Sukutis - tai daugiametė vijoklinė gėlė, kuri gali suteikti neįtikėtino grožio ir stipraus aromato sodui.

Sukutis – tai daugiametė vijoklinė gėlė

2023-06-03

Sukutis - tai daugiametė vijoklinė gėlė, kuri gali suteikti neįtikėtino grožio ir stipraus aromato sodui.

Ši vijoklinė gėlė dažnai auginama kaip vienmetis augalas už tropinių ir subtropinių JAV atsparumo zonų ribų ir kartais laikoma naktį žydinčia rytinės gėlės rūšimi. Jos dideli, širdies formos, tamsiai žali lapai ant tvirtų, šiek tiek dygliuotų stiebų. Trimitų formos žiedai pradeda žydėti vasaros viduryje ir tęsiasi iki rudens. Paprastai jie būna vaivorykštinės baltos spalvos ir užauga maždaug 15 cm ilgio ir 8-15 cm pločio. Žiedai išsiskleidžia iš kūgio formos pumpurų saulei nusileidus, taip pat debesuotomis dienomis. Jie būna atviri visą naktį, skleisdami į orą saldų kvapą, o kitą rytą vėl užsidaro. Mėnulio gėlę geriausia sodinti pavasarį, praėjus šalnų pavojui. Tai greitai augantis vynmedis, optimaliomis sąlygomis per vieną sezoną gali pasiekti apie 3-6 metrų ilgį.

Pripažįstama, kad Mėnulio gėlės, kaip Ipomoea genties atstovės kartu su rytine gėliažole, sėklos turi haliucinogeninių savybių ir yra šiek tiek toksiškos žmonėms ir naminiams gyvūnams. Sodininkai turėtų būti atsargūs ir atsargiai naudoti visas Ipomoea rūšis namuose, kuriuose yra mažų vaikų arba kur yra šunų, kačių ar arklių.

Sukutis reikalauja gana paprastos priežiūros - reguliariai laistyti ir maitinti, be to, jos retai susiduria su rimtomis kenkėjų ar ligų problemomis. Kadangi jų augimo įprotis yra laipiojimas, idealu jiems įrengti groteles arba kitą atraminę konstrukciją, kurią jie galėtų apjuosti. Taip pat galima leisti joms natūraliai plisti kaip žemės dangai arba auginti pakabinamuose krepšeliuose ir konteineriuose. Jei įmanoma, pasodinkite jas prie terasos ar miegamojo lango, kad galėtumėte mėgautis jų saldžiu aromatu naktį.

Jei nenorite, kad vijokliniai augalai sode vėl pasėtų sėklas, pašalinkite nužydėjusius žiedus, kol jie dar nespėjo subrandinti sėklų. Taip pat galite paskatinti tolesnį Sukučio žydėjimą. Augindami vienmetes mėnulio gėles, dauguma sodininkų mieliau kitais metais pradeda auginti naujus augalus, nei bando juos peržiemoti; Sukutis gali būti sunku prižiūrėti patalpoje. Jei lauke ištisus metus auginamos kaip daugiametės gėlės, rudenį Sukutis galima genėti ir formuoti pagal poreikį. Retinkite stiebus, kad pagerėtų oro srautas aplink augalą ir jis būtų atviresnis saulės šviesai.

Labai šiltuose JAV pietryčių ir pietų centrinės dalies regionuose bei Havajuose šis augalas laikomas invaziniu ir turėtų būti auginamas atsargiai, kad nepatektų į natūralias teritorijas. Tokio atsargumo nereikia vėsesniuose regionuose, kur augalas kasmet žūsta.

Sukutis - tai daugiametė vijoklinė gėlė, kuri gali suteikti neįtikėtino grožio ir stipraus aromato sodui.

Kiek reikėtų saulės sukučiui?

Sukutis geriausiai auga pilnoje saulėje, t. y. bent šešias valandas tiesioginių saulės spindulių daugumą dienų. Jis gali prisitaikyti ir prie iš dalies pavėsingų sąlygų, nors gali ne taip gerai žydėti.

Kiek kartų reikėtų laistyti sukutį?

Sukutis mėgsta vidutinę dirvos drėgmę. Jaunus augalus laistykite reguliariai, kad jų dirva būtų drėgna, bet ne permirkus. Per drėgnoje dirvoje gali pradėti pūti šaknys. Įsitvirtinusius augalus laistykite, kai viršutinis dirvos centimetras atrodo sausas. Sukutis pakenčia trumpalaikę sausrą, tačiau ilgas sausringas laikotarpis gali jį pražudyti.

Kokios tinkamiausios trąšos sukučiui?

Kai augalas žydi, tręškite kas tris-keturias savaites pusiau stipriomis, daug fosforo turinčiomis trąšomis. Venkite daug azoto turinčių trąšų, nes jos gali paskatinti pernelyg didelį lapijos augimą žiedų sąskaita.

Kokia tinkamiausia dirva sukučiams?

Ši vijoklinė gėlė gali pakęsti įvairius dirvožemio tipus. Tačiau ji mėgsta turtingą, molingą, gerai drenuojamą dirvožemį, kurio pH nuo šiek tiek rūgštaus iki neutralaus.

Kokios temperatūros reikia sukučiams?

Šie vynmedžiai gerai auga vasaros šilumoje ir drėgmėje yra daugiamečiai. Jei gyvenate vėsesniame klimate, palaukite su jų sodinimu lauke, kol temperatūra bus patikimai apie 18-22 laipsnių pagal Celsijų. Kilę iš tropinio klimato, šie augalai mėgsta gana aukštą drėgmės lygį, bet toleruoja sausą orą, jei yra gerai laistomi.

Kokios pagrindinės sukučio veislės?

Paprastai Ipomoea alba parduodama be veislės pavadinimo. Kai kurie panašūs augalai, kuriems taip pat vartojamas bendrinis pavadinimas moonflower, yra šie:

Ipomoea leptophylla: Tai stačias, žydintis augalas, kuris kartais vadinamas krūminiu mėnulio žiedu arba krūminiu ryto žiedu.

Ipomoea violacea: Šis augalas paprastai vadinamas paplūdimio mėnesiena arba jūros mėnesiena, o jo balti žiedai taip pat išsiskleidžia naktį.

Kaip dauginti sukučius?

Sukučio gana sunku dauginti įsišaknijant vegetatyviniais stiebo auginiais, todėl tai bandoma daryti retai. Tačiau augalas labai laisvai savaime sėklinasi, todėl gana lengva gauti naujų augalų persodinant savaiminukus, kurie lengvai sudygsta iš sode numestų sėklų. Štai kaip:

Ieškokite sode dygstančių mažų daigų. Dažnai jie pavasarį pasirodo toje vietoje, kur praėjusiais metais subrendę augalai numetė sėklas. Naudodami mažą sodo kastuvėlį, atsargiai iškaskite ir persodinkite savanorišką daigelį į naują vietą. Būkite labai atsargūs, nes mėnulio gėlės nemėgsta, kai pažeidžiamos jų šaknys. Jei dauginate vėlai, galite persodinti į mažus atskirus vazonėlius ir per žiemą auginti patalpoje, o pavasarį perkelti į lauką. Tačiau patalpoje pasodintiems sodinukams greičiausiai reikės nedidelės atraminės konstrukcijos, kad išlaikytų sparčiai augančius vijoklinius augalus. Šiam metodui tinka durpių sodinimo konteineriai.

Kaip paruošti žiemai sukutį?

Šaltos žiemos zonose, kur auginate vienmetį Sukutį, ištraukite visą augalą iš žemės, kai žiedai nuvysta, o lapai pradeda vysti ir ruduoti. Palikus lajas vietoje, pavasarį gali išaugti daugybė savavališkų daigų. Kadangi šie augalai labai intensyviai savaime plinta, geriau negyvų augalų nedėti į komposto krūvas, nes gali išlikti daug sėklų.

Šilto klimato zonose, kur Sukučio ir toliau auga kaip daugiametės, žiema yra tinkamas metas apžiūrėti žemę ir išrauti savavališkus augalus, kad būtų išvengta nekontroliuojamo plitimo.

Kaip priversti žydėti sukučius?

Kai naktį atsiveria gražūs ir paslaptingi kreminiai, balti mėnulio gėlės žiedai, jie skleidžia lengvą, saldų kvapą. Augalas žiedus skleidžia visą vasarą iki pat šalnų: nupjaukite žiedus, kuriuos galite pasiekti, bet jis žydės ir toliau, jei visų jų nesurinksite.

Sukučiai paprastai žydi patikimai, jei gauna pakankamai saulės ir yra reguliariai laistoma. Laistymo režimą papildę trąšomis - mėnesiena mėgsta daug fosforo turinčias trąšas - padėsite augalui išauginti daugiau žiedų.

Kaip auginti sukutį iš sėklų? 

Jei renkate sėklas iš jau augančio Sukučio, prieš rinkdami jas įsitikinkite, kad jos visiškai išdžiūvo iš sėklalizdžių, likusių po žiedų nuvytimo. Sėklas pradėkite auginti patalpoje likus maždaug 4-6 savaitėms iki jūsų vietovėje numatomos paskutinės šalnų datos. Per naktį pamirkykite sėklas šiltame vandenyje arba šiek tiek įpjaukite jas pjūkleliu, kad suardytumėte kietą apvalkalą.

Tada pasėkite jas maždaug 1/4 cm gylyje į sėklų mišinį. Idealu naudoti nedidelius biologiškai suyrančius durpių vazonėlius, kuriuos galite tiesiog užkasti sode, nes mėnulio gėlės nemėgsta, kai persodinant pažeidžiamos jų šaknys. Dėkite sėklas į šiltą vietą, kurioje yra ryški, netiesioginė šviesa, o kol pasirodys daigai, palaikykite dirvą šiek tiek drėgną. Kai lauko temperatūra bus patikimai šilta, daigus galite pradėti pratinti prie tiesioginių saulės spindulių, kasdien vis ilgesniam laikui išnešdami juos į lauką. Maždaug po savaitės tokios grūdinimo procedūros daigus galima sodinti į lauką.

Dažniausiai pasitaikančios sukučio ligos?

Sukutis gali susirgti juoduoju puviniu - bakterine liga, kuri klesti drėgnose patalpose. Nuo jos galima apsisaugoti atskiriant storus vynmedžius, kad būtų skatinama oro cirkuliacija, ir niekada nelaistant iš viršaus ar naktį, nes taip augalas išliks sausesnis.

Dažniausiai pasitaikančios problemos su sukučiais?

Sukutis yra lengvai augantis augalas, kuriam reikia labai mažai priežiūros. Tačiau jis gali turėti keletą problemų, kurias nesunkiai išspręs kiekvienas sodininkas.

Žaizdos ant lapų kraštų

Labiausiai tikėtina, kad tai reiškia, jog jūsų sukutis serga juoduoju puviniu - bakterine liga, kurios negydant augalas bus priverstas numesti lapus. Tačiau ją galite ištaisyti, nes ji atsiranda dėl per didelio pertekliaus ir per didelės drėgmės: Laistykite vakare arba iš viršaus.

Daigai žūsta be priežasties

Ši liga vadinama drėkimo liga, kuri iš pirmo žvilgsnio sveikus daigus užklumpa be jokio įspėjimo. Kad taip nenutiktų, nelaistykite daigų ir neperkraukite jų sode. Augalus išretinkite, kad jie geriau cirkuliuotų oras; tai turėtų padėti išvengti drėkimo. Pradėdami auginti sėklas, naudokite akytą sėklų mišinį, o ne standartinę žemę, ir pasirūpinkite, kad gerai cirkuliuotų oras, taip išvengsite sudrėkimo grybelio.