Categories
AUGALAI

Šiurkštusis ekremokarpas yra bignoninių šeimos augalas

Šiurkštusis ekremokarpas (E. scaber Ruiz. et. Pav.) yra bignoninių ( Bignoniaceae) šeimos augalas, kilęs iš Pietų ir Vakarų Amerikos. Stiebas briaunotas, plaukuotas. Lapai dvigubai plunksniški, bendroji lapo ašis baigiasi šakotu ūseliu. Kabindamasis šiais ūseliais, augalas pakyla iki 2-2,5 m aukščio. Žiedai netaisyklingi, 2-2,5 cm ilgio, oranžiniai, bekvapiai, sukrauti kekėse.

Vaisiai gausiasėklės dėžutės. Žydi birželio-spalio mėn. Tai daugiametis augalas. Tačiau mūsų respublikos klimato sąlygomis geriausia jį auginti kaip dvimetį. Sėklos sėjamos liepos-rugpjūčio mėn., tik joms nunokus, į puodelius. Pasirodžius tikriesiems lapeliams, daigai pikuojami į 7-8 cm skersmens puodelius po vieną. Iki pavasario augalai laikomi šiltnamiuose arba vėsioje patalpoje. Iki to laiko išsivysto lapų skrotelė. Praėjus pavasario šalnoms, augalai sodinami į nuolatinę vietą 30-40 cm atstumu vienas nuo kito.

Gerai auga šviesiose ir šiltose vietose. Mėgsta lengvą, derlingą ir nekalkingą dirvą. Mūsų respublikos sąlygomis šiurkštusis ekremokarpas gerai auga, gausiai žydi ir dera. Tai gražus vijoklinis augalas, todėl vertėtų juo susidomėti ir plačiau auginti žaliuosiuose želdiniuose.