Categories
DAUGIAMETĖS GĖLĖS

Pentiniai dauginami sėklomis, kerelių dalijimu ir auginiais

Pentiniams tinka saulėta, o dar geriau dalinai užpavėsinta, apsaugota nuo vėjų vieta. Gali jie augti įvairiose, gerai įdirbtose, nešlapiose žemėse, tačiau geriausiai tinka lengva, puri, derlinga dirva. Rūgščiose dirvose skursta, lapai gelsta ir net nudžiūsta. Esant sausam orui, reikia laistyti. Ypač svarbu, kad pakaktų drėgmės žiedynų formavimosi metu. Labai naudinga pavasarį mulčiuoti pūdiniu arba durpių ir fekalijų mišiniu. Per daug tręšti azoto trąšomis nereikia, nes jos skatina stiebų augimą žiedynų sąskaita. Tinka kalio trąšos, ypač butonizacijos metu. Kad greičiau subręstų sėklos, tręšiama tik kalio ir fosforo trąšų mišiniu. Tačiau, norint paskatinti antrinį pentinių augimą, tręšiama ir azoto trąšomis. Jų šaknys yra arti dirvos paviršiaus, todėl negalima giliai purenti žemės. Pažeidus smulkias, paviršutines šaknis, blogiau vystosi žiediniai pumpurai.

Stambiažiedis pentinius sudaro kompaktiškus kerelius, tačiau didžiojo ir hibridinių pentinių stiebus būtina normuoti. Anksti pavasarį iš vidurinės kero dalies reikia pašalinti silpnesnius ūglius. Kerą palikti su 3-5 stiebais. Praretinti kerai sudaro didelius žiedynus ir ilgiau žydi. Aukštaūgius pentinius reikia pririšti prie atramų. Žemaūgiai (pvz., stambiažiedis arba hibridinio pentiniaus kai kurios žemos veislės) į nuolatinę vietą sodinami 30-40 cm atstumu, o aukštaūgiai — 50-60 cm.

Pentiniams peržydėjus, lapai pradeda gelsti ir augalai pasidaro nedekoratyvūs. Iš pradžių pašalinamas tik peržydėjęs žiedynas, o lapams parudavus ir pasirodžius naujiems ūgliams, pašalinamas visas senas stiebas. Geriau pjauti stiebą prie pat pagrindo, nes į likusį tuščiavidurį stiebą gali prisirinkti vandens, kuris pūdo šaknies kaklelį. Maždaug, po 30-45 dienų kerelis išsprogsta ir susidaro nauji žiedynai. Pirmamečiai, išauginti iš sėklų, antrą kartą nežydi.

Pentiniai dauginami sėklomis, kerelių dalijimu ir auginiais. Paprasčiausias ir greičiausias dauginimas yra sėklomis. Nežiūrint to, kad, dauginant sėklomis, veislių savybės (išskyrus Pacific-Hybrids liniją) tik dalinai perduodamos sėjinukams, šis būdas plačiai taikomas. Iš daugumos sėjinukų visada galima atrinkti tipingus veislei augalus. Pirmaisiais žydėjimo metais reikia pažymėti kerelius, žydinčius skirtingomis spalvomis, kad, sodinant nuolatinę vietą, būtų galima sudaryti vienodų spalvų grupes. Pastebėta, kad ir iš augančių jaunų kerelių lapų spalvos galima numatyti būsimo žiedo spalvą. Hibridiniai pentiniai, kurie jaunoje augimo stadijoje turi rusvų bei rausvų atspalvių lapus, žydi tamsiomis spalvomis, o turintieji žalius lapus — šviesiomis spalvomis.

Pentinių sėklos paprastoje kambario temperatūroje greit nustoja daigumo. Žymiai ilgiau jos išlaiko daigumą, žemesnėje kaip 0° temperatūroje.