirvožemis turi būti gerai drenuotas, bet drėgnas, o jo pH gali būti labai įvairus, tačiau idealiausia - beveik neutralus. Dirvožemis taip pat turėtų būti molingas arba smėlingas, jame turėtų būti įvairus organinių medžiagų kiekis.

Kiek reikia laistyti katilėlį?

Auginimo sezono metu Katilėlis turėtų būti reguliariai laistomi, kad gerai sulaikytų drėgmę, bet būtinai neperlaistykite. Jei jie nebus gerai laistomi, gali žūti per sausrą ar perlaistymą.

Kokios temperatūros prireiks katilėliams?

Jei gyvenate vėsiame ar karštame klimate, svarbu nepamiršti, kokią temperatūrą ir drėgmę gali pakęsti Katilėlis. Vėsiame klimate Katilėlis geriausiai auga maždaug 21-25 temperatūroje, o karštame klimate jiems reikėtų suteikti šiek tiek pavėsio. Vasarą aukštesnė nei 27 temperatūra gali pakenkti Katilėliams.

Kuom tręšti katilėlius?

Pavasarį Katilėlius tręškite trąšomis su subalansuotomis maistinėmis medžiagomis. Rekomenduojama naudoti mažai azoto turinčias 5-10-5 NPK trąšas. Po tręšimo dirvą palaistykite, kad trąšos pasiskirstytų prie augalo šaknų. Galite į dirvožemį įmaišyti komposto, kad padidintumėte jo derlingumą ir pagerintumėte dirvožemio drenažą.

Kaip genėti geriausia katilėlį?

Norėdami genėti Katilėlius, kuo greičiau pašalinkite nudžiūvusius lapus, o žiedams nubyrėjus, nupjaukite ir prispauskite. Jei pastebėsite, kad augalas per didelis, galite nupjauti papildomus žiedus, net jei jie atrodo sveiki. Vasarą Katilėlis turėtų būti lengvai genimi.

Noriu pasisodinti katilėlį, ką daryti?

Norėdami auginti Katilėlius iš sėklų, pradėkite sėti jas žiemos pabaigoje į lėkštelę, pripildytą vazoninės žemės. Sėklas pabarstykite lengvu vermikulito sluoksniu, tada apipurkškite vermikulitą purkštuvu su vandeniu, kad jis būtų tolygiai drėgnas, bet ne permirkęs. Palaikykite 18-21 temperatūrą. Kai po 3-4 savaičių daigai išdygs, padėklą pastatykite ant saulėtos palangės ir palaikykite tolygų dirvožemio drėgnumą. Pavasario viduryje pradėkite daigus grūdinti. Kai daigai bus ištvermingi, persodinkite juos į sodą.

Ar reikia persodinti katilėlius?

Katilėlius galima sodinti į įprastą vazonų žemę nesiimant daug papildomų priemonių, tačiau į mišinį galima įberti šiek tiek smėlio. Pasirinkite vazoną, ar indą su drenažo angomis, kad augalas nebūtų per daug drėgnas. Persodinti geriausia anksti pavasarį, o atsižvelgiant į augalo ūgį, papildoma atrama gali būti statramsčiai.

Kaip pasiruošti peržiemoti katilėliams?

Geriausias būdas pasiruošti žiemai - pirmaisiais metais Katilėlius auginti kambaryje. Tai galite padaryti naudodami storą mulčio sluoksnį ir sodindami pavasarį. Per šalčius juos būtinai šiek tiek palaistykite.

Kas puola katilėlius?

Dažniausi kenkėjai ir ligos, galintys pakenkti Katilėliams, yra amarai, erkės, šliužai ir sraigės. Augalas taip pat gali susirgti šaknų puviniu, miltlige ir rūdimis. Grybelinės ligos, pavyzdžiui, rūdys, gali sukelti pažeidimus ant lapų, o vėliau - atviras pūsleles, kurios gali išplisti ant aplinkinių žiedų. Tinkamas genėjimas ir gera oro cirkuliacija padės apsaugoti Kenterberio varpą nuo ligų.

Kaip priversti žydėti katilėlį?

Dažnai užduodamas klausimas, kaip priversti Katilėlius žydėti. Šie varpelio formos žiedai gali būti rožiniai, mėlyni, balti arba violetiniai ir saldžiai kvepėti. Žiedų apmirkymas padės paskatinti jų augimą viso žydėjimo metu. Norint, kad šios gėlės išnaudotų visą savo potencialą, būtina tinkamai laistyti ir skirti dėmesio detalėms.

Didžiausios kylančios bėdos su katilėliais?

Katilėlis yra įprasta varpinių gėlių rūšis, jas gana lengva prižiūrėti. Tačiau jos gali patirti įprastų varpinių gėlių problemų, tokių kaip spalvos pasikeitimas ir pertręšimas. Savininkai turėtų žinoti apie šias problemas ir imtis atitinkamų veiksmų joms spręsti.

Dėl grybelinių ligų Katilėlis lapai gali pagelsti arba paruduoti, o pradėjus joms plisti sunku sustabdyti plitimą. To galima išvengti neperlaistant.

Dėl pertekliaus augalas gali žlugti, nes dėl žiedų svorio gali susilpnėti stiebas. Galite padėti to išvengti, jei augalą pririšite prie koto ir prireikus genėsite.