ROŽIŲ SODINIMAS
Sodinimas
Rožės sodinamos įvairiu atstumu. Tai priklauso nuo daugelio sąlygų, pirmiausia nuo veislės. Labai dažnai net ir tos pačios grupės atskiros veislės vienos būna labiau išsišakojusios, kitos — mažiau, arba vienos aukštaūgės, kitos — žemaūgės ar visai žemos. Derlingesnėje dirvoje rožės sodinamos rečiau. Be to, atsižvelgiama ir į jų paskirti. Pavyzdžiui, žiedams skinti sodinamos rečiau, negu aplinkai puošti. Atstumas priklauso ir nuo sklypo formos.
Arbatines hibridines rožes rekomenduojama sodinti 40×40 cm atstumu. Kiek rečiau (50×50 cm) sodinamos šios grupės sparčiai augančios veislės, kaip Gloria Dei, Karl Herbst ir kt. Daugumą floribundinių stambiažiedžių (grandiflora) ir dalį poliantinių rožių reikia sodinti 35×35 cm, silpnai augančias poliantines — 25-30×25-30 cm atstumu. Parko rožės sodinamos laisvai grupėmis kas 1-1,5 m viena nuo kitos, o laipiojančios dar rečiau kas 1,5-2 m. Geriausias atstumas toks, kai suaugusių krūmų šakos šiek tiek liečiasi.
Mūsų šalyje rožes daugiau įprasta sodinti pavasarį, kad per žiemą neiššaltų. Rudenį įsigyti sodinukai dažniausiai per žiemą laikomi laikinai apkasti, o į nuolatinę vietą sodinami pavasarį. Tačiau pastaruoju metu kaimyninių respublikų ir užsienio šalių patirtis rodo, kad rožes geriau sodinti rudenį, nes jos spėja dar tą patį rudenį prigyti ir vėliau vystosi daug geriau, negu pasodintos pavasarį. Sodinant pavasarį, krūmeliai dažniausiai jau būna pradėję sprogti ir augti šaknelės. Pervežant ir sodinant žūva dalis pumpurų, apmiršta jaunos šaknelės, ir dėl to krūmeliai pradeda vėliau vystytis. Labai svarbu rudenį rožes laiku pasodinti. Mūsų šalies klimato sąlygomis geriausias laikas — rugsėjo antroji pusė.
Rožių sodinimas pavasarį
Pavasarį rožės sodinamos tik tuo atveju, kai sodinukai gaunami pavėluotai, ypač iš pietinių šalies rajonų. Žiemai jie laikinai apkasami. Jeigu pervežant šaknys apdžiūva, tai prieš apkasant šaknų pjūvius reikia atnaujinti ir krūmelius dviem valandoms pamerkti i vandenį. Krūmeliams apkasti reikia parinkti aukštesnę vietą, kad nepasiektų gruntinis vanduo, taip pat neapsemtų ir paviršinis vanduo. Tam tikslui iškasamas tokio gylio griovelis, kad sodinukų šaknys, eilėmis juos guldant 45-60° kampu, laisvai tilptų griovelio dugne, o viršutinės šakos neišsikištų aukščiau griovelio krašto. Kiekviena sodinukų eilė užpilama puria žeme ir gerai apmindoma. Ant kiekvienos eilės supilamas 20 cm aukščio žemių kaupelis, tarp eilių paliekant tarpus vandeniui nutekėti. Pradėjus šalti, apkastas rožes reikia papildomai uždengti 20-25 cm sausų lapų arba eglišakių sluoksniu.
Pasiruošimas žiemai
Rožių krūmelius žiemą galima išsaugoti ir rūsyje arba kitoje patalpoje, kurios pastovi temperatūra apie 0°. Laikant rožes patalpoje, žemėmis arba durpėmis apkasamos tik jų šaknys. Žiūrėti, kad krūmelių neužpultų pelės.
Prieš sodinant (rudenį arba pavasarį) reikia išpjauti iki sveikos vietos visas pažeistas ar apgedusias šaknis bei šakas, paskui atidžiai apgenėti. Silpnesnius krūmelius reikia genėti stipriau, ant kiekvienos šakos paliekant 1-2 pumpurus, stipresnius — silpniau, paliekant po 2-3 pumpurus. Plonas šakas reikia visai išpjauti. Genint atsižvelgiama ir į krūmo šaknyną. Parko ir laipiojančių rožių šakos sutrumpinamos 1/3—1/4 jų ilgio. Stipriau apgenėti krūmeliai geriau prigis ir jeigu pirmaisiais metais mažai arba ir visai nežydės, tai vėlesniais metais visuomet vešliau augs ir gausiau žydės.
Kad krūmelių šaknys neišdžiūtų ir geriau prigytų, prieš sodinant reikia jas pamirkyti karvių mėšlo ir molio skiedinyje (2 dalys molio ir 1 dalis mėšlo).
Krūmeliai sodinami į iš anksto paruoštas tokio dydžio duobes, kad laisvai būtų galima paskleisti šaknis. Normaliai jų plotis ir gylis turi būti ne mažesnis kaip 35— 40 cm. Dugne reikia supilti žemės kauburėlį, kad lygiau pasiskleistų šaknys. Mūsų klimato sąlygomis krūmelius rekomenduojama sodinti 3-4 cm giliau, negu jie augo medelyne.
Bus mažesnis pavojus iššalti. Išskleidus šaknis, iš pradžių žemės mišinio pilama tik iki pusės duobės. Po to žemė gerai apmindoma ir gausiai palaistoma (4-5 l vandens vienam krūmeliui). Vandeniui susigėrus, baigiama užpilti žemes iki viršaus.
Rožių priežiūra po pasodinimo
Pasodintas rožes būtina apkaupti žemėmis. Sodinant rudenį, kauburėliai supilami iki 30 cm aukščio, pavasarį iki 15 cm. Rudenį jie apsaugo augalus nuo šalčių, o pavasarį — nuo sausų vėjų ir saulės spindulių. Pavasarį, rožėms pradėjus sprogti, kauburėlius reikia išsklaidyti. Kad rožės palaipsniui prisitaikytų prie pavasario sąlygų, patartina žemę išsklaidyti per kelis kartus ir geriau apsiniaukusią dieną arba vakare.
Vazonėliuose išaugintoms rožėms sodinti duobės kasamos tokios pat, kaip ir aukščiau aprašyta. Labai dažnai daroma didelė klaida, kai iš vazonėlio išimtas krūmelis sodinamas, neišskleidus šaknų. Vazonėlyje šaknys dažniausiai būna suspaustos arba net susuktos. Pasodinus tok1 krūmelį su visu žemės gumulu, jos negali normaliai vystytis. Ir tokie krūmai dažniausiai po 2-3 metų žūva. Sodinant suspaustas šaknis reikia atsargiai išskleisti. Krūmelis prieš išimant iš vazonėlio gausiai paliejamas vandeniu. Kad pasodinti krūmeliai greičiau prigytų ir neapdegtų nuo saulės, juos reikia laikinai nunešti į pavėsį. Tam geriausiai tinka iš pietų pusės puslankiu įsmeigtos 3 lentelės.
Stiebines rožes rekomenduojama sodinti šiek tiek pasvirusias vieną pusę, nes žiemai bus lengviau prilenkti prie žemės. Kad jos augtų vertikaliai, būtina rišti prie kuolelių.
Pasodinus reikia žiūrėti, kad neperdžiūtų dirva, esant reikalui, tuojau palieti, purenti dirvos paviršių, kovoti su piktžolėmis, ligomis ir kenkėjais. Taip pat labai svarbu laiku pašalinti pradėjusias augti laukines atžalas. Pasodintų krūmų pirmoje vasaros pusėje pa-pildomai tręšti nereikia. Antroje vasaros pusėje, kad būtų atsparesni šalčiams, juos reikia patręšti kalio trąšomis (10 l vandens ištirpinama 15-20 g kalio druskos ir šio tirpalo vienam krūmui liejama 1-2 l).
Labai svarbu, kad vegetacijos metu taisyklingai formuotųsi krūmas. Per pirmąją vasarą turi išaugti 2—3 pagrindines, gerai išsivysčiusios šakos. Žiūrėti, kad krūmo vienas šonas nepradėtų augti stipriau. Pradėjusį sparčiau augti ūglį reikia sutrumpinti – nugnybti viršūnę. Visų grupių rožės, išskyrus parko, laipiojančias smulkiažiedes ir remontantines, jau pirmaisiais metais pradeda žydėti ir kartais žydi net gana gausiai. Tačiau vėliau vystosi. blogiau, mažai užauga pagrindinių šakų ir sekančiais metais žydi bei vystosi žymiai silpniau. Todėl pirmamečiams krūmams pirmoje vasaros pusėje jokiu būdu negalima. leisti žydėti. Antroje vasaros pusėje daliai susiformavusių žiedinių pumpurų jau galima leisti pražysti. Žiedus skinti kuo trumpesniais žiedynkočiais.
Šaltinis: A. Puipa „Rožės“ ir Vikipedija