Categories
Kambarinės gėlės

Paprastoji briedlielė ir Ilgalapis inkstpapartis

Paprastoji briedlielė (Scolopendrium vulgare Sm.). Lapai sveiki, lancetiški, kartais banguotais pakraščiais, ryškiai žali, blizgantys. Geriau auga ne per daug šiltose patalpose, ypač žiemos metu. Tai vienas iš gražiausių, tačiau dar retai auginamų paparčių. Juo tiktų puošti gyvenamąsias ir visuomenines patalpas.

Ilgalapis inkstpapartis (Nephrolepis exaltata Schott.). Savaime auga Brazilijoje, Kinijoje, Vakarų Afrikoje. Vienas iš atspariausių kambario sąlygose paparčių. Gerai auga ir šiltuose, ir vėsesniuose kambariuose. Lapai plunksniški, ilgi, iki 60 cm ir ilgesni, svyrantieji žemyn, ryškiai žali, labai puošnūs, nuskinti ilgai išsilaiko vandenyje.

Dauginamas ataugomis — ūsais (panašiai kaip žemuogės), kurių ypač gausiai priauga pavasari. Gėlininkystės ūkiuose motininius paparčius patartina auginti šiltuose šiltnamiuose ant stelažų, apšildomų iš apačios. Ataugas reikia prismeigti ir užžerti žemėmis. Netrukus išauga jauni augalėliai su 2-4 lapeliais.

Jie atskiriami ir sodinami po vieną puodelius; žemės mišinys paruošiamas iš 2 dalių durpinės, 2 dalių lapinės, 1 dalies velėninės žemės ir 1 dalies smėlio. Persodinti užpavėsinami, gausiai laistomi, purkščiami, patalpos vėdinamos.