Categories
NARCIZAS

Narcizas – amarilinių šeimos augalų gentis

Narcizas (Narcissus hybridus hort.)

Narcizų žiedų ir lapų pradmenys svogūne pradeda formuotis žymiai anksčiau, negu hiacintų ar dar augant jiems lauke, tuoj po žydėjimo. Kadangi aukšta temperatūra greitina žiedo dalių formavimąsi, tai žymiai anksčiau pražysta narcizai, augantieji šiltesniame klimate. Mūsų krašte narcizų žiedams vystytis palankios sąlygos tada, kai gegužės ir birželio mėn. oras būna šiltas, o vėliau vėsus, nes, žiedo pradmenims susiformavus, tolesnį jų vystymąsi teigiamai veikia žema temperatūra. Kad narcizai žydėtų gruodžio mėn. pabaigoje—sausio mėn. pradžioje, jų svogūnus reikia iškasti liepos mėn. viduryje.

Vėlesniam pražydinimui skirti svogūnai iškasami rugpjūčio mėn. pradžioje. Atrenkami stambūs, kieti, sveiku dugneliu svogūnai. Iš stambių, apvalių, su viena viršūnėle svogūnų išauga geros kokybės žiedai, o iš turinčių 3-4 viršūnėles, išauga daugiau, tačiau menkesnių žiedų. Svogūnai keletą dienų džiovinami pavėsyje, o po to laikomi žemoje temperatūroje. Optimali temperatūra 9° C. Svogūnų sodinimo laikas priklauso nuo to, kada pageidaujama narcizus pražydinti. Kad anksti pražystų, reikia sodinti spalio mėn. pradžioje, o vėliau — lapkričio mėn.

Narcizai gerai auga 1 dalies lapinės ir 1 dalies kompostinės žemės mišinyje. Svogūnus galima sodinti į puodelius arba dėžutes taip, kad jų viršūnėlės 1-2 cm išsikištų iš žemės paviršiaus. Pasodinti palaistomi ir pernešami tamsią, vėsią (7— C) patalpą. Kad įsišaknijimo metu būtų pastovi drėgmė, puodelius arba dėžutes reikia užžerti 5 cm išplauto smėlio sluoksniu. Vėlyvam pražydinimui skirtus narcizus galima užkasti lauke specialiai paruoštose tranšėjose. Puodeliai sustatomi tranšėjos dugną ir pridengiami smėliu ir pjuvenomis. Iš tranšėjų jie išimami prieš 20-30 dienų iki žydėjimo laiko. Patalpoje laikomus narcizus reikia išimti tada, kai smėlio paviršiuje prasikala daigeliai. Tuo metu jie būna apie 5 cm aukščio.

Pirmas dvi dienas narcizai laikomi apyšviesėje patalpoje, ir laipsniškai pratinami prie šviesos. Vėliau išnešami į šviesų šiltnamį. Tuo metu jie gerai auga ir vystosi 10-15° C temperatūroje. Aukštesnė kaip 20° C temperatūra nepageidautina, nes sparčiai auga lapai, o žiedkočiai vystosi silpnai. Tokia temperatūra yra žalinga tada, kai augalai į šviesią patalpą pernešami per anksti, nepakankamai įsišakniję. Pastačius narcizus žydėjimui, kai šaknų sistema dar nėra pakankamai išsivysčiusi, gali susidaryti aklieji pumpurai, ir narcizai nepražysta, nes sudžiūsta pumpurai.

Gali būti ir kitokios aklųjų pumpurų susidarymo priežastys: 1) jei sodinami smulkūs svogūnai, arba jie daugelį metų auga nepersodinti netrąšioje dirvoje; 2) per anksti iškasti svogūnai; 3) iškasti svogūnai laikyti aukštoje temperatūroje. Pastebėta, kad aklųjų pumpurų nesusidaro, kai narcizų svogūnai ne vėliau kai nuo rugsėjo 1 d. laikomi 9° temperatūroje. Žydėjimo metu narcizai sunaudoja daug vandens, todėl juos reikia gausiai laistyti.

Peržydėję laikomi žemoje temperatūroje, retkarčiais palaistomi. Kai lapai nudžiūsta, juos reikia iškasti ir rudenį pasodinti į atvirą gruntą. Pražydinti žiemą geriausiai tinka šios veislės: Golden Harvest, King Alfred, Carlton, Fortune, Helios, Magnificence, Carbineer, Cheerfulness, Havelock, Actaea, Flower Carpet, Scarlet Elegance, Forerunner, Geranium, Golden Spur, Sarchedon, Beersheba, Rembrandt, Unsurpassable.