Categories
AUGALAI

Poraitis – vienmetis ar daugiametis žolinis augalas

Poraitis – agurklinių šeimos vienmetis ar daugiametis žolinis augalas (žydintis panašus į neužmirštuoles). Paplitęs Viduržemio pajūrio šalyse, Užkaukazės vakarinėje dalyje, Meksikoje (2 rūšys). Auga akmeninguose šlaituose, lapuočių miškuose (kalnų papėdėje), sausose vietose, smiltainiuose. Stiebai pliki arba plaukuoti. Pamatiniai lapai ilgakočiai, stiebiniai bekočiai. Žiedai balti, melsvi arba mėlyni; žiedynas suktuko pavidalo. Gentyje apie 25 rūšis.

Pavasarinis poraitis.

Auga Pietų Europos kalnuose. Aptinkama ūksmingose, drėgnose vietose, lapuočių miškuose. Augalas 15-30 cm aukščio. Šakniastiebis išleidžia pridėtines šaknis ir plonas palaipas (ūglius). Lapai kiaušiniški, šiurkštūs, viršutinė pusė ryškiai žalia, neblizganti, apatinė šviesesnė ir blizganti. Žiedai tamsiai žydri, 15 mm skersmens, pavieniai arba žiedynai – suktukai.

Žydi nuo gegužės pradžios iki birželio pradžios, apie 25-30 dienų, gausiai. Sėklos sunoksta birželio mėn. Nors augalo vegetacija prasideda balandžio pabaigoje, tačiau intensyviausiai sulapoja baigiant žydėti. Formos ‘Alba’ žiedai balti, augalas nelabai vešlus; ‘Grandiflora’- žiedai didesni, mėlyni.

Augalas dekoratyvus iki vėlyvo rudens.

Sodinama į ne per sunkią ir ne per sausą, humusingą dirvą. Augalams kenkia ilgai trunkančios kaitros ir telkšantis vanduo. Mėgsta paunksnę. Gelynuose sodinama didelėmis grupėmis, po 10-20 kerų (į 1 m² 7-8 ar 16 kerų). Literatūroje rašoma, kad užpavėsintoje vietoje poraičio dideli plotai (2—3 m²) auga 20-25 metus.

Dauginama dalijant šakniastiebį, ūglių ir įsišaknijusių žemėje palaipų dalimis. Purioje, derlingoje žemėje jos labai greit įsišaknija, išleidžia daug naujų ūglių. Šaknydinama anksti pavasarį arba augalams peržydėjus. Galima šaknydinti ir vazonėliuose. Pavasarį padauginti augalai tų pačių metų rudenį sodinami į nuolatinę vietą.

Sodinama alpinariumuose, mišriose lysvelėse su kitomis daugiametėmis gėlėmis, tinka bordiurams. Alpinariume (daliniame pavėsyje) gali būti derinami su epimedžiais, karpatiniais katilėliais, geltonaisiais rūteniais, dailiaisiais auskarėliais, plautėmis, kiškiagrikiais, dekoratyviomis viksvomis, taip pat su amūriniais adoniais, dvylikadeivėmis, eleborais, inkarvilėjomis, pavasariniais pelėžirniais, skėstažiedžiais ir palaipiniais flioksais, stambiažiedžiais plačvarpiais, šliaužiančiaisiais palemonais, tijarėlėmis, pavasarį žydinčiomis plukėmis ir raktažolėmis.

Poraitis atsparus ligoms ir retai pažeidžiamas kenkėjų. Mūsų respublikoje dekoratyvinėje sodininkystėje ši kiliminė gėlė dar reta. Ją rekomenduojama auginti ir visuomeniniuose želdiniuose, ir individualiose sodybose.