Categories
AUGALAI

Putinas (Viburnum) – mylimi kraštovaizdžio krūmai

Putinas (Viburnum) - šie mylimi kraštovaizdžio krūmai, užsitikrino amžinai mėgstamą vietą.

Putinas (Viburnum) – mylimi kraštovaizdžio krūmai

2023-05-09

Putinas (Viburnum) - šie mylimi kraštovaizdžio krūmai, užsitikrino amžinai mėgstamą vietą.

Didžiulė Putino veislių įvairovė užtikrina, kad jos puikiai tiks bet kuriam sodui. Dauguma šių nuostabių krūmų žydi nuo ankstyvo pavasario iki birželio mėnesio, didžiuodamiesi patraukliais vaisiais ir nuostabia rudenine lapija. Šis greitai augantis Putinas gali būti auginamas kaip krūmai ar net nedideli medeliai, o tai liudija jų universalumą.

Putinas lapų srityje nerasime vieno archetipo. Priešingai, egzistuoja daugybė formų - nuo apskritų iki lancečių formos, su įdubimais arba lygiais paviršiumi, o tekstūra - nuo aksominės iki šiurkščios. Tarp jų taip pat galima sutikti keletą visžalių veislių ir gausybę lapuočių egzempliorių, išsiskiriančių nuostabiais rudens atspalviais. Žiedai būna trijų skirtingų kategorijų: plokščios žiedynų kekės, plokšti skėčiai su grandioziniais žiedais, primenančiais margaspalves hortenzijas, ir kupolinės, sniego gniūžtes primenančios kekės, kurių kiekviena dar labiau gniaužia kvapą.

Putinas (Viburnum) - šie mylimi kraštovaizdžio krūmai, užsitikrino amžinai mėgstamą vietą.

Kaip teisingai sodinti putinus?

Atsparūs Putinai nereikalauja skrupulingų augimo sąlygų, nors jiems patinka turtingesnė ir drėgnesnė dirva. Įsišaknijus tvirtai, persodinimas tampa nelengva užduotimi, todėl patariama rinktis konteineriuose auginamus egzempliorius su sveika istorija ir kruopščiai parinkti vietą, kurioje būtų pakankamai erdvės krūmui augti. Ankstyvą pavasarį, kai jaučiamas naujos gyvybės pažadas, yra ideali proga persodinti, kad būtų galima aklimatizuotis visą sezoną. Baigus sodinimo procesą, reikia subtiliai padengti 5 cm mulčio sluoksniu, kad dirvoje būtų išsaugota gyvybiškai svarbi drėgmė. Per alinantį karštį labai rekomenduojama krūmus laistyti kas 7-10 dienų, kad jie išgyventų. Nors genėti reikia minimaliai, kai kurias veisles galima formuoti į medžius panašias struktūras, selektyviai pašalinant nereikalingus stiebus.

Kiek šviesos reikia putinams?

Spindintys ir atsparūs Putinai puikiai auga saulėkaitoje, tačiau puikiai prisitaiko ir prie dalinio pavėsio. Šiltesnėse zonose ši tvirta rūšis netgi džiaugiasi švelnia popietinio pavėsio uždanga.

Dirvos poreikis putinams

Žaliuojantys mūsų sodų krūmai, vadinami Putinais, yra išrankūs. Jie trokšta drėgnos ir gerai drenuotos dirvos, tačiau nepakenčia, kai jų šaknys skendi vandenyje. Jiems patinka šiek tiek rūgštus dirvožemis, tačiau neapsigaukite, nes daugelis jų puikiai pakenčia šarminį dirvožemį.

Kiek reikia vandens putinui?

Vandens elementas yra būtinas augmenijai klestėti. Paprastai užtenka pakankamo drėkinimo - natūralių kritulių ar tyčinio kassavaitinio laistymo. Be to, įsišaknijusios ir subrendusios vietinės rūšys pasižymi pagirtinu atsparumu sausros laikotarpiams.

Kokioje temperatūroje geriausia auga putinas?

Vis dėlto, kai kalbama apie temperatūros ir drėgmės elementus, Putinas nėra išimtis. Svarbiausia - saikingumas, nes dėl alinančio karščio reikia papildomai laistyti, o dėl šalčio gali sulėtėti augimas, o kai kuriais atvejais - katastrofiškai žūti.

Kiek trąšų reikia putinui?

Nuostabiame sodininkystės pasaulyje tręšimo menas yra svarbiausia praktika, o Putinas nėra išimtis. Kad šie krūmai išliktų sveiki, tereikia per pavasario sezoną protingai įterpti subalansuotą ir laikui bėgant atpalaiduojančią trąšų dozę. Tinkamas trąšų kiekis nustatomas vos žvilgtelėjus į produkto etiketę. Augalams įsišaknijus, jie gerai auga be jokio papildomo tręšimo.

Pagrindinės putinų veislės

Didžiulis floros, vadinamos Putinas, pasižymi daugybe klasifikacijų: nuo lapuočių iki pusiau amžinai žaliuojančių (šaltuoju metų laiku trumpam numeta lapus) ir amžinai žaliuojančių krūmų bei mažų medelių. Kiekvieno atskiro tipo klasifikacija priklauso nuo konkrečios vietovės, kurioje augalas įsišaknijęs.

Puošnusis pelkinis Putinas (Viburnum nudum) klesti ir gali pasigirti aukštu 4 m ūgiu bei plačiu 180 cm aukščiu. Šis botanikos šedevras puikiai auga saulėje arba daliniame pavėsyje, birželio pabaigoje pražysta nežemiškai baltais žiedais, o po jų - rutuliškų kaulavaisių kekėmis.

"Hobblebush" (Viburnum lantanoides) buvo vadinamas Putinas alnifolium. Šios rūšies augalas yra iš Šiaurės Amerikos šiaurės rytų ir vidurio Atlanto regiono, jo aukštis siekia 2.5 m, o plotis – 3 m. Jos augimo pobūdis šiek tiek nesuvaldomas, todėl ji idealiai tinka natūralioje aplinkoje. Gegužės mėnesį išskleidžia elegantiškus, plokščius baltų žiedų skėčius, o po jų - purpurines vaisių kekes, kurios subręsta iki klasikinio mėlynai juodo atspalvio.

Puošnusis 'Nannyberry' (Viburnum lentago), garsėjantis savo įspūdingu žavesiu. Šis botaninis milžinas, užaugantis iki didingo maždaug 4 m aukščio ir 3 m pločio, mėgsta drėgnas, šešėlyje esančias vietas, bet yra atsparus ugningiems saulės spinduliams ir sausiems dirvožemiams. Geriausiais laikais jis žydi švelniais nėriniuotais dangiškai baltais kreminės spalvos žiedais, kurie pražysta švelnaus gegužės mėnesio viduryje.

Išskirtinis korėjietiškas prieskoninis Putinas (Viburnum carlesii) karaliauja kaip mylimas žydintis krūmas, kurio švelnūs rausvi pumpurai skleidžia ore tvyrantį kvapą. Pavasariui išsiskleidus didingai, pumpurai išsiskleidžia į nepriekaištingas baltų žiedų kekes, nuspalvintas švelniu rausvu atspalviu. Rudenį lapai pasipuošia kvapą gniaužiančiu raudonos ir violetinės spalvos drabužiu, o kartais pasipuošia ugniniu oranžiniu atspalviu. Iš tiesų korėjietiškasis prieskoninis Putinas yra stebuklas, gamtos dovana, kuri sužadina jausmus ir praturtina mūsų pasaulį.

Gilinantis į botanikos stebuklų pasaulį, visžalių Putinų veislės pasirodo kaip tikri perlai. Šios žavios rūšys pasižymi ilgaamžiškumu, nes žaliuoja ištisus metus. Visžalis Putinas - tai gamtos įvairovės didybės įrodymas, nes galima rinktis iš daugybės veislių, kurių kiekviena pasižymi unikaliomis savybėmis. Nuo sodrių, blizgančių Viburnum Tinus lapų iki subtilių Viburnum Davidii - šie augalai liudija nepaprastą gamtos pasaulio grožį ir atsparumą.

Pažiūrėkite į mažytį ir kompaktišką krūmą, pasižymintį įspūdingais, odiškais tamsiai mėlynai žaliais lapais. Pavasarį galima pasigrožėti išskirtiniais rausvais pumpurais, kurie grakščiai išsiskleidžia į kreminės baltumos žiedus. Šiauriniuose kraštuose šis augalas gali numesti lapus, tačiau vis tiek išlieka pusiau amžinai žaliuojantis ir ištvermingas esant vėsesnei temperatūrai.

"Pavasario puokštės" (Viburnum tinus) žiedai. Ši mėgstama veislė yra kuklaus 1-1,5 m aukščio, tačiau jos poveikis tikrai nėra mažas. Tankios ir subtiliai kvepiančios baltų žiedų kekės, išsidėsčiusios ant rausvų stiebų, suteikia taip reikalingą atokvėpį nuo žiemos šalčio. Sezonui įsibėgėjus šie žiedai virsta metaliniais mėlynai juodais vaisiais, suteikiančiais bet kokiam kraštovaizdžiui nežemiško grožio.

Tiems, kurie ieško aukštesnių veislių, labiausiai tinka 'Emerald Lustre' (Viburnum odoratissimum) veislė. Šis didingas egzempliorius, dar vadinamas saldžiuoju Putinu, gali siekti nuo 3-6 m aukščio ir būti aukštas bei išdidus. Jo rausvai nuspalvintas naujas augalas ir pavasario viduryje žydintys balti žiedai, įsispraudę tarp blizgančių ir labai didelių žalių lapų, yra nuostabus reginys. Laikui bėgant jo vaisiai iš ugningai raudonų tampa karališkais violetiniais ir juodais, o tai liudija, kad šis augalas yra neišsenkantis grakštus ir gražus.

Puošnusis Walterio Putinas, moksliškai vadinamas Viburnum abovatum, užauga iki 6 m aukščio ir auga vidutinio klimato zonose. Šis botanikos perlas pavasarį džiugina nuostabiais baltais žiedais, kurie puošia visžalius lapus.

Kaip geriausia genėti putiną?

Žaliuojančiame sodininkystės pasaulyje genėjimo menas yra subtilus tikslumo ir intuicijos šokis. Vasaros pradžioje, kai krūmai pradeda intensyviai augti, įžvalgus sodininkas žino, kad norint išlaikyti norimą formą, reikia juos protingai apkarpyti. Tačiau būkite atidūs! Nes Putinas, kurios subtilūs žiedai puošia seną medį, reikalauja apdairios rankos ir pagarbos natūraliam augalo ritmui. Tik pasibaigus žydėjimo periodui galima imtis genėjimo žirklių ir iš krūmo padaryti gyvojo meno kūrinį. Tačiau net ir taip kruopščiai puoselėjant krūmą, likimo išdaigos gali ištikti ir palikti nulūžusių, nudžiūvusių ar ligotų šakų. Vienintelė sodininko išeitis - imtis skubių veiksmų, nes Putino sveikatą ir gyvybingumą reikia saugoti bet kokia kaina. O tie, kurie siekia didingų medžių formų aukštumų, turi žinoti, kad tobulumo link gali prireikti papildomo genėjimo, nes sodininkas pasitelkia gamtos jėgas, kad pasiektų norimą formą.

Turint ranką ir akylą akį, galima sėkmingai dauginti mylimą Putino krūmą sumaniai naudojant spygliuočių arba kietmedžio auginius. Tarp žaliuojančio kraštovaizdžio kelios atrinktos šakos vilioja įžvalgią sodininko akį. Norintiems auginti auginius, trokštamas prizas - tvirta 10-15 cm ilgio šaka. Gerbiamas sodininkas turėtų pasirūpinti, kad, jei tik pasitaiko tokia galimybė, augalas būtų įsigytas ankstyvuoju paros metu. Kad būtų užtikrintas optimalus augimas, reikia metodiškai pašalinti apatinį lapijos trečdalį. Tuo tarpu kietmedžio auginiams trokštamas laimikis yra 20-25 cm ilgio stiebas. Apatinės pusės lapai turi būti pašalinami tiksliai ir subtiliai. Norėdamas pasiekti optimalių rezultatų, sodininkas turi būti įsitikinęs, kad auginys turi apimti kelis mazgus.

Nedidelius indus subtiliai pripildykite drėgna durpių ir perlito mase, stengdamiesi kompozicijos centre palikti nedidelę angą. Panardinkite stiebą į įsišaknijimo hormoną - botaninės eliksyrą. Švelniai, tarsi motina, dedanti naujagimį į lopšį, įdėkite augalą į derlingą vazono dirvą, kad jis pradėtų naują gyvybę ir augimą. Uždenkite pjūvį elastingu plastikiniu maišeliu ar kupolu ir auginkite jį silpnoje šviesoje su sudrėkinta žeme, kol pradės augti šaknys, paprastai maždaug po keturių savaičių. Nors šaknijimosi procesas gali būti lėtesnis, vis dėlto jis turėtų vykti kelis mėnesius.

Sėkmingo įsišaknijimo patvirtinimo procesas yra kruopštus, kai augalas švelniai traukiamas, o nedidelis atšokimas rodo, kad šaknys pradeda sėkmingai augti. Ištraukite plastikinį apvalkalą ir strategiškai išdėstykite augalą tokioje vietoje, kuri yra apšviesta spinduliuojančia, bet netiesiogine šviesa. Prieš persodindami augalą į lauką, užtikrinkite sklandų jo perėjimą į lauką, palaipsniui nuo vienos iki dviejų savaičių palikdami augalą apsaugotoje aplinkoje.

Putinas auginimo iš sėklų menas nėra skirtas silpnų nervų žmonėms, nes tai yra didelio darbo ir kantrybės reikalaujanti užduotis. Nors kai kurie gali nuspręsti leistis į šią kelionę, išprusę šių laikų sodininkai pataria, kad protingiau būtų dauginti auginiais. Gerai apgalvojus, reikia pasirinkti optimalią veislę, kurią būtų galima sėti į vazonėlį; kai kurioms Putino veislėms būtinas didžiulis plotas lauke, o kitos veislės klesti kuklesnėse patalpose. Indas, kuriame augalas auginamas, turi būti didelis, su pakankamomis drenažo angomis; manoma, kad jo skersmuo turi būti ne mažesnis kaip 10 cm už šaknų kamuolio. Šis botaninis egzempliorius puikiai auga tokioje aplinkoje, kurioje gausu saulės ir dirvožemis lengvai drenuojamas. Norint išvengti permirkusios dirvos pavojų, į žemė reikėtų įmaišyti 10-20 proc. perlito.

Žiemos gilumoje ištvermingasis Putinas ištvermingai laikosi, nepaisydamas atšiaurių šalčio gniaužtų. Tačiau net ir šis atkaklus išlikęs augalas gali atsisakyti lapų dėl šalčio. Nebijokite, nes kruopščiai nupjovus nudžiūvusius lapus ir šakas, Putinas triumfuojančiai atželia iš naujo, liudydamas gamtos pasaulio atsparumą.

Pagrindinės putinų ligos ir kenkėjai?

Žaliuojančiame sodininkystės pasaulyje tik nedaugelis kenkėjų drįsta kelti grėsmę garsiajam Putinui. Jis pelnytai garsėja kaip atsparus ir mėgstamas kraštovaizdžio elementas. Deja, 1947-aisiais, klastingasis Putino lapų vabalas nusileido į Kanados krantus. Jis kaip maras išplito po visą šalį ir 1996 m. pasiekė kilnią Niujorko valstiją, mokslininkų bendruomenės vadinamas Paykull, yra pražūties pranašas, galintis padaryti didžiulę žalą nieko neįtariantiems šeimininkams. Veiksmingiausia kovos priemonė yra kiaušinėlių užkrėstų lapų šalinimas ir plėšriųjų vabzdžių auginimas. Veiksmingi ir tam tikri ekologiški pesticidai, tačiau reikia būti atsargiems ir vengti sintetinių pesticidų, kurie naikina ne tik kenkėjus, bet ir naudingąją fauną.

Kaip pražydinti putiną?

Ieškodami sunkiai pasiekiamo Putino žiedelio, pirmiausia turite ištirti augalo aplinką. Nors tam tikra pavėsio dalis yra toleruotina, visiškoje saulėje augantys egzemplioriai lengviau išaugins taip trokštamas žiedų kekes. Optimaliam Putino augimui taip pat labai svarbus tinkamas drenažas, nes šie augalai nemėgsta permirkusios dirvos. Saugokitės pagundos per daug tręšti azotu, nes dėl šios maistinės medžiagos pertekliaus gali būti gausu vešlios lapijos, tačiau gali sumažėti žiedų kiekis. Nepamirškime ir laiko svarbos: Putinas žydi ant senos medienos, todėl būtina vengti genėjimo ramybės metu, kad netyčia nebūtų pašalinti tie pumpurai, iš kurių išauga brangūs žiedai.

Pagrindinės problemos su putinais

Laimė, kad Putinas kelia minimalius iššūkius žaliaisiais pirštais besirūpinančiam augintojui. Vis dėlto, jei iškiltų kokių nors vėliau išvardytų nesklandumų, sodininkui derėtų skubiai spręsti šiuos klausimus, kad išsaugotų savo puoselėjamos floros gyvybingumą.

Tamsių žymių ar blyškių iškilimų ant lapų atsiradimas dažnai siejamas su grybelinėmis ligomis, tokiomis kaip miltligė, pūkinė miltligė ar grybelinės lapų dėmės. Norint sušvelninti šią botaninę ligą, reikia susilaikyti nuo laistymo iš viršaus, pažeistus egzempliorius apdoroti fungicidais ir išnaikinti visas augalų dalis, kurios jau pasidavė grybui.

Lapų nudžiūvimą, nesvarbu, ar jie būtų nykstantys, ar geltoni, galima paaiškinti klastingu Armillaria šaknų puviniu. Neabejotinas šios ligos požymis yra blyškus grybelis po žieve ir medžio ar krūmo vainike. Jei ši liga įsiskverbė į kamieną, vienintelė išeitis - iškasti ir išmesti nualintą Putiną.

Tarp sodo vešlios žalumos Putinas išsiskyrė kaip nualintas brangakmenis. Jo lapai, kadaise buvę gyvybingi ir kupini gyvybės, dabar kabojo negyvi, sudžiūvę ir išblukę. Vos žvilgtelėjus paaiškėjo, kad čia įsitvirtino grybelis - vėžys. Tačiau gilesnė analizė rodė, kad pagrindinė priežastis slypi ankstesnėse augalo bėdose. Dėl susilpnėjusios imuninės sistemos augalas buvo pažeidžiamas šios klastingos ligos. Tačiau buvo vilties žiburėlis. Putinas sveikatingumas galėjo būti panacėja, kurios reikėjo, kad augalas atsilaikytų prieš šią grėsmingą ligą. Galbūt šiam atspariam augalui pavyks nugalėti šią nelaimę ir iš naujo pražysti.