Saulainė – daugiametis šakniastiebinis žolinis augalas

2023-02-27

Saulainė astrinių šeimos vienmetis ar daugiametis šakniastiebinis žolinis augalas. Stiebai status (kai kurių rūšių apatinė stiebo dalis rudenį, smulkiai arba lygūs, skrotelė pamatinė.

Žiedynai viršūniniai, pavieniai arba puriose skėtiškose kekėse. Žydi gegužės-spalio mėn. Sėklos stambios, su skristukais. Žiemai atspari. Pusiau viršūnė šakota. Lapai lancetiška. Gentyje apie 40 rūšių. Auga Šiaurės ir Pietų Amerikos drėgnose pievose arba kalnų šlaituose (2200-3200 m aukštyje). Gėlynuose auginamos introdukuotos rūšys ir jų veislės. Saulainės skirstomos į pavasarį ir vasarą žydinčias. Siauralapė saulainė yra vienmetė, hibridinė, rudeninė ir žemoji saulainės žydi nuo liepos iki spalio mėn.

Hupso saulainė – pavasarį žydinti gėlė.

Mūsų respublikos želdiniuose dažnesnės rudeninė ir hibridinė saulainės, o Hupso labai reta. Hupso saulainė. Kilusi iš JAV vakarinės dalies. Auga pievose, kalnų šlaituose (nuo 2200 iki 3200 m aukščio). Kultivuojama nuo 1900 m. Lietuvoje labai retai kur auginama.

Augalas 50-80 cm aukščio. Šakniastiebis stambus, storomis šaknimis. Stiebas storas, viršutinė dalis šakota. Lapai iki 35 cm ilgio, šviesiai žali, pailgi, lancetiški, blizga, apatinėje stiebo dalyje susitelkę į tankią, iki 65 cm skersmens skrotelę. Graižai geltonai oranžiniai, 6-10 cm skersmens, ant ilgų žiedkočių, pavieniai. Žydi gegužės-birželio mėn., apie 30-38 dienas. Sėklos stambios, tamsios, su skristukais, sunoksta. Žiemoja nepridengta. Dekoratyvi iki šalnų.

Sodinama saulėtoje (pakenčia ir nedidelį pavėsį) vietoje, priesmėlio ar priemolio dirvoje. Mėgsta puria, trąšią dirvą. Sodinama 35-40 cm atstumu (1 m² 5 kerai). Į nuolatinę vietą galima sodinti ir pavasarį, ir anksti rudenį.

Vienoje vietoje gali augti 5-6 metus.

Priežiūra nesudėtinga. Žiemoja nepridengta. Dauginama sėklomis, dalijant kerą, šakniastiebių gabalėliais (auginiais). Sėklos kovo-balandžio mėn. arba rudenį sėjamos į daigyną ar dėžutes ir užberiamos 0,5 cm žemės sluoksniu. Daigai pikuojami išaugus dviem tikriesiems lapeliams. Į nuolatinę vietą sodinama kitų metų rudenį.

Sėjinukai pražysta antraisiais metais. Keras dalijamas į 5-6 dalis gegužės ar rugsėjo mėn. Sodinama didelėmis grupėmis gazonuose, parkuose, palei dekoratyvinius krūmus, medžius ir mišriose daugiamečių gėlių lysvėse. Daugiamečių gėlių gėlynuose saulainės būna geras fonas kitoms gėlems. Žiedai vandenyje laikosi 10-14 dienų.