Smulkiavaisis fikusas
2024-11-10 AUGALAI Fikusas Kambarinės gėlės
Smulkiavaisis fikusas (lot. Ficus microcarpa)
Fikusams geriausiai tinka gerai apšviesta vieta, tačiau reikia vengti tiesioginių saulės spindulių. Jie gali prisitaikyti ir prie tamsesnių patalpų. Temperatūra visus metus turėtų būti ne žemesnė kaip 15 laipsnių. Vasarą fikusai gali būti išnešami į lauką, bet jei augalas puikiai jaučiasi patalpoje, geriau to nedaryti. Jei fikusas ilgai buvo lauke ir vėliau perkeltas atgal į vidų, jis gali pradėti mesti lapus ir prarasti sveiką išvaizdą.
Lietuvoje galima rasti fikusų su pavadinimu ‘Ginseng‘. Tai yra tas pats F. microcarpa, tačiau pavadinimas atsirado dėl storų šaknų panašumo į ženšenio (Panax) šaknis.
Smulkiavaisio kilmė
Fikusų kilmės vieta apima Indiją, Malaiziją, Taivaną ir kitas Pietryčių Azijos šalis. Jie plačiai auginami tropiniuose regionuose ir yra introdukuoti į tokias vietas kaip Havajai ar Florida, kur tinkamomis sąlygomis jie gali sulaukėti (ypač po tam tikrų vapsvų introdukcijos). Fikusai yra labai atsparūs augalai, toleruojantys šešėlį, miesto užterštumą ir šaknų suspaudimą, todėl dažnai auginami miestuose. Šiaurės Australijoje jie auga labai sparčiai.
Smulkiavaisio fikuso laistymas ir tręšimas
Laistant fikusus svarbu neleisti substratui visiškai išdžiūti. Žiemą, kai augimas sulėtėja, laistymą reikia sumažinti. Oro drėgmę galima palaikyti purškiant lapus arba laikant vandens indą šalia augalo. Tręšti reikėtų vegetacijos metu kas dvi savaites.
Smulkiavaisio fikuso kenkėjai
Fikusus gali pulti kenkėjai, tokie kaip miltuotieji skydamariai ir voratinklinės erkutės. Reikia reguliariai tikrinti augalą ir imtis priemonių kenkėjų kontrolei, jei jų aptinkama.
Dauginimas
Fikusai lengvai dauginami auginiais arba orinėmis atlankomis. Jie taip pat gali įsišaknyti, tiesiog įdėjus auginius į vandenį. Gamtoje fikusai plinta dėl jų vaisiais mintančių gyvūnų. Dažnai jie pradeda augti kaip epifitai ant medžių ar pastatų.
Bonsai ir smulkiavaisis
Fikusai puikiai tinka bonsai formavimui. Jie gali būti formuojami į įvairius stilius ir dydžius, o dėl savo atsparumo dažnai pasirenkami pradedantiesiems bonsai augintojams. Vieluoti fikusą galima bet kuriuo metų laiku, tačiau vielą reikėtų pašalinti laiku, nes ji greitai įsirėžia į žievę ir gali palikti ilgai gyjančius randus. Yra posakis, kad fikuso „numarinimas” reikalauja pastangų, nes šie augalai yra labai atsparūs. Taip pat reikia būti atsargiems, nes iš nugenėtų augalo dalių besisunkiančios pieniškos sultys gali sukelti alerginę reakciją. Nors kai kuriuose šaltiniuose minima, kad F. microcarpa lengvai formuoja orines šaknis, Lietuvos sąlygomis tam reikia papildomos drėgmės ir pastangų.
DUK
Kokioje vietoje geriausia laikyti fikusą?
Geriausia laikyti fikusą gerai apšviestoje vietoje, tačiau vengti tiesioginių saulės spindulių, nes jie gali nudeginti lapus.
Ar fikusai gali augti tamsesnėse patalpose?
Taip, fikusai gali prisitaikyti ir prie tamsesnių patalpų, tačiau jų augimas gali būti lėtesnis ir lapai gali būti mažesni.
Kokia minimali temperatūra reikalinga fikusui?
Temperatūra neturėtų būti žemesnė kaip 15 laipsnių. Žemesnė temperatūra gali pažeisti augalą ir lėtinti jo augimą.
Ar fikusą galima laikyti lauke?
Vasarą fikusą galima išnešti į lauką, tačiau jei jis puikiai jaučiasi patalpoje, geriau to nedaryti, kad išvengtumėte streso dėl staigaus aplinkos pokyčio.
Kaip dažnai reikėtų laistyti fikusą?
Laistyti reikia taip, kad substratas neišdžiūtų visiškai. Žiemą laistymą reikia sumažinti, nes augimas sulėtėja.
Kaip užtikrinti tinkamą oro drėgmę fikusui?
Oro drėgmę galima palaikyti purškiant lapus arba laikant indą su vandeniu šalia augalo.
Kaip dauginami fikusai?
Fikusai lengvai dauginami auginiais arba orinėmis atlankomis. Jie gali įsišaknyti, tiesiog įdėjus auginius į vandenį.
Ar fikusai tinka bonsai formavimui?
Taip, fikusai puikiai tinka bonsai formavimui. Jie gali būti formuojami į įvairius stilius ir dydžius.
Ar fikusų pieniškos sultys yra pavojingos?
Taip, iš nugenėtų augalo dalių besisunkiančios pieniškos sultys gali sukelti alerginę reakciją, todėl būtina būti atsargiems.
Kokie kenkėjai dažniausiai puola fikusus?
Dažniausi kenkėjai yra miltuotieji skydamariai ir voratinklinės erkutės. Reikia reguliariai tikrinti augalą ir imtis priemonių jų kontrolei.
Šaltinis: https://en.wikipedia.org/wiki/Ficus_microcarpa