Vilkdalgis turi apie 300 veislių. Šios garsios gėlės yra dviejų pagrindinių formų: augančios iš šakniastiebių ir augančios iš svogūnėlių.

Vilkdalgis – Vilkdalginių (Iridaceae) šeimos augalai

2023-06-03

Vilkdalgis turi apie 300 veislių.

Šios garsios gėlės yra dviejų pagrindinių formų: augančios iš šakniastiebių ir augančios iš svogūnėlių. Jos pasižymi unikaliais žiedais, sudarytais iš dviejų skirtingų žiedlapių rūšių - kritimo ir standartinių žiedlapių. Apatiniai žiedlapiai sudaro apatinius žiedlapius, kurie krenta žemyn arba krenta. Standartai yra trys viršutiniai žiedlapiai.

Pagal vilkdalgių žiedlapių savybes augalas dar skirstomas į tris tipus: barzdotas, gūžtas ir be barzdos. Barzdotųjų vilkdalgių augalai turi minkštus plaukelius palei jų kritimą, primenančius barzdą. Garbanotųjų irisų žiedai turi į keterą panašų keteros šukę ant kritimo. Bevardžiai vilkdalgių neturi nei plaukelių, nei keterų.

Iš svogūnėlių augantys vilkdalgių yra Iris reticulata, ispaniškasis (Iris xiphium) ir olandiškasis (Iris x hollandica), jie žydi anksčiau nei šakniastiebiniai vilkdalgių. Tačiau dauguma vilkdalgių savo garsiuosius žiedus parodo vasaros pradžioje, o kai kurie antrą kartą pražysta ir vasaros pabaigoje. Jie garsėja tuo, kad vilioja drugelius ir kolibrius, be to, yra puikios skintos gėlės. Vilkdalgis labai įvairaus dydžio: nuo mažiausių nykštukinių veislių, kurios užauga tik iki 15 cm aukščio, iki aukščiausių veislių, kurios užauga iki 1,2 m aukščio.

Skirtingoms vilkdalgių rūšims reikia šiek tiek skirtingų sodinimo būdų ir laiko. Svogūniniai vilkdalgiai, kuriems priklauso olandiški, ispaniški ir tinkliniai irisai, sodinami rudenį saulėje, gerai drenuojamoje dirvoje.

Norėdami pasodinti svogūninius Vilkdalgis, išpurenkite dirvą, tada įmaišykite komposto ir 1/4 puodelio universalių granuliuotų trąšų, kaip nurodyta ant maišelio. Priklausomai nuo svogūnėlių rūšies, svogūnėlius sodinkite 4-5 cm gylyje. Barzdotųjų irisų šakniastiebius dirvoje išdėstykite horizontaliai, palikdami iš dalies atvirą šakniastiebio viršų. Kitų veislių gumbasvogūniai turi būti žemiau dirvos linijos.

Kai žiedai pražysta, nupjaukite žiedų galvutes. Kai visas žiedų stiebas sunoksta, nupjaukite stiebą iki žemės, kad energija būtų nukreipta į šaknis, o ne į sėklų galvutes. Atėjus pirmosioms didelėms šalnoms arba sezonui pageltus lapams, galite nupjauti vilkdalgių lapus iki žemės, kad lapuose neperžiemotų vilkdalgių. Tačiau nepulkite šalinti lapų anksčiau, nes žalumynai vis dar vykdo fotosintezę, aprūpindami augalą energija, reikalinga kitų metų žydėjimui.

Nupjovę lapus žiemai, šakniastiebius būtinai užberkite kuo nors, kas padės juos apsaugoti, pavyzdžiui, smėliu arba mulčiu. Pavasarį jį pašalinkite. Vilkdalgis yra puikus pasirinkimas vietovėse, kuriose gyvena laukiniai gyvūnai, nes jie atsparūs elniams. Dažnai pasitaikantys kenkėjai yra vilkdalgių lervos.  

Vilkdalgis turi apie 300 veislių. Šios garsios gėlės yra dviejų pagrindinių formų: augančios iš šakniastiebių ir augančios iš svogūnėlių.

Ilgalapis vilkdalgis (I. graminea L.).

Savaime auga Pietų Europoje, Mažojoje Azijoje. Paplitęs subalpinių pievų žolėtuose šlaituose. Šaknys kietos, tvirtos, su tamsiomis pridėtinėmis šaknelėmis. Lapai linijiški, žali, blizgančiomis viršutinėmis pusėmis, 40-60 cm aukščio. Stiebai trumpesni už lapus. Purpurinės spalvos su tamsiomis gyslelėmis žiedai slepiasi tarp lapų žalumos. Žydi birželio mėn.

Rytinis vilkdalgis (I. orientalis Thunb).

Kilęs iš Tolimųjų Rytų, 50-75 cm aukščio. Morfologiniu ir biologiniu atžvilgiu labai artimas sibiriniam. vilkdalgiui. Skiriasi nuo jo kiek žemesniu stiebu, platesniais lapais ir šiek tiek stambesniais žiedais. Žydi birželio mėn. Viena iš gražiausių veislių yra Snow Queen — 70-80 cm aukščio, žiedai balti, išorinių apyžiedžio lapelių nageliai geltoni.

Sibirinis vilkdalgis (I. sibirica L.).

Savaime auga ne tik Sibire, bet ir Kaukaze, Mažojoje Azijoje, kai kuriuose Europos rajonuose. Mūsų respublikoje aptinkamas užliejamose, pelkėtose ir šiaip šlapiose pievose, krūmuose, miško aikštelėse. Tai 70-120 cm aukščio, tuščiaviduriu stiebu augalas. Šakniastiebis šliaužiantis, šaknelės tankiai susipynusios; antžeminė dalis su gausiomis sudžiūvusiomis senų lapų liekanomis. Lapai siauri, linijiški, trumpesni už stiebą. Žiedai tamsiai mėlyni ar violetiniai. Žydi birželio mėn., kai kurios formos — gegužės mėn. Kultūroje auginamas vidutinio sunkumo drėgnoje ar net šlapioje dirvoje, tačiau gali augti ir sausoje vietoje. Paminėtinos veislės: Alba 100-120 cm aukščio, baltais žiedais; Kingfischer — 75-90 cm aukščio, vainiklapiai mėlyni su rudais brūkšneliais prie pagrindo; Perrys Blue — 80-100 cm aukščio, dvitoniais, šviesiai mėlynais žiedais; Superba 70-90 cm aukščio, tamsiai mėlynais žiedais.

Šeriuotasis vilkdalgis (I, setosa Pall.).

Savaime auga Tolimuosiuose Rytuose. Užauga 60-80 cm aukščio. Stiebas labai šakojasi. Šakniastiebis storas. Lapai pilkai žali, prie pagrindo purpurinio atspalvio. Žiedai melsvai purpuriniai, vidiniai apyžiedžio lapeliai trumpi, lancetiška viršūne. Žydi birželio mėn. Gali augti sausose ir šlapiose vietose, ant krantų durpinėje žemėje. Labai atsparus šalčiams.

Belapis vilkdalgis (I. aphylla L.).

Tėvynė Vidurio Europa, Kaukazas, Mažoji Azija. Aukštis 30-50 cm. Lapai žali, kalavijiški, maždaug tokio pat ilgio kaip stiebai. Žiedai rausvai violetiniai, pavieniai išsišakojusio stiebo viršūnėse. Žydi gegužės mėn. pabaigoje. Augalo pavadinimas „belapis” kilęs nuo to, kad rudeni visi jo lapai sunyksta iki pat šakniastiebio, o pavasari nauji išsprogsta iš akučių. Mėgsta sausesnę dirvą.

Blyškusis vilkdalgis (I. pallida Lamk.).

Savaime auga Pietų Europoje ir Pietvakarių Azijoje. Tai 40-60 cm aukščio augalas, storu šakniastiebiu ir plačiais kalavijiškais lapais. Rūšiai būdinga plėvinės, primenančios rūkomąji popierių, pažiedės. Žiedai šviesiai violetiniai, gana dideli, kvapūs. Žydi gegužės mėn. pabaigoje—birželio mėn. Auginamas nešlapiose vietose.

Mažasis vilkdalgis (l. pumila L.).

Paplitęs Vidurio Europoje, Kaukaze, Mažojoje Azijoje. Stiebai dažniausiai vienažiedžiai, labai gausūs. Šakniastiebis storas, šakotas. Žydėjimo metu lapai 15-20 cm ilgio, o vėliau užauga iki 35-40 cm. Tipinės rūšies žiedai melsvai violetiniai, rečiau gelsvi, tačiau auginama veislių, pavyzdžiui, Excelsa — geltonais žiedais, Coerulea — mėlynais žiedais ir kt. Mūsų klimato sąlygose pradeda žydėti gegužės mėn. pirmoje—antroje dekadoje. Mėgsta lengvą kalkingą dirvą, saulėtą vietą.

Mėlynžiedis vilkdalgis (I. germanica L.).

Kilmė neaiški. Sulaukėjęs aptinkamas Vidurio ir Pietų Europoje, Mažojoje Azijoje, Šiaurės Amerikoje. Tai 40-100 cm aukščio augalas su storu šakotu šakniastiebiu. Lapai’ pilkai žali, nusmailėjusiomis viršūnėmis. Pažiedės viršutinėje dalyje plėvinės. Tipinės formos žiedai melsvai violetiniai. Žydi birželio mėn.

Mėlynžiedis vilkdalgis turi daug natūralių atmainų, besiskiriančių žiedų spalva ir kitais požymiais. Manoma, kad skirtingos formos atsirado, vykstant tarprūšinei hibridizacijai mėlynžiedžio vilkdalgio su blyškiuoju, florentininiu (I. florentina Ker.-Gawl.), marguoju vilkdalgiu (I. variegata L.) ir kitomis rūšimis. Gėlininkystės literatūroje visas mėlynžiedžiui vilkdalgiui priskiriamas hibridines formas bei veisles siūloma vadinti hibridiniais vilkdalgiais (Iris germanica hybrida hort., Iris hybrida hort.). Gėlininkai kartais sujungia visą grupė hibridinės kilmės barzdotųjų vilkdalgių ir vadina juos Iris barbata hort.

Kiek saulės spindulių reikia vilkdalgiams?

Dauguma vilkdalgių veislių geriausiai auga pilnoje saulėje. Kai kurios veislės gali pakęsti dalinį pavėsį, tačiau per didelis pavėsis neleis joms žydėti.

Ar vilkdalgiams patinka kai juos dažnai laistai?

Kadangi vilkdalgiai mėgsta drėgmę ir gerai drenuojamą dirvožemį, labai svarbu nuolat ir giliai laistyti. Tik nepersistenkite laistydami, nes per didelis vandens kiekis dirvožemyje gali sukelti problemų, pavyzdžiui, šaknų puvinį. Nors vilkdalgių vertina nuolatinį laistymą, dauguma jų veislių yra atsparios sausrai ir greitai nenumirs, jei trumpam liks be vandens.

Kokios tinkamiausios trąšos vilkdalgiui?

Kadangi vilkdalgiai mėgsta turtingą dirvožemį, jį puikiai papildo kompostas. Pavasarį išpurenę dirvą ir į ją įterpę sveiką komposto sluoksnį, vilkdalgių suteiksite maistingųjų medžiagų, kurių reikia, kad jie augtų sveiki ir vešlūs. Jei komposto neturite, puikiai tinka gerai subalansuotos gėlėms skirtos trąšos. Tik saugokitės per didelio azoto kiekio, kuris gali sukelti puvinį. Kadangi kai kurios veislės žydi du kartus - vieną kartą sezono pradžioje, o kitą - vėliau, šioms veislėms pravers dar viena trąšų dozė prieš antrąjį žydėjimą.

Kokia tinkamiausia dirva vilkdalgiui?

Geriausiai vilkdalgių tinka turtinga, gerai drenuojama dirva. Nors vilkdalgių patinka drėgna dirva, per didelis vandens kiekis gali pakenkti. Jei nerimaujate dėl per daug stovinčio vandens, pabandykite vilkdalgių sodinti pakeliamose lysvėse, nes taip bus užtikrintas optimalus vandens nutekėjimas. Japoniniai ir Luizianos vilkdalgių gali pakęsti drėgną dirvožemį ir puikiai tinka auginti netoli tvenkinių. Sibiro vilkdalgių mėgsta rūgščią, drėgną dirvą.

Ar vilkdalgis yra ištvermingas augalas?

Vilkdalgių, kurių veislių ir auginimo zonų įvairovė labai plati, yra ištvermingi augalai, galintys toleruoti temperatūros ir drėgmės svyravimus. Kol dirva gerai drenuojama, o jos gauna daug vandens ir saulės, šios gėlės gali augti įvairiuose soduose. Sibiro, barzdotieji ir japoniniai vilkdalgių paprastai ištvermingi.

Kokie vilkdalgių dauginimo būdai?

Vilkdalgių plinta po žeme šakniastiebiais arba svogūnėliais ir juos reikia dalyti kas 3-5 metus, todėl tai puiki proga išplatinti vilkdalgius naujose kraštovaizdžio formavimo vietose. Kad laikas dalyti, sužinosite, kai sumažės žiedų arba iš žemės išlįs šakniastiebiai. Atlikite šiuos pagrindinius irisų dauginimo veiksmus:

Palaukite 6-8 savaites po to, kai vilkdalgiai baigs žydėti. Tada sodo šakėmis arba kastuvu lėtai apeikite aplink kiekvieną augalą, kad atlaisvintumėte šakniastiebius arba svogūnėlius. Švelniai iškelkite irisą iš žemės ir iškratykite žemę. Nuėmę purvą galėsite pamatyti šakniastiebius arba svogūnėlius. Rasite mažesnius šakniastiebius, išsikerojusius iš didesnio motininio šakniastiebio. Vieni jų gali atsiskirti natūraliai, kitus reikės nupjauti. Bet kokiu atveju šiuos mažesnius šakniastiebius padalykite, o senus, sudžiūvusius šakniastiebius išmeskite. Padaliję šakniastiebius ir pašalinę visus išdygusius ar ligotus, tiesiog pasodinkite padalytus irisų augalus naujoje vietoje.